05 декември 2007

Боби Цанков

На вниманието на Съдебните институции и медийните регулаторни органи в Република България



„... Внимавайте, имате само 30 секунди, за да изпратите своя SMS! Днес наградата ееееее, задръжте такаааааа - 42-инчов плазмен телевизор и 20 000 лева! Плазма и 20 000 лева! Те ви очакват, сега или никога!, Ооотваря се SMS, ооотваря се SMS ...”

Меко казано „скандален радиоводещ” - не очаквайте в следващите редове да наричаме лицето Борис Николов Цанков с умалитеното „Боби”.

От публикации в медиите през последните пет години става ясно, че в „трудовата” му биография има пет наказателни производства и около 40 граждански дела, а броят на измамените от него надхвърля ... 1000 души. Трийсет и седем от жертвите на водещия заведоха дела и го обвиниха в измама в размер на общо 136 000 лева. Далаверите са извършени между 2001 и 2003 г., когато Цанков е водещ на предавания и радиоигри в програмите на радио „Спорт” и радио „Вива”. Едва на 18 май 2004 г. обвинителният акт бе готов и внесен в Софийския районен съд. В периода 2003-2006 г. Цанков многократно е задържан и отново пускан на свобода. Междувременно, името му е свързано с наркобосове и престрелки, а срещу самия него са извършени два бомбени атентата. През 2006-2007 г. идват и първите, макар и условни, присъди.

През 2002 г. в пловдивската преса се появява разказ на бизнесмен, измамен с 4000 лева от Цанков чрез радиоиграта му „Хиляди в брой”. Според данни от НСБОП към юли 2003 г. срещу Цанков към началото на 2003 г. са постъпили над 800 жалби.

От 4 ноември до 12 декември 2002 г., пет седмици, Борис Цанков е спал в президентския апартамент в „Замъка Хранков”, платил е 12000 лева и е останало да плаща още 2500 за нощувки. За тях изпълнителният директор на хотела е подал жалба в Шесто районно управление на МВР. Това е съобщил собственикът на хотела Пламен Хранков. След като го изгониха от Радио Вива, той отишъл във варненското радио Браво. От 23 май до 14 април е бил там. За тези 3 седмици също са постъпили голямо количество жалби и в резултат той е бил изгонен. За трите седмици той е бил в луксозния хотел „Риц” в „Свети Константин и Елена”. Отново не е плащал нито своите нощувки, нито тези на бодигарда си. В резултат, на 23 април е бил арестуван от РДВР-Варна. Делото се води от майор Митев, но още на следващия ден Боби Цанков е освободен.

Червенкова срещу Цанков
Едното от най-известните дела срещу Борис Цанков е заведено от Ваня Червенкова, собственик на фирма за минерална вода. През август 2002 г. в столичен хотел Цанков я измамил, че има разрешение от Столичната община да изгражда билбордове. Тя му дала 50 000 лв. в брой на ръка, срещу обещанието да рекламира фирмата й чрез тези билбордове и в ефира на радио „Спорт”.

На 27 юли 2003 г. на централния пазар във Варна бизнесдамата бе простреляна от неизвестен стрелец. Тя получи пет куршума в тялото и главата, но като по чудо оживя. Първата й хипотеза, споделена с полицията, бе, че поръчител на покушението е именно Цанков. От предварителното разследване обаче не излезе абсолютно нищо, тъй като органите на МВР и следствието не успяха да разкрият нито стрелеца, нито неговия „работодател”.

На 14 май 2007 г. Борис Цанков е осъден на три години лишаване от свобода с пет-годишен изпитателен срок. Така наречения радио- и телевизионен водещ ще трябва и да изплати на Ваня Червенкова сумата от 50 000 лв. с лихвите от 2002 г. насам, както и да покрие разноските по делото.

Арестите
На 25 юни 2003 г. Цанков е арестуван по обвинение в измама. Водещият бил задържан веднага след предаването си по радио „Вива”. От прокуратурата заявяват, че Борис Цанков е обвинен в измама в особено големи размери, като по този текст законът предвижда до 20 години затвор. До ареста на водещия се стига след множество жалби в продължение на близо година от измамени слушатели на предаванията му. Потърпевшите разкриват, че той разигравал две схеми, с които е придобивал по измамнически начин големи суми. При първата лъжел слушателите, че ако му изпратят по пощата определена сума пари, ще ги обяви за победители в негова радиоигра и спонсорът ще изплати два пъти по-големи награди. По втората схема обещавал на слушателите с регистрирана на тяхно име фирма дългосрочна реклама, ако му платят лично.

Два дни след ареста, състав на Софийския районен съд постанови мярка за неотклонение „парична гаранция” в размер на 25 хиляди лева. На 3 юли Софийски градски съд намали на 12 хиляди лева паричната гаранция. След семица, пощенска служителка в софийска централна поща твърди, че от май до ноември 2002 г. обвиненият в измама е получавал дневно между 5000 и 30000 лева от парични игри по радио Спорт докато е работил там. Това съобщи в предаването си „България следобед” Дарик радио, позовавайки се на изявление на Ваня Червенкова.

Боби Цанков и Антон Милтенов - „Клюна”
Антон Милтенов (по прякор „Клюна”) и Борис Цанков са били съуправители на фирмата „РСБ Комюникейшън” АД, собственик на радио „Вива”. Ваня Червенкова твърди, че Милтенов лично й казал, че Цанков му дължи пари, които той ще си вземе „по какъвто и да било начин”. На пресконференция Червенкова разказа, че поискала срещата с Милтенов, за да научи от него вярно ли е, че е купил радио „Вива” и че Цанков работи за него. Според други публикации в пресата, Антон Милтенов - „Клюна” е близък с Цанков. Двамата често били виждани заедно в столични заведения.

