28 февруари 2019

Учени: Деветата планета в Слънчевата система е суперземя

Слънчевата система

Американски учени заключиха, че известната като планета Х потенциална девета планета в Слънчевата система е между 5 и 10 пъти по-тежка от Земята, т.е. принадлежи към т.нар. клас суперземи, а не към газовите гиганти, както се смяташе по-рано, съобщава сайтът arXiv.org.
Учени намериха деветата планета в Слънчевата система
Анализ на движението на транснептунови небесни тела показал, че планетата Х е около 1,5 пъти по-близо до Слънцето, отколкото се смяташе досега. Учените предполагат, че потенциалната девета планета е в орбита с голяма полуос 400-800 астрономически единици и наклон 15-25 градуса. Ексцентрицитетът, свързан с формата на орбитата, е 0,2-0,5.В изследването са участвали Майкъл Браун и Константин Батигин от Калифорнийския технологичен институт. През януари 2016 г. те заявиха, че отвъд орбитата на Плутон открили обект, който е с размерите на Нептун и е 10 пъти по-тежък от Земята.
Нови открития доказват съществуването на "Деветата планета" в Слънчевата система
През юни 2017 г. астрономи от университета на Аризона предположиха, че в Слънчевата система има десета планета, която по размерите и масата си е сравнима с Марс.През март 2016 г. астрономи от Швеция и Франция теоретизираха, че по-рано планетата Х може да е била екзопланета, която Слънцето е "откраднало" от друга звезда.
https://dariknews.bg/novini/liubopitno/ucheni-devetata-planeta-v-slynchevata-sistema-e-superzemia-2150874

27 февруари 2019

Защо е важно да приемаме редовно витамин С

Липсата на витаминa води и до развиването на хронични инфекции
Витамин С е сред основните витамини в нашето тяло. Едни от най- важните функции, които изпълнява, са образуването на костите, зъбите, тъканите, както и усвояването на желязо.Сред симптомите, които показват дефицит на витамин С, е сухата и увредена кожа. Това се дължи на факта, че той поддържа кожата здрава, като я предпазва от оксидативно увреждане, причинено от слънцето и излагане на замърсители като цигарен дим или озон. Той е изключително важен за защитните механизми на организма. Увеличава устойчивостта към инфекциозни болести и улеснява адаптацията към ниски температури.
Витамин С е свързан и с емоционалното здраве. Ако нивата на витаминът в организма ви са ниски, това може да доведе до раздразнение, неспокойствие и психическа нестабилност.
Също така, ако чувствате постоянно умора, тялото ви алармира, че има нужда на витамини, сред които е и витамин C.
Витаминът има важна роля и при заздравяването на раните, тъй като допринася за правилното снабдяване с кислород и клетъчното здраве. Дефицитът му ще доведе до по-бавното им заздравяване.
Постоянното приемане на витаминът подпомага за гладкостта, красотата и здравостта на кожата.
Сред основните източници на витаминът са портокалите и лимоните. Други храни, от които можете да си го добавите, са ягоди, ананас, киви, чушки, брюкселско зеле.

https://www.vesti.bg/lyubopitno/zashto-e-vazhno-da-priemame-redovno-vitamin-s-6092484

25 февруари 2019

И големите победители на наградите "Оскар" 2019 са...

Втеатър Долби в Лос Анджелис се състоя 91-ата церемония по връчването на наградите "Оскар". Отличията се присъждат в 24 категории.
Стартът на шоуто бе даден с изпълнение на "Куин" с Адам Ламбърт, които разтърсиха залата с парчето We will rock you. Последва изпълнение на We are the champions.
Наградата "Оскар" за най-добър филм отиде при "Зелената книга".
Лентата беше номинирана в пет категории тази година, като спечели три - най-добра поддържаща мъжка роля, най-добър оригинален сценарий и най-добър филм.
Роля в "Зелената книга" има и българинът Димитър Маринов. Той развя българския флаг на сцената при получаването на наградата.

Голямата награда за най-добър актьор грабна Рами Малек за ролята му на Фреди Меркюри в "Бохемска рапсодия". Статуетката му връчиха Гари Олдман и Алисън Джени.
"Това е страхотен момент! Оценявам всички, които ме доведоха дотук и рискуваха с мен! Получи се. Благодаря на "Куин"! Благодаря ви, момчета, че ми позволихте да бъда част от вашата музика! Ще ви бъда задължен завинаги!", каза Малек от сцената на наградите.
При дамите наградата за най-добра актриса отиде при Оливия Колман за "Фаворитката".
Това е първият "Оскар" и номинация за актрисата.
"Много обичах да си представям, че ще взема "Оскар" някой ден", каза през сълзи Колман и благодари на семейството и екипа си.
Най-добър режисьор стана Алфонсо Куарон за "Рома". Това е четвъртият "Оскар" за Куарон. Наградата му връчи Гийермо дел Торо.
В категорията той се конкурираше със Спайк Лий за "Черен в клана", Павел Павликовски за "Студена война", Йоргос Лантимос за "Фаворитката" и Адам Маккей за "Вице".

Филмът "Рома" досега е спечелил Златния лъв на Кинофестивала във Венеция. Печели и редица награди на филмови асоциации. Спечели 2 награди "Златен глобус" - за най-добър чуждоезичен филм и за най-добра режисура на Алфонсо Куарон. Имаше 7 номинации за наградите Бафта, от които спечели 4, включително за най-добър режисьор, най-добър филм и най-добър чуждоезичен филм. Печели наградата на Гилдията на американските режисьори. Печели за най-добър филм и режисура Изборът на критиците. Имаше 10 номинации за "Оскар".
Тази вечер на "Оскар"-ите филмът победи и в категориите за най-добър чуждоезичен филм и най-добро операторско майсторство.
Продукцията проследява историята на мексиканско семейство през 70-те години на миналия век и е вдъхновен от детството на Куарон.

Първата награда "Оскар" за вечерта
спечели актрисата Реджина Кинг в категорията за най-добра поддържаща женска роля за персонажа на Шарън Ривърс, майката на главната героиня във филма "Ако Бийл стрийт можеше да говори".
За същата роля Кинг получи "Златен глобус", наградата на Гилдията на американските актьори и наградата Изборът на критиците, така че експертите очакваха тя да получи и "Оскар".

Конкуренти в категорията ѝ бяха Рейчъл Вайс и Ема Стоун, изпълняващи ролите на фаворитките на кралица Анна във "Фаворитката", Марина де Тавира, изпълняваща ролята на мексиканска сеньора в "Рома" и Ейми Адамс, изпълняваща ролята на съпругата на бившия американски вицепрезидент Дик Чейни във "Вице".
В категорията "най-добра поддържаща мъжка роля" статуетката грабна Махершала Али за филма "Зелената книга". Наградата му връчиха Даниел Крейг и носителката на "Оскар" Чарлийз Терон.
Махершала Али вече е печелил "Оскар" в същата категория. През 2017 г. той получи наградата за ролята си в "Лунна светлина".
Призовете за звуков монтаж и за звуков микс грабна лентата, разказваща живота на легендата Фреди Меркюри, "Бохемска рапсодия".
"Оскар" за най-добър късометражен филм/анимация спечели Bao. Наградата в категория "най-добра анимация" отиде при "Спайдър-мен: В Спайди-вселената".
"Оскар"-ът за най-добър оригинален сценарий отиде при "Зелената книга" на режисьора Питър Фарели, по сценарий на Питър Фарели, Брайън Хейс Къри и Ник Валелонга.
За най-добър адаптивен сценарий статуетката отиде при "Черен в клана".


Наградата за най-добра оригинална музика отиде при "Черната пантера". За най-добра оригинална песен бе обявена Shallow от "Роди се звезда".