На 28 октомври 2003 г. вечерта Антон Милтенов - „Клюна”, придружен от четири души охрана и Борис Цанков, е нанесъл побой на млад мъж в столично заведение, намиращо се в непосредствена близост до сградата на МВР. Милтенов е регистриран в полицията за опит за убийство, търговия с наркотици, кражби. „Клюна” е издирван и като поръчител на покушението срещу Илиян Версанов на 16 август 2002 г. в столичния квартал „Белите брези”. На 25 април 2004 г. в София е имало стрелба по автомобили, в които са пътували братът на наркобоса Милтенов - „Малкия Клюн” и Боби Цанков.

След множество неуспешни покушения, Антон Милтенов е убит при престрелка на 30 юли 2005 г. в центъра на столицата.

Бомбите
На 15 ноември 2003 г. малко преди 17:00 часа на столичната улица „Цар Асен” пред дома на Борис Цанков и родителите му избухва взривно устройство. В следствие на взрива са изпотрошени няколко прозореца на един от апартаментите на кооперацията. Жертви и ранени няма.

На 2 юни 2004 г. Цанков е привикан на разпит в Столична дирекция на вътрешните работи. След като напуска СДВР, Цанков отново става мишена на бомбен атентат пред дома си. Отървава се с незначителни наранявания по главата и още по-незначителни натъртвания и охлузвания по тялото.

Не така щастливо обаче се развиват събитията за бодигардовете на Цанков, които се оказват ... действащи офицери и шофьори от Националната служба за охрана. Вследствие на скандала, 13 служители на НСО са изгонени заради връзки с престъпния свят. Четирима са дисциплинарно уволнени, след като разпечатка от телефонните им разговори доказали, че имат отношения с Борис Цанков. Сред отстранените са и личните шофьори на президента Георги Първанов, на председателя на парламента Огнян Герджиков и на главния прокурор Никола Филчев. Подменени са и част от екипите на личната охрана на тримата. Девет души от НСО са принудени да напуснат по Закона за класифицираната информация. След по-малко от месец е уволнен и директорът на службата, ген. Димитър Владимиров.

В радио „Седем дни” с Владимир Кузов
На 3 юни 2004 г. сутринта (само една нощ след неуспешния атентат срещу него, Цанков е привикан в Четвърто териториално отделение на Столичната следствена служба за разпит. Няколко часа по-късно гръмна вестта, че Цанков е задържан във връзка с две стари дела срещу него - за измама в размер на 136 000 лв., и за длъжностно присвояване на техника от радио „Седем дни” (на стойност 76 311 лв.) през 2001 г., когато той е бил изпълнителен директор на радиостанцията. Седмица по-късно - на 10 юни, Софийският градски съд отмени определението на Софийския районен съд, с което на Борис Цанков му бе наложена най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража” и го изпраща вкъщи под домашен арест.

Последата информация за това дело е от 16 март 2006 г., когато Софийският градски съд (СГС) го отлага за 20 юни с.г. Причината е, че Цанков е задържан по други дела и не може се яви в съда. Свидетел по същото дело е Владимир Кузов, който през 2001 г. е управител на радио „Седем дни”. Владимир Кузов е бивш народен представител от Партия Атака, който през 2007 г. бе осъден на 3 години лишаване от свобода за извършане на хомосексуални действия с малолетно лице.

2006 г.: Wanted
На 27 февруари 2006 г. служители на Икономическа полиция Шесто РПУ арестуват Борис Цанков в жилището на родителите му на столичната ул. „Цар Асен”. Със съдебно определение в е извършено претърсване от полицейските служители. Цанков е откаран в районното управление, срещу него е образувано дознание по множество жалби за извършени измами.

На 2 март 2006 г. състав на Софийския районен съд оставя за постоянно в ареста Цанков. Той е уличен, че в продължение на месеци е измамил 10 души с различни суми на обща стойност 23 790 лв. Съдия Георги Ушев цитира свидетелски показания, според които обвиняемия Цанков се представял пред рекламодателите, които е измамил, за Иво Антонов. По делото има приложен специални разузнавателни средства използвани в мобилен телефон. За да наложи най-тежката мярка за неотклонение - задържане под стража, съдът се позова и на справка от Столичната следствена служба и СДВР, от които става ясно, че срещу Цанков има заведени следствени дела и 68 дознания - всичките за измама.

На пресконференция през май 2006 г. министърът на вътрешните работи Румен Петков демонстративно обяви, че Борис Цанков оглавява личния му списък от над 50 престъпници с висящи дела, срещу които ще се провежда ускорено и безкомпромисно разследване. За да подчертае своята решителност, шефът на МВР обеща да връчи тази папка и на главния прокурор, и на Станишев.

На 27 юни 2006 година Софийският районен съд за втори път официално осъди Борис Цанков на три години затвор условно с пет-годишен изпитателен срок по обвинение в измама на потенциален рекламодател на радио „Вива”. Ищецът по делото доказал, че е изпратил SMS от мобилния си телефон в предаване на радио „Вива”. След 5 минути на телефона му се обадил водещият Борис Цанков, който обяснил, че ще рекламира фирмата на потърпевшия по 10 пъти дневно до края на годината, ако получи в замяна 1500 лв. Водещият прибрал парите, а рекламата не била излъчена.

Кариерата на Боби
Борис Цанков е роден през 1979 г. в София, завършва СМУ „Любомир Пипков”. До колкото е известно, се е изявявал като водещ на измамни SMS-игри по Радио „7 дни”, Радио „Хит 7”, Радио „Сигнал плюс”, Радио „Спорт”, Радио „Вива”, Радио „Браво” - Варна, Радио „Практика”, Радио „Екстрийм” - Перник, ТВ „Канал 2001”, „Балкан - Българска телевизия”, Телевизия „СКАТ”, „BGTV” (България Кабел), Телевизия „7 дни” ...

Отново в ефир
И след всичко това, нашият герой Боби отново ще звучи в столичния радиоефир. Очаква се до броени дни, в ефира на София, лицензирано и съвсем легално да бъде възстановено излъчването на Радио „Хит 7”. Сайта на новата стара радиостанция вече с гордост обявява, че гвоздей в програмата му ще бъде „Шоуто на Боби Цанков” ...

Този обзор е съставен по материали от информационния поток в последните пет години: в. Банкеръ, в. Дневник, в. Новинар, в. Сега, в. Стандарт, Агенция Фокус и др.

28 октомври 2007

МЕТОДИКА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ГЛАСУВАНЕТО ЗА ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ И КМЕТОВЕ

Издадена от Централната избирателна комисия за местни избори Обн. ДВ. бр.73 от 11 Септември 2007г.

Раздел I.Определяне на мандатите за общински съветници

Чл. 1 (1) Методиката определя изчислителните процедури, по които се разпределят мандатите между политическите партии, предизборните коалиции и независимите кандидати според получените за тях действителни гласове за общински съветници. (2) Независимите кандидати за общински съветници получават мандат съобразно общинската избирателна квота, а мандатите на партиите и коалициите се разпределят по метода на най-големия остатък - методът на Хеър-Ниймайер, на общинско ниво.

Чл. 2 Окончателното разпределение на мандатите за общински съветници се извършва от Общинската избирателна комисия (ОИК).

Чл. 3 Общинската избирателна комисия извършва изчисленията по разпределяне на мандатите за общински съветници. Броят на общинските съветници се определя от ОИК съгласно чл. 19 ЗМСМА.

Чл. 4 За всяка листа за общински съветници (на партия, коалиция или независим кандидат) се пресмята сумата от подадените за нея действителни гласове във всички секции в съответната община.

Чл. 5 (1) Общинската избирателна квота се получава, като общата сума на действителните гласове, подадени за всички партии, коалиции и независими кандидати за общински съветници в общината, се раздели на броя на членовете на общинския съвет. (2) Когато полученото частно не е цяло число, общинската избирателна квота е най-близкото по-голямо цяло число.

Чл. 6 Независим кандидат за общински съветник се счита за избран и получава мандат, ако е получил гласове не по-малко от общинската избирателна квота.

Чл. 7 Общинската избирателна комисия определя броя на оставащите мандати, получени след като от общия брой мандати за общински съветници се изважда броят на мандатите на избраните независими кандидати.

Чл. 8 Право на участие в разпределението на мандатите по чл. 7 имат партиите и предизборните коалиции, получили действителни гласове не по-малко от общинската избирателна квота.

Чл. 9 (1) Мандатите по чл. 7 се разпределят между партиите и предизборните коалиции по чл. 8 според получените от тях действителни гласове за общински съветници в съответната община по метода на Хеър-Ниймайер (приложението). (2) Гласовете, подадени за независими кандидати, както и за партиите и предизборните коалиции, получили действителни гласове по-малко от общинската квота, не участват в разпределението на мандатите по чл. 7.
(3) Ако броят на получените мандати на партия или предизборна коалиция е по-голям от броя на кандидатите в кандидатската й листа, получените в повече мандати не се разпределят между останалите партии и предизборни коалиции.

Раздел II.Определяне на резултатите от гласуването за кметове

Чл. 10 За всеки кандидат за кмет в съответния вид избор (на партия, коалиция или независим кандидат) се пресмята сумата от подадените за кандидата действителни гласове във всички секции в съответния избирателен район (община, район или кметство).

Чл. 11 Кандидатът за кмет, получил повече от половината от действителните гласове, се счита за избран.

Чл. 12 Ако никой от кандидатите за кмет не е избран, съгласно чл. 11 се произвежда втори тур на избора.

Чл. 13 (1) За участие във втория тур на изборите се допускат първите двама кандидати, получили най-много действителни гласове. (2) Ако трима или повече кандидати са получили най-много, но равен брой гласове, те всички се допускат за участие на втория тур. Ако един кандидат е получил най-много гласове, а след него се нареждат двама или повече кандидати с равен брой гласове, те всички се допускат за участие на втория тур.
(3) Ако до втори тур са допуснати да участват двама кандидати и между двата тура единият от тях почине, се произвежда нов избор.
(4) Ако до втори тур са допуснати да участват двама кандидати и между двата тура единият от тях се откаже в срок до 24 часа от обявяването на резултатите от първия тур, на втория тур участва следващият кандидат, получил най-много гласове. Ако няма следващ кандидат, се произвежда нов избор.

Чл. 14 Кандидатът за кмет, получил най-много действителни гласове на втория тур на изборите, се счита за избран.

Чл. 15 При равен брой гласове, поради което няма избран кмет на втори тур, президентът на Република България по предложение на Централната избирателна комисия за местни избори насрочва нов избор за кмет.