"Тази награда е плод на много усилия. Работила съм много. Въпросът е не дали ще спечелиш, а да не се отказваш", каза през сълзи Лейди Гага.
https://www.vesti.bg/i-golemite-pobediteli-na-nagradite-oskar-2019-sa-6092424

24 февруари 2019

Публикувано във факти.бг: 4 продукта, които убиват сърцето ви

4 продукта, които убиват сърцето ви (ИНФОГРАФИКА)
Сърцето е сред най-важните органи в нашето тяло. То транспортира хранителни вещества и кислород до всяка негова клетка, осигурявайки нейните жизнени функции. Ето защо е от огромно значение да го пазим и поддържаме в добра форма.
Това се постига с няколко прости, но важни стъпки, сред които са активният начин на живот и здравословното хранене.
Вижте кои 4 продукта вредят най-много на сърцето и бавно го убиват:
1. Захар
Тя води до повишаване на налягането, наранявания на кръвоносните съдове, допринася за образуването на кръвни съсиреци. Предизвиква липса на тиамин, който причинява дистрофия на сърдечния мускул.
Увеличава натрупването на екстра васкуларна течност, чийто излишък води до спиране на сърцето. Повишава холестерола и телесното тегло, като по този начин влошава кръвообращението и увеличава натоварването на сърцето.
Намалете приема на захар или я заменете с по-здравословни алтернативи.
Ето някои продукти, които са сладки, но не вредят на сърцето ви:
- Пресни плодове: грозде, ягоди, череши. Съдържат голямо количество фибри. Това намалява отрицателните ефекти на глюкозата върху организма;
- Сушени плодове: сушени кайсии, стафиди. Те почистват кръвта и кръвоносните съдове от холестерола, намаляват риска от сърдечен удар;
- Черен шоколад. Поради съдържанието на епикатехин се подобрява състоянието на вътрешната повърхност на съдовете. Той също така намалява кръвното налягане и повишава инсулиновата чувствителност;
2. Месо, мазни и пържени храни
Развива затлъстяването, повишава нивото на холестерола в кръвта, което допълнително формира тромби. Това затруднява кръвообращението и сърдечната функция.
То също така увеличава риска от развитие на сърдечна недостатъчност с 2 пъти. Повишава кръвното налягане, влошава храносмилателния тракт, замърсява организма с токсини и шлаки. Това прави стените на съдовете хлабави.
3. Сол
Излишната сол в тялото причинява спазъм на сърдечния мускул, водещ до сърдечен удар.
Освен това, солта увеличава натоварването на миокарда и повишава кръвното налягане. Задържа течност в организма, което води до повишено натоварване на сърцето и кръвоносните съдове. Това прави крехки стените на кръвоносните съдове.
4. Алкохол
Той увеличава съсирването на кръвта, поради което сърцето трябва да ускорява ритъма, за да премине кръвта по-бързо. Това повишава кръвното налягане и увеличава сърдечната честота.
Алкохолът също нарушава метаболизма, прави сърдечните тъкани отпуснати, което увеличава риска от атеросклероза.
Други вредни продукти са: маргаринът; сладоледът; купешките сосове, кетчупът и майонезата; чипсът; газираните напитки.
https://fakti.bg/life/363414-4-produkta-koito-ubivat-sarceto-vi-infografika

22 февруари 2019

За провала на наградите „Оскар“ и в защита на киното

Малко изненади и традиционни победители очаква на церемонията в неделя редакторът ни за кино Георги Петров
За провала на наградите „Оскар“ и в защита на киното

Поредният сезон на филмовите награди е към края си и следва да кулминира с раздаването на златните статуетки на американската Академия. Но по всичко личи, че тази година реалната кулминация на сезона беше на отличията „Златен глобус“.
Как „Златните глобуси“ разтърсиха сезона на наградите
Именно там бяха разтърсени първоначалните прогнози за победи на хита „Роди се звезда“ и раздаването на призове за кино се върна в познатото русло на традиционния снобизъм и награждаването на филми, които статистически не достигат дори до една четвърт от човечеството. Оттам нататък списъкът с фаворитите се пренареди и изненади не е имало.
Изненади надали ще има и в неделя,когато по всяка вероятност „Рома“ на Алфонсо Куарон ще вземе наградите за най-добър филм и най-добра режисура. Продукцията на Netflix ще може да се види на голям екран в България единствено в рамките на ексклузивни прожекции от София Филм Фест.

Лентата прекара в киносалоните в Северна Америка не повече от няколко седмици, тъй като Netflix я направиха достъпна през своята онлайн платформа именно след изтичането на този период. Основните вериги от киносалони съвсем закономерно се възпротивиха и в крайна сметка „Рома“ остана с почти нулево разпространение по големите екрани дори в големите западни страни.
Фактът, че американската Академия вероятно ще връчи най-важното си отличие на филм с около 5 милиона долара постъпления от целия свят, който повече хора са изтеглили от нелегални торент тракери и са изгледали на смартфоните си, отколкото в киносалона, е много, много красноречив.
Наградите „Оскар“ все по-решително се отдалечават от глобалната зрителска киноаудитория.
От години академици, професори и прочие други радатели и предполагаеми защитници на седмото изкуство, които влизат в киносалона единствено за фестивални прожекции и аристократично неглижират филмите, които хората статистически масово гледат, размахват заканително пръсти към комерсиалното кино. Те говорят за това как касовите филми „убиват киното“.

Същите тези хора сега плетат хвалебствени слова за един филм на Netflix, който не се прожектира по кината, и за награждаването му с „Оскар“ за най-добър филм. Какво, ако не това, е смъртта на киното?
Но не, това не е смъртта на киното. Това може да е само сигнал за смъртта на една архаична институция, която през изминалите десетилетия възнаграждаваше филми с художествени достойнства, които стигаха до сърцата, очите и умовете на хората, като „Смело сърце“, „Гладиатор“ и „Властелинът на пръстените: Завръщането на краля“. Но сега вече не го прави – по свой собствен, необясним избор.
Киното няма да умре.
Повече хора в цял свят са посетили киносалоните през 2018-та, отколкото през предишните две години. Това е статистически факт. Но хората, които раздават наградите „Оскар“, в продължение на точно десет години, откакто отказаха да номинират за най-добър филм „Черният рицар“, един от всепризнатите шедьоври на миналото десетилетие, постепенно лишиха от всякаква валидност и популярност институцията, към която се числят.
10 години, откакто един филм промени киното завинаги
Затова в наши дни гледаемостта на церемонията по раздаването на тези призове е рекордно ниска – или, иначе казано, на много малко хора им пука кой ще спечели „Оскар“. Затова в наши дни има такава пропаст между отзивите на зрителите, които всяка седмица са в киносалона, отмерват пулса на попкултурата и поддържат седмото изкуство живо, и оценките на гореспоменатите академици и професори.

Някои от тези академици и професори в България нарекоха номинацията на „Роди се звезда“ за награда БАФТА за най-добър филм „недоразумение“ в публикация във Facebook от 9 януари тази година в страницата Пространство Култура. Единственото недоразумение е, че подобно смехотворно, субективно, непрофесионално и грозно изказано мнение се третира като нещо различно от цинична шега или криворазбрано аристократично високомерие.
Двукратният носител на „Оскар“ Шон Пен очевидно не е съгласен с Пространство Култура.
Актьорът публикува на 8 февруари статия, в която красноречиво, точно и категорично пояснява как Академията е забравила как да приравнява комерсиалните успехи с високото изкуство и защо, по негови думи, в един честен свят „Роди се звезда“ би обрал всички награди.
Текстът наистина си струва четенето, а аргументите и тезата му трудно могат да бъдат оборени – и не са в сила само за „Роди се звезда“ и за сезона на наградите тази година. Ситуацията бе същата през 2017-та с „Ла Ла Ленд“ и „Лунна светлина“. Отново слабо разпространен проект с удобна политическа тема в ядрото си бе избран за сметка на касов филм с десетократно по-голяма популярност и стократно по-дълбока следа върху колективната зрителска памет в световен мащаб.
Дори филмографията на забележителния Алфонсо Куарон, режисьорът на „Рома“, е доказателство за конфликта, за който говоря дотук. Нито един от досегашните му популярни проекти, сред които „Хари Потър и затворникът от Азкабан“, „Децата на хората“ и „Гравитация“, не е печелил „Оскар“ за най-добър филм.
Алфонсо Куарон
Именно страхотният му, категорично реалистичен блокбъстър „Гравитация“ бе обран през 2013 година в полза на „12 години робство“, политически и исторически удобния филм на своето време. Шест години по-късно Куарон е от другата страна на тази барикада като режисьорът на съзерцателен, драматичен, черно-бял филм за живота на мексиканско семейство през 70-те години на миналия век.
Лентата дори не се прожектира по киносалоните!
Въпреки всичките ѝ качества, следата, която ще остави в историята на седмото изкуство, е на практика несъществуваща. Също като „Артистът“, друг претенциозен черно-бял филм от това десетилетие, безпредметно награден с „Оскар“, и тя ще потъне в забрава.И двата филма са строго нишови продукти, предназначени за силно ограничена аудитория, а наградите „Оскар“ са най-широко разпространената, най-силно огласена и най-популярна филмова церемония в света, а не фестивал за независимо кино. Кому е нужна смешната, снобска преструвка, че на подобна инстанция филм като „Рома“ е най-добрият или най-важният? Ето това е истинското недоразумение.
Трудно някой може да спори с Шон Пен и с аргументите му, че „Роди се звезда“ е най-състоятелният претендент за отличието сред номинираните заглавия в категорията – това безспорно е така.