Раздел III.Обявяване на резултатите

Чл. 16 Общинските избирателни комисии с решение обявяват избраните общински съветници и кметове.

Заключителни разпоредби

P04 Параграф единствен. Тази методика се издава на основание чл. 6, ал. 3, чл. 25, ал. 1, т. 12, чл. 101 и 102 от Закона за местните избори. -------------------------
Методиката е приета с решение № 37 от 28 август 2007 г.

Приложение към чл. 9, ал. 1 Приложение към чл. 9, ал. 1

P05 Метод на Хеър-НиймайерЦелта на метода е разпределяне на определените от ОИК брой мандати за общински съветници между партии и/или предизборни коалиции според получените от тях действителни гласове.
1. По този метод се разпределят мандатите, получени след като от общия брой мандати за общински съветници се извади броят на мандатите на избраните независими кандидати (чл. 7 от методиката).
2. Право на участие в разпределението на тези мандати имат партиите и предизборните коалиции, получили действителни гласове за общински съветници не по-малко от общинската избирателна квота (чл. 9 от методиката).
3. Сумата от действителните гласове на партиите и предизборните коалиции по т. 2 се дели на броя на мандатите по т. 1 (квота на Хеър).
4. Получените действителни гласове за всяка партия и предизборна коалиция по т. 2 се делят на полученото число по т. 3.
5. Всяка партия и предизборна коалиция получава толкова мандати, колкото е цялата част от полученото частно по т. 4.
6. Оставащите мандати (числото по т. 1 минус сумата по т. 5) се разпределят между партиите и предизборните коалиции по реда на намаляване на дробната част (остатъците) от полученото частно по т. 4.
7. Ако при процедурата по т. 6 се стигне до няколко равни остатъка и броят на неразпределените мандати е по-малък от техния брой, оставащите мандати се разпределят между тях по жребий, теглен в ОИК. За жребия задължително се канят представители на заинтересованите партии и предизборни коалиции, които имат право да участват в жребия.
8. Ако броят на получените мандати на партия или предизборна коалиция е по-голям от броя на кандидатите в кандидатската й листа, получените в повече мандати не се разпределят между останалите партии и предизборни коалиции.
Пример

Партия/ П1 К2 П3 П4 П5 К6 Н1 Н2 Н3
коалиция
1 Действителни гласове 6650 6100 3600 1600 1050 490 1100 1050 400
2 Мандат за независими 1 1
3 Частно по т. 4 6.65 6.10 3.60 1.60 1.05 - -
4 Мандати по т. 5 6 6 3 1 1 - -
5 Остатъци по т. 6 0.65 0.10 0.60 0.60 0.05 - -
6 Мандати по т. 6 1 - -
7 Мандат по т. 7
(жребий) 1 0
8 Общо мандати 7 = 6+1 6 = 6+0 4 = 3+1 1 = 1+0 1 = 1+0 - 1 1 -
P06 В изборите за общински съветници с определени от ОИК 21 мандата участват четири партии (П1, П3, П4, П5), две коалиции (К2, К6) и трима независими кандидати (Н1, Н2, Н3). Броят на получените от тях действителни гласове за тях е посочен в ред 1 на таблицата.1. Сумата от действителните гласове е 22 040.
2. Отношението 22040/21 e 1049.52381 и не е цяло число.
3. Общинската избирателна квота е 1050 - най-близкото по-голямо цяло число.
4. Сумата на действителните гласове за независимите кандидати Н1 (1100) и Н2 (1050) е съответно по-голяма и равна на общинската избирателна квота (1050), за Н3 (400) е по-малка, поради което само Н1 и Н2 се считат за избрани (ред 2 от таблицата).
5. За партиите и коалициите остават за разпределяне 21 - 2 = 19 мандата.
6. Право да участват в разпределянето на 19-те мандата имат партиите П1, П3, П4, П5 и коалиция К2, чиито действителни гласове са повече от общинската избирателна квота.
7. Сумата на действителните гласове на партиите П1, П3, П4, П5 и коалицията К2 е равна на 19 000.
8. Квотата на Хеър е 19000/19 = 1000.
9. Частните на ред 3 на таблицата се получават, като действителните гласове на всяка партия П1, П3, П4, П5 и коалицията К2 се разделят на квотата на Хеър.
10. Партиите П1, П3, П4, П5 и коалицията К2 получават толкова мандати (ред 4 от таблицата), колкото е цялата част на така полученото частно.
11. Получените остатъци са показани на ред 5.
12. Остават 2 неразпределени мандата.
13. Първият неразпределен мандат получава партията № 1 - с най-голям остатък 0.65 (ред 6 от таблицата).
14. За втория (и последен) неразпределен мандат претендират партиите П3 и П4 с еднакви остатъци 0.60.
15. След жребий този мандат се печели, примерно от партия П3.
16. Окончателното разпределение на мандатите е показано на ред 8 от таблицата.
Издадена от Централната избирателна комисия за местни избори Обн. ДВ. бр.73 от 11 Септември 2007г.

Раздел I.Определяне на мандатите за общински съветници

Чл. 1 (1) Методиката определя изчислителните процедури, по които се разпределят мандатите между политическите партии, предизборните коалиции и независимите кандидати според получените за тях действителни гласове за общински съветници. (2) Независимите кандидати за общински съветници получават мандат съобразно общинската избирателна квота, а мандатите на партиите и коалициите се разпределят по метода на най-големия остатък - методът на Хеър-Ниймайер, на общинско ниво.

Чл. 2 Окончателното разпределение на мандатите за общински съветници се извършва от Общинската избирателна комисия (ОИК).

Чл. 3 Общинската избирателна комисия извършва изчисленията по разпределяне на мандатите за общински съветници. Броят на общинските съветници се определя от ОИК съгласно чл. 19 ЗМСМА.

Чл. 4 За всяка листа за общински съветници (на партия, коалиция или независим кандидат) се пресмята сумата от подадените за нея действителни гласове във всички секции в съответната община.

Чл. 5 (1) Общинската избирателна квота се получава, като общата сума на действителните гласове, подадени за всички партии, коалиции и независими кандидати за общински съветници в общината, се раздели на броя на членовете на общинския съвет. (2) Когато полученото частно не е цяло число, общинската избирателна квота е най-близкото по-голямо цяло число.

Чл. 6 Независим кандидат за общински съветник се счита за избран и получава мандат, ако е получил гласове не по-малко от общинската избирателна квота.

Чл. 7 Общинската избирателна комисия определя броя на оставащите мандати, получени след като от общия брой мандати за общински съветници се изважда броят на мандатите на избраните независими кандидати.

Чл. 8 Право на участие в разпределението на мандатите по чл. 7 имат партиите и предизборните коалиции, получили действителни гласове не по-малко от общинската избирателна квота.

Чл. 9 (1) Мандатите по чл. 7 се разпределят между партиите и предизборните коалиции по чл. 8 според получените от тях действителни гласове за общински съветници в съответната община по метода на Хеър-Ниймайер (приложението). (2) Гласовете, подадени за независими кандидати, както и за партиите и предизборните коалиции, получили действителни гласове по-малко от общинската квота, не участват в разпределението на мандатите по чл. 7.
(3) Ако броят на получените мандати на партия или предизборна коалиция е по-голям от броя на кандидатите в кандидатската й листа, получените в повече мандати не се разпределят между останалите партии и предизборни коалиции.

Раздел II.Определяне на резултатите от гласуването за кметове

Чл. 10 За всеки кандидат за кмет в съответния вид избор (на партия, коалиция или независим кандидат) се пресмята сумата от подадените за кандидата действителни гласове във всички секции в съответния избирателен район (община, район или кметство).

Чл. 11 Кандидатът за кмет, получил повече от половината от действителните гласове, се счита за избран.

Чл. 12 Ако никой от кандидатите за кмет не е избран, съгласно чл. 11 се произвежда втори тур на избора.

Чл. 13 (1) За участие във втория тур на изборите се допускат първите двама кандидати, получили най-много действителни гласове. (2) Ако трима или повече кандидати са получили най-много, но равен брой гласове, те всички се допускат за участие на втория тур. Ако един кандидат е получил най-много гласове, а след него се нареждат двама или повече кандидати с равен брой гласове, те всички се допускат за участие на втория тур.
(3) Ако до втори тур са допуснати да участват двама кандидати и между двата тура единият от тях почине, се произвежда нов избор.
(4) Ако до втори тур са допуснати да участват двама кандидати и между двата тура единият от тях се откаже в срок до 24 часа от обявяването на резултатите от първия тур, на втория тур участва следващият кандидат, получил най-много гласове. Ако няма следващ кандидат, се произвежда нов избор.

Чл. 14 Кандидатът за кмет, получил най-много действителни гласове на втория тур на изборите, се счита за избран.

Чл. 15 При равен брой гласове, поради което няма избран кмет на втори тур, президентът на Република България по предложение на Централната избирателна комисия за местни избори насрочва нов избор за кмет.

Раздел III.Обявяване на резултатите

Чл. 16 Общинските избирателни комисии с решение обявяват избраните общински съветници и кметове.

Заключителни разпоредби

P04 Параграф единствен. Тази методика се издава на основание чл. 6, ал. 3, чл. 25, ал. 1, т. 12, чл. 101 и 102 от Закона за местните избори. -------------------------
Методиката е приета с решение № 37 от 28 август 2007 г.

Приложение към чл. 9, ал. 1 Приложение към чл. 9, ал. 1

P05 Метод на Хеър-НиймайерЦелта на метода е разпределяне на определените от ОИК брой мандати за общински съветници между партии и/или предизборни коалиции според получените от тях действителни гласове.
1. По този метод се разпределят мандатите, получени след като от общия брой мандати за общински съветници се извади броят на мандатите на избраните независими кандидати (чл. 7 от методиката).
2. Право на участие в разпределението на тези мандати имат партиите и предизборните коалиции, получили действителни гласове за общински съветници не по-малко от общинската избирателна квота (чл. 9 от методиката).
3. Сумата от действителните гласове на партиите и предизборните коалиции по т. 2 се дели на броя на мандатите по т. 1 (квота на Хеър).
4. Получените действителни гласове за всяка партия и предизборна коалиция по т. 2 се делят на полученото число по т. 3.
5. Всяка партия и предизборна коалиция получава толкова мандати, колкото е цялата част от полученото частно по т. 4.
6. Оставащите мандати (числото по т. 1 минус сумата по т. 5) се разпределят между партиите и предизборните коалиции по реда на намаляване на дробната част (остатъците) от полученото частно по т. 4.
7. Ако при процедурата по т. 6 се стигне до няколко равни остатъка и броят на неразпределените мандати е по-малък от техния брой, оставащите мандати се разпределят между тях по жребий, теглен в ОИК. За жребия задължително се канят представители на заинтересованите партии и предизборни коалиции, които имат право да участват в жребия.
8. Ако броят на получените мандати на партия или предизборна коалиция е по-голям от броя на кандидатите в кандидатската й листа, получените в повече мандати не се разпределят между останалите партии и предизборни коалиции.
Пример