Но в същата година по кината излезе и филм с приходи над 2 милиарда долара, кулминацията на 10 години труд и 18 филма предистория и подготовка, истински феномен, който ще се помни и след столетие.
Зрителите масово приеха с възторг лентата; светът и до днес не спира да говори за нея по всеки измерим социологически критерий; критиците дадоха своя вот на одобрение със специални похвали за хвърления труд по сценарий с над 60 активни персонажи, тоест, за това, че е епохално постижение във формата на филмовото повествование; а в актьорския ансамбъл участваха някои от най-актуалните и талантливи изпълнители в Холивуд в момента, сред които Джош Бролин, Робърт Дауни Джуниър и Скарлет Йохансон.

Киносъбитието на годината: „Отмъстителите: Война без край“
Същият този филм дори не е номиниран за „Оскар“ в категорията за най-добър филм. Той носи комиксовото заглавие „Отмъстителите: Война Без Край“ и е продукция на Marvel Studios, следователно членовете на Академията смятат, че е под тяхното равнище. „Черната пантера“ на същото студио пък получи напълно незаслужена номинация от същите тези хора, защото за тях явно е грандиозна културна революция през 21 век да има тъмнокож супергерой.
„Черната пантера“: Стъпка назад за Marvel преди големия финал

В крайна сметка най-доброто, на което можем да се надяваме тази неделя,е Академията да връчи наградата за най-добър филм на „Зелената книга“, вторият филм с най-големи шансове след „Рома“. Той поне бе прожектиран в България по време на есенните кинофестивали миналата година и в него участват разпознаваеми лица с реална способност да отправят въздействащо послание към глобалната аудитория.

В друга година, или може би в друго десетилетие, можем да се надяваме, че наградите „Оскар“ отново ще придобият смисъл и стойност за зрителите по света, а тези, които ги раздават, ще излязат от пространството на плиткия снобизъм и артистичното високомерие.
Но дори и това да не се случи, аудиторията на филми като „Роди се звезда“ и „Отмъстителите: Война Без Край“, хората, които посещават киносалоните, ще са тези, които ще продължат историята на световната попкултура, а не който и да е друг. И така киното ще пребъде.
Най-дългоочакваното и бляскаво събитие във филмовите среди – връчването на наградите "Оскар" за 2019, ще бъде предавано директно в ефира на KINO NOVA на 24 февруари 2019 година след полунощ. Филмовият канал ще излъчва церемонията ексклузивно за България през следващите 3 години. Кои ще са отличените от Американската академия за киноизкуство този път – предстои да разберем съвсем скоро. Освен да станат свидетели на церемонията по KINO NOVA, зрителите ще могат да проследят най-интересните моменти от подготовката с ексклузивни интервюта и репортажи по NOVA.
https://www.vesti.bg/lyubopitno/za-provala-na-nagradite-oskar-i-v-zashtita-na-kinoto-6092325

21 февруари 2019

Отхвърлиха президентското вето за личните данни

Румен Радев оспори приетите 10 критерия, по които журналисти, научни работници и писатели следва да доказват, че са използвали правомерно лични данни
Отхвърлиха президентското вето за личните данни

Депутатите отхвърлиха ветото на президента Румен Радев върху част от последните промени в Закона за личните данни, предаде "Фокус".
"За“ повторното приемане на промените в закона гласуваха 127 депутати, 1 беше "против“, а четирима се въздържаха.
Председателят на парламента Цвета Караянчева обяви: "Законът ще бъде изпратен на президента за обнародване в 7-дневен срок“.
Държавният глава върна измененията за ново обсъждане в парламента на 4 февруари.
Той оспори приетите 10 критерия, по които журналисти, научни работници и писатели следва да доказват, че са използвали правомерно лични данни. Според него това създава ненужна свръхрегулация и представлява ограничение на свободата на изразяване и информация.
Водещата комисия по вътрешен ред и сигурност отхвърли ветото на президента. Законът за личните данни е тринадесетият, върнат за ново разглеждане от държавния глава.
https://www.vesti.bg/bulgaria/othvyrliha-prezidentskoto-veto-za-lichnite-danni-6092270

Силно земетресение в Турция на 200 км от България

По информация на Европейския средиземноморски сеизмологичен център трусът е бил със сила 5,1
Силно земетресение в Турция на 200 км от България
Силно земетресение разтърси Югозападна Турция тази вечер.
По информация на Европейския средиземноморски сеизмологичен център трусът е бил със сила 5,1 по скалата на Рихтер.
Епицентърът на земетресението е на 57 километра южно от град Чанаккале и на около 200 км от границата между Турция и България, на дълбочина 8 км.
Труст е усетен в Северозападна Турция, включително и Истанбул, както и Южна България, дори в Пловдив.
Засега няма данни за пострадали и щети, но екипи на Червения полумесец са били изпратени в засегнатия район. Трусът е продължил около 45 секунди.
Електроснабдяването на места е прекъснато. Много хора са избягали извън сградите.
Кметът на Чанаккале Юлгюр Гьокхан съобщи, че няма данни за разрушения в самия град. Трусът обаче е усетен много силно.
"Помислих,че къщата ми ще се събори", заяви той.
https://www.vesti.bg/sviat/silno-zemetresenie-v-turciia-na-200-km-ot-bylgariia-6092292

19 февруари 2019

Учени откриха птици, които еволюират в нов вид

Чинки от Галапагоските острови бавно се изменят вече десетилетия
Учени откриха птици, които еволюират в нов видУчени от Университетите в Упсала, Швеция и Принстън и Тексас A&M в САЩ обявиха, че са открили и проследили за пръв път еволюция на животни в нов вид, съобщава БиБиСи. Става дума за нов вид чинки от Галапагоските острови, който се създава в момента чрез смесването на други два вида.
Наблюденията на учените датират още от 1981 г. Тогава те са открили на острова Дафне майор пристигането на мъжки екземпляр от вид чинка, който не е местен. Мъжката птица си намерила местна половинка, като имали само един наследник. Въпреки това и до днес има родственици от тази първа двойка, като в момента те са около 30.
"Това е доста екстремен случай на нещо, което през годините сме научили. Еволюцията като цяло може да се случи много бързо", коментира Роджър Бътлин, който не е част от екипа на изследването.
Оказва се, че новият вид има доста разлики спрямо останалите местни чинки. Разликите са толкова много, че представители на различните видове чинки не се размножават помежду си. Новите птици имат по-различен вид и различни навици. Развоят на новия вид в голяма степен противоречи на досегашните разбирания за еволюция.
Смяташе се, че представители на два различни вида трудно могат да имат поколение, което да оцелее. Новата птица обаче не само оцелява, но всъщност е по-добре адаптирана към условията. Тя е по-голяма и може да се храни с нови и различни храни. Затова видът е получил името "Голямата птица".
Учените са направили и генетичен анализ на новата птица. Оказва се, че тя е затворена група. Останалите три местни вида женски чинки например дори не разпознават песните на мъжките от новия вид. Затова размножаването между тях е почти невъзможно и новият вид трябва практически да се размножава само между свои представители. За да се случи това и новият вид да бъде отделен генетично и репродуктивно от другите са били необходими само две поколения.
"Ако не познавате историята на Дафне майор и пристигнете тук, ще сте убедени, че има четири различни вида чинки на острова", коментира Лейф Андерсън, който е част от екипа извършил генетичния анализ на птиците.
Откритието показва, че хибридизацията на видовете също може да довежда до създаването на нови видове, а не само мутациите. Според Бътлин може да се окаже дори, че хибридизацията е по-ефективна от мутацията.
За сега учените нямат доказателства, че новият вид отново ще се размножава с някой от местните видове. Те обаче очакват естественият подбор да се окаже по-положителен за новия вид.
https://www.vesti.bg/tehnologii/nauka-i-tehnika/ucheni-otkriha-ptici-koito-evoliuirat-v-nov-vid-6076502

Учени създадоха "невидими" за имунитета стволови клетки

По този начин може да се намали рискът от отхвърляне на клетките по време на трансплантация
Учени създадоха "невидими" за имунитета стволови клетки
Стволовите клетки са от основно значение за успешната трансплантация на органи и лечението на много заболявания. Имунната система на организма обаче не винаги ги приема. Учени от Университета на Калифорния в Сан Франциско смятат, че са намерили известно решение на този проблем. Те са разработили метод за създаването на стволови клетки, които са "невидими" за имунната система, съобщава университетът в своя сайт.Използван е методът за редакция на гени CRISPR. Чрез него се модифицират клетките, като се изтриват два гена, чрез които имунната система обикновено разпознава дали дадена клетка е чужда или не. Отново чрез CRISPR към стволовите клетки се добавя допълнителен протеин, който указва на имунната система да не ги напада.
Модифицираните по този начин стволови клетки вече са тествани успешно на "хуманизирани мишки", т.е. с преработени имунни системи, които наподобяват максимално човешката. Това означава, че методът работи, но все още не е проверен на реални хора.
CRISPR често е в основата на подобни пробиви в генетиката, но не липсват и критики, че намесата е прекалена. Освен това се създават и рискове за злоупотреби. Според учените обаче в случая ползите могат да са много големи и значително да се намали рискът от отхвърляне на трансплантациите. Няма да има нужда да се приемат и потискащи имунната система лекарства, с което се намалява и рискът пациентът да се разболее от нещо друго.Друга полза е и че този метод е универсален значително по-евтин, отколкото разработката на персонализирани лечения. Това позволява той да се използва за повече хора и за повече заболявания, казва Тобайъс Дюс, ръководител на проучването. Той казва, че това е първият път, в който са създадени стволови клетки, които могат да се трансплантират универсално и да оцеляват без да предизвикват реакция на имунната система.
https://www.vesti.bg/tehnologii/ucheni-syzdadoha-nevidimi-za-imuniteta-stvolovi-kletki-6092199

18 февруари 2019

Човекът, когото смъртта забрави – вече е на повече от 180 години!


най-възрастният човек

За подобни случаи сме чели единствено в библията – хора, доживели до 100 и много повече години. Днешният ни герой, обаче, е съвсем реален и живее в Индия.Дали е най-възрастният човек в света? Ето историята му:„Аз съм най-старият човек на света, роден съм преди 181 години. Смъртта е забравила за мен“.Името му е Махашта Мураши , той е обущар от Варанаси в Северна Индия. Той твърди, че е роден през 1835 г. и е живял 181 години. Ако това е вярно, тогава този човек е един от най-старите хора в света и в историята на човечеството. По-стара от него е само дълголетната мама Ефишо, родена преди 191 години в Нигерия, но нейната история не е потвърдена със сигурност.
Индийските власти и документите за самоличност потвърждават думите на Мураши. Но лекарите не могат да го потвърдят, защото последният лекар, който го е преглеждал, умира през 1971 година.
Според съобщения в медиите, обущарят е роден в Бангалор на 6 януари 1835 година. След това, през 1903 г., той се премества във Варанси, където работи до пенсионирането си на 122 години.
– „Аз надживях внуците си, които отдавна са починали. Изглежда, че смъртта напълно забрави за мен. Не съм си и мислил, че ще доживея до 150 години, какво остава за 170. Вероятно съм безсмъртен. И това ми дава неописуемо удоволствие”, казва философски мъжът.
http://polah77.bg7.eu/216419/

15 февруари 2019

10 правила от кухнята на Аюрведа за здраве и дълголетие

2110926912.jpg

"Храната е лекарство и лекaрствата са в храната ни"
Начинът на хранене оказва влияние както на физическото, така и на духовното ни здраве. Доколко издържливи физически и духом ще бъдем зависи именно от храната, която избираме да консумираме. Не е тайна, че 90% от болестите идват от храната. Колкото по-вредна е тя, толкова по-недохранени остават нашите клетки. Лишени от най-ценните за правилното им функциониране вещества, клетките постепенно започват да се изтощават, боледуват и рушат.

Аюрведа е древна наука, която дава ценни насоки за съхраняване на здравето и младостта. Буквално, в превод от санскрит, думата означава "наука за живота". В този контекст означава и наука за дълголетието. Сред най-важните концепции, залегнали в принципите на Аюрведа, е храната, и по-точно комбинирането на различните продукти.

"Храната е лекарство и лековете се съдържат нея", гласи матрата Аюрведа. По-долу ви поднасяме 10-те основни правила на тази древна система, отнасящи се към начина на хранене и откриването чрез него на правилния път към младостта и дълголетието:#Хранете се с пресни и сезонни плодовеГответе с пресни плодове, характерни за сезона и произведени в близост до вашето населено място. Избягвайте консервите и замразените храни.#Зърнени и бобови храни в пропорция 2:1

На всяко хранене консумирайте зърнени или бобови храни. Те доставят на организма така необходимите му аминокиселини. Правилната пропорция е два пъти повече зърнени храни отколкото бобови.

#Не комбинирайте повече от три зеленчука на едно хранене
Пропорцията за зърнените и бобови храни се отнася с пълна сила и за зеленчуците. Т.е. консумирайте два пъти повече зеленчуци отколкото бобови храни, и толкова зеленчуци колкото зърнени продукти.
#Консумирайте прясна храна
Доизяждайте храната не по-късно от следващия ден след приготвянето й. Престоят в хладилника я лишава „прана”, енергията на хранителните вещества.
Не прекалявайте със суровите плодове и зеленчуци
Добре е, освен сурови, да ги консумирате често пъти и варени, и най-вече сутрин.

#Не гладувайте
Ако искате да направите диета, по-добре заложете на консумацията на един единствен продукт (ориз или леща например) веднъж седмично или няколко дни един след друг, в случай че се стремите към по-сериозна детоксикация. Не яжте, ако не чувствате глад – задоволете се с изпиването на чаша вода.#Хранете се достатъчно, но без да прекалявате

Дъвчете добре всяка храна. Бавното и дълго дъвчене на храната ще подпомогне дейността на храносмилателната система, без да я натоварва излишно.

#Редовно използвайте подправки
Добавяйте ги към храната в началото на готвенето. Редовната консумация на подправки като динджифил, люти чушки, пипер и т.н. благоприятства обмяната на веществата.

#Съчетавайте 6-те вкуса на Аюрведа
Сладко (плодове, мляко, ориз, картофи...), солено (морски дарове), кисело (цитрусови плодове, кисело мляко), горчиво (спанак, зелени зеленчуци), лютиво (пипер, джинджифил, ряпа) и адстрингент (бобови храни, зеле).#Гответе храната продължителноБавното и продължително готвене на храната е от изключително значение за запазването на полезните хранителни вещества в нея. Топлинната обработка на тих огън няма да позволи да се промени естествената природа на хранителните съставки.https://ladyzone.bg/article/zdrave/10-pravila-ot-kuhniata-na-ajurveda-za-zdrave-i-dalgoletie.html?p=1

14 февруари 2019

Климатичният феномен Ел Ниньо се завръща



Илюстрация Уикипедия

Американски метеоролози оповестиха, че се е появил климатичен феномен Ел Ниньо, който влияе върху времето в целия свят, но в случая е слаб, късен и не се очаква да предизвика сериозни проблеми, предаде Асошиейтед прес.

От Националната агенция за океански и атмосферни изследвания на САЩ поясниха, че Ел Ниньо се е появил в централната част на Тихия океан, но според метеоролозите няма да продължи повече от 3-4 месеца, предаде Пик.

Ел Ниньо е свързан със затопляне в централната част на Тихия океан, което взаимодейства с атмосферата и води до промени във валежите и температурите, като прави климата в някои райони по-влажен, а в други – по-сух.

Експерти от Националната агенция за океански и атмосферни изследвания на САЩ отбелязаха, че хората не трябва да очакват значим ефект от този Ел Ниньо, защото е слаб.

https://polah77.bg7.eu/215199/

Практикуващ японски доктор на 105 години разкри вечната тайна на дълголетието!