Партия/ П1 К2 П3 П4 П5 К6 Н1 Н2 Н3
коалиция
1 Действителни гласове 6650 6100 3600 1600 1050 490 1100 1050 400
2 Мандат за независими 1 1
3 Частно по т. 4 6.65 6.10 3.60 1.60 1.05 - -
4 Мандати по т. 5 6 6 3 1 1 - -
5 Остатъци по т. 6 0.65 0.10 0.60 0.60 0.05 - -
6 Мандати по т. 6 1 - -
7 Мандат по т. 7
(жребий) 1 0
8 Общо мандати 7 = 6+1 6 = 6+0 4 = 3+1 1 = 1+0 1 = 1+0 - 1 1 -
P06 В изборите за общински съветници с определени от ОИК 21 мандата участват четири партии (П1, П3, П4, П5), две коалиции (К2, К6) и трима независими кандидати (Н1, Н2, Н3). Броят на получените от тях действителни гласове за тях е посочен в ред 1 на таблицата.1. Сумата от действителните гласове е 22 040.
2. Отношението 22040/21 e 1049.52381 и не е цяло число.
3. Общинската избирателна квота е 1050 - най-близкото по-голямо цяло число.
4. Сумата на действителните гласове за независимите кандидати Н1 (1100) и Н2 (1050) е съответно по-голяма и равна на общинската избирателна квота (1050), за Н3 (400) е по-малка, поради което само Н1 и Н2 се считат за избрани (ред 2 от таблицата).
5. За партиите и коалициите остават за разпределяне 21 - 2 = 19 мандата.
6. Право да участват в разпределянето на 19-те мандата имат партиите П1, П3, П4, П5 и коалиция К2, чиито действителни гласове са повече от общинската избирателна квота.
7. Сумата на действителните гласове на партиите П1, П3, П4, П5 и коалицията К2 е равна на 19 000.
8. Квотата на Хеър е 19000/19 = 1000.
9. Частните на ред 3 на таблицата се получават, като действителните гласове на всяка партия П1, П3, П4, П5 и коалицията К2 се разделят на квотата на Хеър.
10. Партиите П1, П3, П4, П5 и коалицията К2 получават толкова мандати (ред 4 от таблицата), колкото е цялата част на така полученото частно.
11. Получените остатъци са показани на ред 5.
12. Остават 2 неразпределени мандата.
13. Първият неразпределен мандат получава партията № 1 - с най-голям остатък 0.65 (ред 6 от таблицата).
14. За втория (и последен) неразпределен мандат претендират партиите П3 и П4 с еднакви остатъци 0.60.
15. След жребий този мандат се печели, примерно от партия П3.
16. Окончателното разпределение на мандатите е показано на ред 8 от таблицата.

21 август 2007

България четвърта в света по бързина на застаряване

България се нареди на четвърто място в света по бързина на застаряване на населението, отчита доклад на ООН, в който се отправя предупреждение за необратими демографски промени, съобщи Дойче веле. Преди нас са само Япония, Италия и Германия. България е и сред 10-те най-застарели държави. Страната ни се нарежда на 7-о място по възрастно население, като делът на хората над 60 г. у нас е 22.9%. До 2020 г. в България трябва да се появят допълнително 560 000 души в трудоспособна възраст, за да се компенсира застаряването на населението и да се запази сегашното възрастово разпределение, сочат изчисления на Европейската комисия. Преди дни ООН публикува и най-новите си данни за абортите в света. Според тях България е сред челните места и в това отношение. Причината е, че в страната няма никакви ограничения и че в Източна Европа на абортите се гледа като на едно от средствата против забременяване, коментират експертите.Застаряването по света обаче се дължи на намаляването на фертилността, което се е превърнало в универсален проблем и затова промените във възрастовата структура са необратими, смятат демографите. В момента средната възраст на световното население е 28 г., но до средата на този век тя ще достигне 38 г.Най-младата държава в света е Уганда със средна възраст 15 години. В момента 11% от населението в света е на възраст над 60 г. До 2050 г. обаче броят им ще достигне 2 милиарда. Същевременно от 2000 г. досега броят на хората над 60 г. е нараснал със 100 милиона и в момента е 700 милиона.

20 август 2007

Полезен секс

Според много изследователи сексът е полезен както за жените, така и за мъжете. Всеки от учените има свои методи, но изводът, до който стигат, е един – сексът е необходимост за здравето на човека.
Учени от кралския университет в Белфаст са провели изследване, в което проследяват зависимостта между общото здравословно състояние на човек и редовните полови контакти. Данните показват, че при мъжете, които редовно правят секс, показателите на смъртността са наполовина по-ниски, отколкото у онези, които въобще не правят.
Неврони - След секс се повишава производството на хормона пролактин, който заставя клетките в мозъка да образуват нови неврони в центъра на обонянието. Ефектът от липсата му върху психиката е ясен.
Фитнес - Според специалисти сексът се явява и добър “тренажор” – редовните занимания могат да стегнат фигурата и да помогнат за избавяне от излишните килограми. От тук можем да се замислим и върху диетата със секс и ябълки, може да се окаже и вярна. Един страстен полов акт изгаря 200 калории – горе-долу толкова, колкото при 15-минутно бягане на бягащата пътечка във фитнес залата. Не трябва да го възприемаме като спорт, но чисто физиологично - честотата на пулса на възбуден човек съответства на честотата на пулса на спортистите – от 70 до 150 удара в минута.
Антидепресант - Ако по време на секс не се използва презерватив, депресията у жените намалява, твърдят ирландските учени и обясняват това с факта, че простагландинът – хормон, който се съдържа в спермата, се абсорбира от женските полови пътища, регулирайки производството на женски хормони.
Болкоуспокояващо - Сексът е признат и като обезболяващо средство. Преди оргазъм нивото на хормона окситоцин се повишава пет пъти в сравнение с обичайното му равнище. Това, на свой ред, води до образуването на ендорфини, които оказват болкоуспокояващ ефект при всякакъв вид болка, като се започнем от главата и се свърши с артритни болки и дори мигрена.
Имунитет - Чрез редовните занимания със секс се повишава и имунитета, което намалява риска от простудни заболявания и грип.
Жените не се нуждаят от толкова секс колкото мъжете, твърдят повечето изследвания. Но недостига от секс, добавят те, може да има неприятни последици. След менопаузата липсата на полов живот може да доведе до атрофия на влагалището. Според някои от тях редовният полов живот намалява и риска от рак на шийката на матката. На мъжете, обаче, многото секс влияе положително, но само в случай, че се получава естествено, т.е. без да се злоупотребява със средства от типа на виагра.