Доктор Шигеаки Хинохара е един от тези, на които Япония е задължена за своите многобройни дълголетници. Той самият, бе достоен пример с невероятно активния си живот – след като навършва 75, публикува над 150 книги, сред които бестселърът „Живей дълго, живей добре”, разпространен в 1.2 милионен тираж.
След отпразнуването на своя 100-годишен юбилей, д-р Хинохара продължава да лекува хората и да чете лекции.
Животът му докрай остава посветен на доброто дело – да напътства и съветва хората, как да постигнат здраве и дълголетие.
През юли 2017-та, японският лекар напусна този свят на 105-годишна възраст.
Човек се сдобива с енергия не от храната и съня, а от веселието. Помните ли, как в детството, ако ви е било весело, сте забравяли да се храните и не сте имали нужда от сън? При възрастните е същото. Не бива да морите тялото си със строги правила за хранене и сън.
Дълго могат да живеят хора от всяка раса, националност и пол. Те си приличат само по едно – сред дълголетниците няма нито един дебел човек. Аз например, на закуска пия кафе или мляко, може и сок от портокал с лъжичка зехтин – полезен е за кожата и артериите. На обед – мляко с бисквити, или нищо, ако съм твърде зает. Когато работя, изобщо не усещам глад. Моята вечеря – зеленчуци, малко риба и ориз. Два пъти в седмицата хапвам по 100 гр нетлъсто месо.
Да се излиза в пенсия изобщо не е нужно. Но ако това е неизбежно, постарайте се да го направите колкото се може по-късно. Днес пенсионната възраст в Япония е 65 години, но е въведена преди половин век, когато средната продължителност на живота е била 68, а столетниците в цяла Япония тогава са били всичко на всичко 125 човека, пише топ5бг. Днес японските жени средно живеят до 86, а мъжете до 80 години. Онези, прехвърлили 100-те, са 36000 души.
За да останете здрави, качвайте се по стълбите и сами си носете чантите. Аз дори прескачам стъпала, за да тренирам мускулите си.
Когато лекарите ви посъветват да направите дадени изследвания и препоръчат операция, питайте ги, дали биха дали същия съвет на своите най-близки хора. Лекарите не могат да излекуват всичко, каквото и да ни казват. Защо да понасяме излишни страдания? Понякога музиката и животните-терапевти помагат повече от хирурзите.

https://polah77.bg7.eu/215201/

13 февруари 2019

Фантастичната книга-загадка: Codex Seraphinianus


Codex Seraphinianus Cover

Това е книга написана, но не преведена. Напечатана, но непрочетена. Консумирана само визуално. Даже и от автора. Това е книга-гатанка и се казва "Codex Seraphinianus".

Написана и илюстрирана от италианския архитект и промишлен дизайнер Луиджи Серафини в продължение на около 30 месеца през 1976 - 1978 г. Тя съдържа приблизително 360 страници (в зависимост от изданието) и се явява илюстрована енциклопедия на непознат и измислен свят, написана на неизвестен език с необяснима азбука.

През 1978 г. в Милано, издателство Franco Maria Ricci получили пакет. Когато сътрудниците на издателството го отворили, намерили голямо количество илюстрирани страници. Това били рисунки – много причудливи и странни. Самият текст към тях не могъл да прочете никой.


Съпровождащото писмо към пакета обяснявало, че автора на труда - Луиджи Серафини, е създал енциклопедия на въображаем свят по примера на средновековните научни кодекси: всяка страница детайлно изобразява определен обект, действие или явление; забележките са написани на измислен език.

Самото заглавие „SERAPHINIANUS” е абревиатура на: „Strange and Extraordinary Representations of Animals and Plants and Hellish Incarnations of Normal Items from the Annals of Naturalist/Unnaturalist Luigi Serafini” (в превод "Странните и Необикновени Представи на Животни и Растения и Дяволски Въплъщения на Обикновени Неща из Аналите на Натуралиста/Ненатуралиста Луиджи Серафини").

Една част от труда е посветена на Природата и Науката, включваща почти всичко - флора, фауна, физика, механика... Друга част – на Човекът – образи на обикновени и необикновени хора, писменост, храна и облекло, архитектура, игри и развлечения. А съвсем друга обхваща историята на извънземната писмена система използвана в самия Кодекс.

Илюстрациите най-вече представляват сюрреалистични пародии на вещи от реалния свят. Някои от тях могат ясно да се разпознаят, а други наистина са уникални. На практика, всички изображения са нарисувани подробно, ясно и с много богати детайли.
В този си вид Codex Seraphinianus представлява пълноценна енциклопедия на един измислен свят, който може би е съществувал, съществува или ще съществува някъде из Вселената.
Codex-ът е един от най-любопитните примери за илюстрована книга. „Четенето” на тази книга изисква нетрадиционно възприятие и непривична нагласа.
Едва ли бихме могли да намерим някакъв смисъл в четенето на тази книга, но със сигурност насладата от това да се докоснем до едно толкова сюрреалистично въображение, което вероятно се доближава до това на Салвадор Дали, ще остави дълбока следа в нашата памет.

Ето и няколко страници от самата книга:
Codex Seraphinianus 1Codex Seraphinianus 2
Codex Seraphinianus 4
Codex Seraphinianus 6
Codex Seraphinianus 7
https://www.mystics.eu/knigi-i-filmi/knigi/192-fantastichnata-kniga-zagadka-codex-seraphinianus.html

10 упражнения в леглото по Бубновски

упражнения

Представяме ви няколко упражнения, които може да направите в леглото след събуждане. Комплексът се препоръчва от проф. д-р Сергей Бубновски. Когато ги изпълните наистина ще се почувствате тонизирани, тъй като ще раздвижите кръвта по цялото си тяло. Те са предимно разтягащи и могат да се използват и като подготовка за по силови упражнения. При изпълнението ми е важно да се издишва шумно и дълбоко, като мускулите на корема се прибират навътре. Добре е да се извършват около 15-20 пъти.

1. Лягате по гръб с изпънати крака и ръце. Извършвате движения с ходилото нагоре и надолу, като опъвате максимално възможно.

2. В същото положение на тялото, движите стъпалата на страни. Без да бързате се опитайте да събирете палци и да ги раздалечите.

3. В същото положение направете кръгове в двете посоки със стъпалата. Съсредоточете се върху палците и се опитайте да опишете кръг с тях.

4. Отново в същото положение на тялото, опитайте се да свиете пръстите на краката като юмрук, сякаш да стиснете нещо и после да ги разперите.

5. В легнало положение се опитвате максимално да свиете крака в коляното, без да вдигате стъпалото от леглото. Получава се плъзгане, при което се опитвате да достигнете с пета задните си части. Свивате, изпъвате и така с всеки крак по отделно.

Вижте още: Как да раздвижим тялото и гръбначния стълб

6. Получава се почти същото упражнение, като този път вниманието е съсредоточето върху разпъването на крака и преместването на таза. Изпъвате напред с петата до изместване на таза надолу по посока на протегнатия крак.

7. Лягате по гръб, свивате колената, като краката са разположени на широчината на раменете. Ръцете са леко разперени отстрани с дланите надолу. Последователно се завъртат колената в едната и в другата посока. Лявото коляно сочи към десния крак и дясното – към левия.

8. Лягате по гръб със свити и събрани колена. Стъпалата застават едно до друго. Ръцете са отпуснати на леглото. В това положение се опитайте да вдигнете таза нагоре, като свивате седалищните мускули. При добро изпълнение ще може да отлепите почти целия си гръб, като раменете и ръцете остават опряни на леглото.

9. Лягате по гръб, като тялото ви е изпънато. Свивате единия крак и го обгръщате с ръце, опитвайки се да го притиснете към гърдите си. Повдигате гърба от леглото, като се опитвате да го докоснете с брадичка. Последвателно го извършвате и с двата крака.

10. Лягате по гръб, краката са свити със стъпала върху леглото. Поставете длан върху корема, за да усещате по-добре движението. При вдишване издувате, при издишване – свивате навътре. Опитвайте се да свивате и разпускате мускулите в целия таз.

Повече подробности и съвети при изпълнението на тези упражнения може да намерите в книгата „Остеохондрозата не е присъда!” от Сергей Бубновски, издадена от издателство „Жануа’98” през 2014 г.

http://inlife.bg/10-%D1%83%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B2-%D0%BB%D0%B5%D0%B3%D0%BB%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D0%BE-%D0%B1%D1%83%D0%B1%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8/

12 февруари 2019

Брекзит без сделка може да застраши 600 хиляди работни места в ЕС и по цял свят

Германия ще бъде засегната най-силно, сочи проучване

НовиниИзлизането на Великобритания от Европейския съюз без споразумение би могло да изложи на риск 600 хиляди работни места по целия свят, като Германия ще бъде засегната най-силно, сочи проучване, цитирано от Франс прес.

Анализатори от германския икономически институт IWH в Хале, изследваха какво може да се случи, ако вносът на Обединеното кралство от останалата част на ЕС спадне с 25% след Брекзит без сделка. Те смятат, че в този случай ще бъдат застрашени около 103 хиляди работни места в Германия (най-голямата европейска икономика) и 50 хиляди във Франция.

"Негативният ефект от Брекзит не означава непременно, че ще бъдат уволнени работници", отбелязват икономистите от IWH и допълват:

"Като се има предвид липсата на квалифицирана работна ръка в редица развити икономики, фирмите биха могли също така да се опитат да запазят персонала чрез намаляване на работните часове, или чрез отваряне към нови пазари".

Все още не е сигурно дали Великобритания ще постигне споразумение с ЕС преди официалната дата за напускане на съюза на 29-и март, след като през миналия месец огромно мнозинство от британските депутати гласуваха противи договореното от премиера Тереза ​​Мей споразумение с Брюксел.

"Твърдо" напускане на ЕС без сделка би довело до въвеждане на гранични мита и до проблеми в световните вериги за доставки, посочи Оливър Холтемьолер, който е съавтор на проучването на IWH.

Анализаторите от икономическия институт се фокусират единствено върху търговията със стоки и услуги, като не отчитат другите възможни негативни въздействия от Брекзит, включващи промени в инвестиционните потоци. Те отбелязват, че "тъй като пазарите в цял свят са свързани, доставчиците, базирани извън Европейския съюз, също ще бъдат засегнати от Брекзит без сделка".

Според проучването на IWH в рамките на 27-те останали държави-членки на ЕС ще бъдат изложени на риск около 180 хиляди служители във фирми, които директно изнасят за Обединеното кралство. Но още 433 хиляди работни места в ЕС и по целия свят могат да бъдат засегнати, тъй като техните работодатели продават на компании, които от своя страна изнасят за Великобритания. В тази връзка IWH изчислява, че при Брекзит без сделка могат да пострадат около 60 хиляди работни места в Китай и 3 хиляди в Япония.

В също проучване се прогнозира, че в Обединеното кралство има около 12 хиляди работни места, зависещи от снабдяването със суровини за продукти от страна на фирми от ЕС, които след това продават произведените стоки във Великобритания.

Изследователската компания Cambridge Econometrics обаче направи подобно проучване в началото на миналата година, според което ще бъдат изложени на риск цели 500 хиляди британски работни места, ако няма Брекзит сделка.

Изследването на IWH отчита, че в Германия най-силно засегната ще бъде автомобилна индустрия, където ще бъдат изложени на риск около 15 хиляди работни места, като много от тях са във завода на Фолксваген във Волфсбург и в завода на БМВ в Динголфинг.

От друга страна, секторът на услугите във Франция ще бъде най-силно засегнат при Брекзит без сделка, установи проучването на IWH.
https://www.pariteni.bg/?tid=40&oid=223223

Дестинация "Марс" и кои са важните научни открития на 2018

Дестинация "Марс" и кои са важните научни открития на 2018

2018 г. беше белязана от научни открития, сякаш излезли от книга на Жул Верн и възбуждащи въображението на теми роботика и астрономия.

Дестинация "Марс"

През изминалата година Марс определено беше център на вниманието на учените. С поглед към бъдещето и може би първата планета освен Земята, която ще бъде колонизирана от човешкия вид, последните изследвания представиха много интересни резултати за Марс. Едновременно с това, червената планета остава все така енигматична и понякога дори необяснима с изненадите, които крие на и под повърхността си.

Ето трите особено важни открития за Червената планета тази година.

Вода
Италианската космическа агенция обяви, че благодарение на нов вид радар, наречен Марсис, е успяла да установи наличието на течна вода под замръзналите полюси на планетата. Роберто Оросеи, главният учен на Националния институт за астрофизика съобщи, че въпросното езеро е с обем над един трилион литра вода (сравнимо с вместимостта на едно от най-големите езера в Европа – Инари).
Д-р Оросеи посочи, че много микроорганизми са способни да живеят в екстремни условия, а наличието на течна вода е почти задължително за съществуването на живот.

Органични молекули
Паралелно с това откритие, учени от Американската космическа агенция, обявиха, че марсоходът "Кюриосити" (Curiosity) е открил следи от органични молекули на повърхността на Марс. Това са съединения на въглерода - същите както животополагащите съединения на Земята.
Макар това да е изключително окуражаващо откритие, учените от НАСА припомнят, че не е абсолютно сигурно доказателство за съществуването на живот на Марс, тъй като тези молекули теоретично биха могли да бъдат продукт и на геологични процеси.

Храната на бъдещето
Учените в Полярната изследователска станция прибраха първата реколта от зеленчуци, отгледани в 100% изкуствени условия, така както биха били отглеждани например на Марс. Немски учени отгледаха салата, краставици и репички във високотехнологичен парник, при постоянна външна температура под -20 градуса по Целзий.
Тези три постижения и открития, взети заедно, биха били от особена полза при бъдещо пътуване и колонизиране на Марс. Наличието на течна вода значително би улеснило адаптацията на човешкия вид към марсиански начин на живот. От друга страна, учените са особено внимателни при изпращането на проби и планирането на мисии до червената планета, тъй като биха искали на всяка цена да защитят местния живот на Марс, ако такъв съществува.

Науката в защита на планетата
2018 г. беше интересна и по отношение на технологичния и научен напредък в сфери, свързани с единствения засега дом на човеството – Земята.

Риба-робот
Учени от Масачузетския технологичен институт създадоха бионична риба-робот, с която да могат да изследват и осъществяват мониторинг на дълбоководния живот.
Досегашните прототипи обикновено имаха проблем с комуникациите под определени дълбочини и всяваха недоверие у морските обитатели с шумните си мотори и странен вид. Това значително възпрепятстваше наблюдаването на естественото поведение на морската фауна.
СоФи (от Soft Robotic Fish) позволява на учените да изследват морския свят незабелязано и по този начин да събират данни, които след това да бъдат използвани за опазването и защитаването на живота в Земните океани.

Обратимото изменение на климата
Друго важно откритие е свързано със запазването на биоразнообразието на Земята. Научен доклад на ООН потвърди, че Монреалския протокол за пълното изключване на химикали, увреждащи озоновия слой от човешката дейност, наистина дава добри резултати.
Според последните измервания, озоновата дупка над полюсите е започнала постепенно да се затваря. Това откритие потвърди, че ако сегашните забрани продължават да се спазват стриктно, дупката може да е част от миналото до края на века.
То е също и особено важен показател за това, че глобалното изменение на климата категорично е проблем с изцяло човешки произход. Последните измервания показаха също, че стриктното спазване на съществуващите международни договори за опазване на климата би позволило успешното ограничаване на глобалното затопляне под желаната граница от 1.5 градуса по Целзий до края на века.

Българският принос
Българските учени успяват да не останат по-назад от международните си колеги, въпреки честия недостиг на финансиране и неравната битка за средствата по европейските програми за научно субсидиране.
Екип от учени от Медицинския университет в София и Института за полимери към Българската академия на науките публикува статия, описваща дизайна на нов тип полимер с практическо приложение.
Този полимер е замислен като нова форма за доставяне на лекарства с обезболяващи и противовъзпалителни свойства, например ибупрофен, чрез кожата. Новосъздаденият полимер е тестван и за нетоксичност при директен контакт с кожата и резултатите са обещаващи.
Доставянето на лекарства чрез контакт с кожата вместо венозно или перорално е една от основните изследователски сфери в модерната фармакология. Много лекарства, преминавайки през храносмилателната система, претърпяват метаболитни промени, което значително намалява тяхната крайна концентрация в организма и съответно ефективността им. То позволява по-добър контрол върху постоянното освобождаване на равни количества от медикамента, когато това е нужно.

https://www.dnevnik.bg/tehnologii/2018/12/15/3362464_destinaciia_mars_i_koi_sa_vajnite_nauchni_otkritiia_na/

11 февруари 2019

Ето я българската билка, която помага за толкова много болежки


Съществуват над 200 вида от това растение. В България са разпространени около петнадесет.Можете да го видите буквално на всеки метър. Ванга е казала: „Бог е дал на всеки народ билките, с които да се лекува на неговата земя…“.Затова не е случайно, че има стотици билкови отвари и лекарствени продукти, в които живовлякът играе главната роля. Живовлякът е природен дар с редица чудодейни свойства. Дълго време е бил смятан за бурен, докато не са открили неговите лечебни свойства.

Живовлякът е такава билка, че ще ви послужи добре, за каквото и да посегнете към нея. Някога бабите са привързвали раните и ожулените колене на децата с жилавите му листа.

Освен листата, народната медицина ползва и семената. Като цяло растението е удивително със своята универсалност. С него може да борави дори пълен аматьор по отношение на билките. Специфично е по вид, така че и лесно се разпознава.

Лечебни ползи

Билката подобрява храносмилането, стимулира апетита, затваря язви и по-малки повреди по стомашната лигавица,
Билката има и бактерицидно свойство. Отвара от нея действа ефективно при подагра и хемороиди.
Живовлякът е като „бърза помощ“, когато нямате възможност незабавно да отидете на зъболекар./ edna.bg

При бронхит

Използват се при бронхит по следният начин: листа от живовляк – 40 г, листа от подбел -30 г, стръкове от медуница – 20 г, цвят от лопен – 20 г. От наситнените билки се прави отвара: 2 супени лъжици смес се изсипват в 500 г кипяща вода, ври 1-2 мин. Съдът се снема от огъня, оставя се да изстине и се прецежда. Пие се по 1 винена чаша 3 пъти на ден преди ядене.

За прочистване на кръвта

Рецептата се състои от 12-те т. нар. билки за прочистване на кръвта: агримония, борови връхчета, гръцка коприва, цвят от жълт кантарион, жълт равнец, теснолистен живовляк (листа), горска ягода (листа), малина (листа), миризлива лазаркиня, орехови листа, касис (листа и плод), червена хвойна (зърна) – от всички билки по 30 г. Размесват се добре, вземат се по 2 супени лъжици от сместа, слагат се в 500 г кипяща вода и се оставят да врят 5 мин. След като изстине, сместа се прецежда. Пие се по 1 винена чаша (75 г) 3 пъти на ден сутрин, обед и вечер преди ядене.

За отказване на цигарите

Сутрин, обед и вечер преди лягане да се взема бучка захар (или чаена лъжичка ситна захар във вода) и 15 капки настойка от зърната на зелен овес. Тя се прави от оформили се класове на овес преди жътва -20 г зърна в 100 г чист спирт престояват на слънце 20 дни. Десет мин след захарта се изпива 1 чашка (100 г) отвара от 12-те билки за прочистване на кръвта (вж. „Прочистване на кръвта“). Жаждата да се утолява не с вода, а със запарка от широ- колистен живовляк – 20 листа, запарени в 500 г кипяща вода, киснат захлупени 1 ч и се прецеждат.

При хемороиди

Билката живовляк е един от лековете от безценната съкровищница на народната медицина, който гарантира избавяне от болезнените хемороиди. За тази цел лековитата трева се смесва с половин литър вино.
За предпочитане е при приготвянето на лековитата течност да използвате свежи листа от билката, тъй като в тях концентрацията на полезни вещества е в пъти по висока от сушената билка.
Вземат се десет листа и се варят за десет минути във виното. Отварата се използва за вътрешен прием, като се пие затоплена преди хранене. Количеството от тази отвара трябва да бъде разделено на три равни части. Една трета от течността представлява общото количество, което да бъде консумирано за един ден.
Лечебният курс продължава пет дни. Следва почивка от няколко дни и ако хемороидите продължават да кървят и да са болезнени, се прави повторение на терапията за още пет дни.

При акне

Парна почистване човек у дома, се счита за полезно и силно процедура. Тя е подходяща за тези хора, които искат да се отърват от кожни проблеми. След няколко сесии, което ще забележите положителен резултат. Кожата става гладка, мека, лека, придобие здрав цвят, както и броя на петна се намалява значително. Това се постига за сметка на лечебни растения, който включва парна баня.
Парната баня с живовляк се бори добре с възпалението и акне, както се добавят следните билки: живовляк, серия, тинктура от невен, алое, лавандула.

При гастрит

200 г листа от тесния, продълговат живовляк се варят пет минути в половин литър чиста гроздова ракия.
След товасе прецежда и като изстине, се слага в шише. Болният взема по 1 супена лъжица сутрин на гладно 1 час преди ставане.
Докато се пие лекарството, В никакъв случай да не се пуши.
Чай от живовляк за кашлица – рецепта
Съотношението за сместа за чай е три части листа от живовляк, две части листа от градински чай и по една част семена от анасон и цветове от лопен. От готовата смес вземете две супени лъжици и ги залейте с 500 мл. кипяща вода.
Нека билките престоят във водата за около 20-30 минути, след което прецедете течността. Разделете готовата запарка на 4 равни дози и консумирайте сутрин, обед и вечер преди ядене, а четвъртата доза приемете непосредствено преди лягане за нощен сън. Чаят от живовляк за кашлица е най-добре да бъде подсладен с мед.

https://polah77.bg7.eu/213205/

Ето как ще се изхранват хората, пътуващи в дълбокия космос



Европейски учени изчислиха количеството пространство на борда, необходимо за изхранване на екипаж на кораб с много поколения – едно от многото предизвикателства за бъдещи пътувания до планети, които се намират извън Слънчевата система.„С нашата съвременна технология не е възможно да се стигне до екзопланета за по-малко от няколко столетия пътуване“, обяснява Фредерик Марин, астроном от астрономическата обсерватория в Страсбург, Франция, който ръководи проучването.За да се достигне дори до най-близката екзопланета – Проксима Кентавър б (Proxima Centauri b) – при днешната технология ще са необходими около 6300 години.
Това е далеч отвъд продължителността на живота на всеки астронавт, така че такива космически кораби трябва да бъдат населени с много поколения.
„Първоначалното население пътешественици ще остарее и ще умре“, казва Марин, „оставяйки потомците си да продължат да пътуват“.
Марин и екипът му се интересуват от това, как човешките популации могат да се развиват и да оцелеят в ограничената на ресурси среда на пространството – особено когато пътуването е еднопосочно.
По-рано те изчисляваха минималния размер на първоначалния екипаж, за да гарантират, че техните потомци ще пристигнат на другия край без генетични нарушения. Оказа се, че само 98 членове на екипажа са необходими, за да осигурят 100% успех за пътуване от 6300 години.
Но как да храните този екип в продължение на хилядолетия?
Сухите хранителни запаси не са опция, защото те биха заели твърде много място, а и витамините им ще се влошат с времето. Понастоящем космонавтите на МКС консумират около 1,8 кг пакетирани храни на ден. Да се хранят екипажите по този начин в продължение на векове ще добави милиони тонове товари и просто не е възможно.
Най-добрият и най-очевиден вариант е да се отглеждат култури и животни на борда на кораба – по същество, да се управлява ферма. Това не само ще произвежда пресни храни, но и ще рециклира хранителни вещества и фекалии, ще генерира кислород и непрекъснато ще пречиства въздуха – превръщайки космическия кораб в затворена екологична система.
Системите за космическо земеделие вече се тестват. Оранжерията „Лада“ на МКС от 2002 г. отглежда растения в условията на микрогравитация.
Но космическите кораби имат ограничено пространство, така че колко от него ще трябва да бъде отделено на земеделието?
Марин и колегите му използват цифров код, наречен HERITAGE, за да се справят с отговора. Те оценяват годишния калориен прием на екипажа на борда, след което комбинират това с параметри, определени от съвременните техники за земеделие, за да предскажат размера на необходимото пространство.
Оказва се, че само 450 квадратни метра биха били достатъчни, за да изхранват екипаж от 500 души с различни диети. Това предполага, че плодовете, зеленчуците, нишестето, захарта и мазнините ще се произвеждат с помощта на аеропоника, техника които позволява растенията да растат без почва, докато конвенционалното земеделие ще произвежда месо, риба, млечни продукти и дори мед.
Марин казва, че този размер е сравним с прогнозата на Организацията на ООН за Прехрана и земеделие, която гласи, че половин хектар (1 хектар = 10 000 m2, те.е. 5000m2) земя на човек е минималното количество земеделска земя, необходима за устойчива продоволствена сигурност, с диета, включваща и месо.
„Резултатите ни отиват по-далеч от включването на аеропоника и отчитане на ефекта на микрогравитацията“, казва Марин.
Майк Диксън, независим изследовател в Центъра за изследване на системите за контролирана околна среда в Университета Гуелф (Guelph) в Канада, посочва, че предишните проучвания са намерили начин за по-малки изисквания за земя на човек. Само 75 квадратни метра на човек са нужни според Диксън, като те ще бъдат „достатъчни, за да осигурят нормално хранене и всички функции на вегетарианец. Те ще са достатъчни и за поддържане на живота, най-вече рециклирането на вода, производството на O2 и пречистването на CO2, като са повече от два пъти по-високи от потребния за човешки живот растителен материал“.
По-голям проблем би било изискване за производството на месни храни, което, казва Диксън, „изглежда малко прекалено“.
Според Бриардо Льоренте, биолог от университета Macquarie в Австралия, който не участва в проучването, „в бъдеще най-вероятно ще развием култури, а също и храни на основата на микроби, за да заменим изцяло производството на храни от животински произход. Заместването на „хранителен животински протеин“ с инженерни растения и микроби е действително възможно и предвидимо. ”
Той посочва също, че в момента се разработват все по-продуктивни култури.
„Би било интересно да се видят оценки, които да вземат под внимание това, което ще бъдат културите на бъдещето“, казва той.
Площта на земята не е единственият проблем, пред който е изправено производството на храни в космически кораб. Растенията са показали, че растат по-бавно в пространството. Въпреки че осветлението, температурата, влажността и въглеродният диоксид на Земята могат да бъдат имитирани, гравитацията и радиацията са по-трудни за контрол и все още влиянието им не е широко проучено.
„Изглежда, че трябва да научим повече за това как растенията – и хората – могат да се справят с радиационните щети, заедно с няколко други неща, като например влиянието на микрогравитацията, преди да планираме дълго пътуване“, казва Рупеш Паудиел, учен биолог от Университета на Лийдс във Великобритания, който също не участва в проучването.
Той добавя, че „ние също трябва да обмислим откъде растенията ще получат азот и фосфор и други жизненоважни хранителни вещества. Тези ключови хранителни вещества са от съществено значение за растенията и те не са в състояние да си ги доставят, а при далечните космически пътувания трябва да обмислим, как те могат да запазят стабилното си снабдяване, за да може растението да продължи да расте.
Това ново изследване също не засяга възможно най-важното изискване за живот – водата. Храната може да бъде по-лесния проблем, но създаването на устойчив воден цикъл на космически кораб е много по-сложно. Това е проблем, който Марин и екипът му се надяват да разгледат в бъдеще.
И все пак никоя оценка не е съвършена, а Марин и неговият екип се справят относително добре. Цифровият инструмент, използван за извършване на тези изчисления, HERITAGE, е особено интересен. Той е първият по рода си код, изцяло фокусиран върху мулти-поколения населяващи и пътуващи с кораби, като изследва тяхната математическа, биологична, демографска и статистическа осъществимост.
“Кодът съдържа много биологични, демографски, антропологични, физически и химически данни, които са били внимателно събрани от науките за човечеството, както и от проучванията правени на МКС”, обяснява Марин.
Те използват метода на Монте Карло, математически подход, който използва повтаряща се случайна извадка за тестване на всички възможни резултати от сценария – като например еволюцията на космическия екипаж през поколенията.
В това проучване Марин и екипът постигат резултатите на направените прогнози повтаряйки модела хиляда пъти, което е еквивалент на симулиране на изискванията на един милион души.
„Има още много стъпки, които трябва да се предприемат, за да се осигури реалистична симулация на кораби предназначени за много поколения“, казва Марин.
Като следваща цел, той и неговият екип се стремят да включат по-сложни модели, взимащи предвид например генетиката и мутациите на поколенията в космоса.


https://polah77.bg7.eu/213479/

07 февруари 2019

Аржентински учени със сензационно откритие, което ще промени историята

 Непознат вид тревопасен динозавър със защитни шипове по гръбнака бе открит в южния аржентински район Патагония. Динозавърът е наречен Bajadasaurus pronuspinax. Той е от семейство дикреозаври и е живял преди около 140   милиона години в същия район на   южноамериканския континент, където   подобни находки са често срещано   явление. Например през 1993 г.по тези   места са намерени останките на   гигантозавър – Giganotosaurus Carolinii, който се счита за един от най-големите хищници на всички времена.Черепът и гръбнакът на праисторическото животно са реконструирани и изложени в Центъра за наука и култура в аржентинската столица.Шиповете са били обвити с кератиново покритие, предпазващо ги от счупване, подобно на рогата на много бозайници, обясни палеонтологът.Откритието е публикувано в научното списание „Nature“. https://polah77.bg7.eu/211361/ Непознат вид тревопасен динозавър със защитни шипове по гръбнака бе открит в южния аржентински район Патагония. Динозавърът е наречен Bajadasaurus pronuspinax. Той е от семейство дикреозаври и е живял преди около 140   милиона години в същия район на   южноамериканския континент, където   подобни находки са често срещано   явление. Например през 1993 г.по тези   места са намерени останките на   гигантозавър – Giganotosaurus Carolinii, който се счита за един от най-големите хищници на всички времена.Черепът и гръбнакът на праисторическото животно са реконструирани и изложени в Центъра за наука и култура в аржентинската столица.Шиповете са били обвити с кератиново покритие, предпазващо ги от счупване, подобно на рогата на много бозайници, обясни палеонтологът.Откритието е публикувано в научното списание „Nature“. https://polah77.bg7.eu/211361/

06 февруари 2019

Безчет красиви имена черпят заради патриарха Цариградски, писал лично на българския цар Борис І


Днес Православната църква отдава почит на Свети Фотий, патриарх Цариградски.

Свети Фотий се родил в Цариград около 820 г. от богат и знатен род. Баща му се казвал Сергий, а майка му – Ирина, чийто брат бил женен за сестрата на византийската императрица Теодора.Родителите на Фотий страдали изповеднически за своето открито иконопочитание по времето, когато византийските императори били иконоборци.

Фотий получил най-доброто образование на своето време и бил най-ученият представител на тогавашна Византия. Той бил преподавател в знаменитата Магнурска школа в Цариград, където се учел славянският равноапостор Константин – Кирил Философ и малко по-късно – българският цар Симеон Велики. Фотий заемал високи служби в държавата, на най-много обичал да се занимава с науките.

Заради изключителните си дарования и високото си образование той бил поставен през 858 г. за цариградски патриарх. Патриарх Фотий насърчил Константин Философ да стане християнски мисионер на славяните. Той написал до българския цар Борис І обширно послание върху християнската вяра и живот.

Патриарх Фотий се борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол, докато най-после умира в заточение на 6 февруари 891 година.

Свети Фотий оставил богато книжовно наследство, благодарение на което узнаваме за съчинения на древни свети отци, които той имал под ръка, но до нас не са стигнали. Приснопаметният йеромонах Неофит Рилски е превел от гръцки житие и служба в чест на св. патриарх Фотий. Тази книга е напечатана в Цариград през 1849 година.

Заради чудната му история днес празнуват всички, които носят именатаДоротея, Огнян, Огняна, Искра, Искрен, Пламен, Пламена, Светла, Светлана, Светозар, Светлозар, Светослав, Светослава, Фотий, Фотин, Фотина и Фотьо.
https://polah77.bg7.eu/211520/

ООН с резолюция срещу събарянето на антифашистките паметници

  ООН прие резолюция срещу героизирането на нацизма. В нея изрично се осъжда оскверняването и събарянето на монументи, в памет на хората, ко...