Рискове в пазара на недвижими имоти

Преди броени дни познати, занимаващи се с недвижими имоти, ме убеждаваха, че цените ще продължат да хвърчат, дори нещо повече - имало дефицит на жилища. И тъй като от много време има дефицит и на рационални основания, към които да се привърже имотният бум, си казах, че явно психологията, стремежът за догонване, ефектите от еврочленството, емигрантите са също фактори, които, като се замислиш... Накратко, никой не е по-голям от пазара, дори когато последният се развива алогично и не се поддава на изчисления. Само дни по-късно скептицизмът се завърна, на пръв поглед като далечно ехо от ипотечната криза в САЩЛесно е да се каже, че българският имотен пазар не е свързан с американския, нито даже със западноевропейския или руския. Чужденците, които купуват имоти в България, наистина не са толкова много, че да доминират посоката на пазара. Но миналия четвъртък, когато Европейската централна банка заедно с други централни банки реши да интервенира, ни накара да се замислим за отражението върху политиката на нашите банки. Не толкова мащабите на спасителната операция, колкото подозрението, че никой не е наясно с мащабите на проблема (следователно може да има нещо, което е известно само на големите банкери), предизвика опасения. Те ще се поразсеят след изобилието от валута и решителни мерки. Но остава вероятността да се разсеят и големите европейски централи, които досега охотно осигуряваха кредитен ресурс на България. Моментът, в който това се случва, може да се окаже повратен.Досега пазарът се движеше от логиката на самосбъдващите се пророчества - растеше, защото повечето хора вярваха, че ще расте. Едва ли някой живее с илюзията, че сегашните цени съответстват на платежоспособността и доходите от наеми. Ето едно изчисление, което сигурно ще предизвика много коментари: по официални данни средният лихвен процент на жилищните заеми е 8.4% за заеми в левове. Средната заплата за София според "Витоша Рисърч" и "Индъстри Уоч" е 800 лв. (409 евро), средният наем (на база статистиката на imoti.net и данни за средни квадратури от НСИ) е 277 евро. Този наем е равен на вноската по ипотечен кредит за 50 години (ако допуснем, че има такъв срок) на сумата от... 39 000 евро. И това е при положение, че по жилището няма други разходи, не се ремонтира и не му се плащат данъците. Очевидно е, че единствената разумна причина да се купуват апартаменти точно сега е очакването за ръст на цените. Но дали когато всички разчитат само на повсеместно покачване, то може да продължава безкрайно?Нека да погледнем числата от друг ъгъл. Информацията за обема на имотния пазар у нас, както може да се очаква, е противоречива. Националното сдружение за недвижими имоти (НСНИ) например твърди, че през миналата година са сключени сделки за 10 млрд. евро, като 25% от тях са с чужденци. От статистиката на Агенцията за вписванията и данните на НСИ следва, че обемът на пазара през 2006 г. е бил 8.63 млрд. евро. Все пак в завишените числа на НСНИ има резон - голяма част от сделките се изповядват на данъчни оценки и вероятно не всички покупки от чужденци се обхващат от статистиката на чуждестранните инвестиции. Пак по официални данни, този път на БНБ, излиза, че чуждестранните инвестиции в недвижими имоти заемат 16% от пазара. Но можем да приемем, че процентът е доста по-висок, тъй като има покупки през фирми заради земята, както и инвестиции на фондове. Покупките с жилищен кредит все още нямат решаващ дял - те са от 9 до 14% от стойността на пазара на база 100% финансиране на сделките. Ако се проследи броят ипотеки за покупка на апартамент, те са само 8% от броя на сделките през миналата година. Но вероятно техният дял ще се удвои тази година. Можем да добавим още няколко процента като сделки, финансирани с емигрантски пари. Това е най-трудно уловимата категория, тъй като миналогодишните оценки на НСНИ бяха за 30%, което изглежда преувеличено на фона на данните за парите, които влизат в страната (според официалните данни за трансферите от гурбетчиите по тази позиция за разлика от предишните две като че ли има стабилност). Няма почти никаква информация за покупките на офиси и площи, осъществени за сметка на корпоративни кредити. Въпреки трикратния им ръст участието на спецфондовете (АДСИЦ) с малко надхвърля 2.5% от пазара. И така, ако преглътнем неизбежното закръгление, излиза, че между 1/3 и 40% от сделките се финансират със собствени средства или за сметка на продажба на друг имот. Този извод може да е изненадващ за хората, които за първи път се сблъскват с числата. Но истината е, че по-динамичните купувачи, т.е. и тези, които купуват с кредит, все още нямат доминираща позиция. Те обаче определят посоката. Докато последната категория е тази, върху която изцяло се крепеше пазарът през 90-те години и беше най-устойчива. И макар да изглежда, че нямаха основния принос за ръста на пазара, точно тези хора създаваха неговата стабилност. Поне досега. Само за една година обаче техният дял намаля с десетина процента и сега пазарът зависи в много по-голяма степен от поведението на банките и интереса на фондове и чуждестранни инвеститори. Това го прави по-чувствителен към фактори като лихвени проценти и макроикономическа стабилност.И дори традиционните купувачи все повече изглеждат мотивирани от досегашния ръст на цените и панически правят всичко възможно, за да си осигурят второ жилище или поне да заменят стария апартамент в провинцията за по-перспективен в столицата. Последното се дължи предимно на вътрешната миграция - процес, който ще започне да заглъхва. Това е поведение на границата на риска и то може да бъде оправдано само от страха, че при този ръст на цените жилищата ще станат недостъпни, и от надеждата, че доходите неизбежно ще започнат да догонват европейските. Обичайните думи, които ще чуете напоследък, са: "Всички говореха, че като влезем в ЕС, пазарът ще се успокои, пък то какво стана". Това е стратегията на последния влак, едновременно инерционна и насочена към неизбежното бъдеще. Едва ли някой се съмнява, че след 10, 20 или 30 години тя ще се окаже вярна, въпросът е какво ще стане след две години.Какво може да прекъсне спиралата на цените? На първо място, започналото повишение на лихвите по света и у нас, на второ място - ограничаването на чуждестранния ресурс, който се излива в българската банкова система и в пазара на недвижими имоти. Решителният момент е очакваното септемврийско покачване на лихвите в Еврозоната, което ще съвпадне с влизането в сила на новите регулации на БНБ, които ще имат същия ефект върху тукашните проценти.Това може да задълбочи проблема с необслужваните кредити, което едва ли ще увеличи предлагането на пазара за сметка на ипотекирани апартаменти - подобни прогнози се появяват често, но изглеждат преувеличени. Ефектът ще е друг - затягане на изискванията за кредитоспособност, които банките прилагат. Наблюденията сочат, че трудностите в обслужване на заемите, отпуснати "на ръба", започват след втората година. Дотогава помагат гратисните периоди, първоначално намалените лихви, да не забравяме, че има и оферти с нулеви лихви, които отлагат реалния тест на платежоспобността, и вероятно ентусиазмът на щастливите собственици на апартамент или кола.Но не само защото ще вдигне лихвите, решението на БНБ да регулира паричното предлагане чрез минималните резерви може да не даде очаквания резултат. Тази мярка (впрочем неочакван тест дали централната банка е запазила способността си да води парична политика, ако, не дай Боже, това й се наложи отново преди присъединяването към Еврозоната) засега заплашва да нанесе удар върху депозитната база на банките. Нивото на спестяванията си е стара макроикономическа слабост и сега тя може да се превърне в проблем за банките. Работата е там, че решението на БНБ недвусмислено ги принуждава да заемат ресурс от чужбина. Но съществува риск след скорошните сътресения чуждестранните банки да преразгледат политиката си и да спрат бурния растеж на източните си поделения.Ако това се случи, то ще бъде двоен удар върху икономиката на страната Само един факт без коментар - през първото полугодие на тази година трите сектора, привлекли най-много чуждестранни инвестиции, са: недвижимите имоти, финансите, строителството (почти 1.5 млрд. евро, или 52% от дефицита на текущата сметка на платежния баланс). Отделно са парите, които банките привличат като депозити и заеми, макар че интерпретирането на тези данни изисква много уговорки. Но така успокоителното обяснение, че инвестициите и вносът на инвестиционни стоки неизбежно водят до увеличаването на експортния потенциал, започва да се пропуква. Финансовото посредничество и строителството могат да заместят експортните отрасли (тоест да работят за чужди клиенти и да генерират валутни постъпления) само през инвестиционните канали. Ако пътят е този, то ще се окаже, че PR-ът и макроикономическата реклама са точно толкова важни за поддържането на оптимизма, колкото добрата инфраструктура и законодателството - за привличането на инвестиции в производството.Но оптимизмът често е непредвидима сила и е напълно възможно пазарът отново да опровергае логиката на простите сметки, които показват, че потенциалът за ръст е изчерпан. Ако нещата се развият по този начин и бумът продължи, това няма е повод за дълготрайна радост. Защото ще е за сметка на нещо друго.

01 август 2007

Как се продават бебета

Тук можете да видите какво каза Хари - Хасан Хасан
http://news.bbc.co.uk/player/nol/newsid_6910000/newsid_6918100/6918181.stm?bw=nb&mp=wm&nol_storyid=6918181&news=1

Репортер-1: Само да уточним дали си съгласен с плащанията - 20 хиляди предварително. Говорим за евро, това го изяснихме...Хари: Евро, евро, не долари.Репортер-1: 20 хиляди евро предварително, 20 хиляди по средата...Хари: После, в подходящия момент, ще оправим малко документация ...., още 20. Накрая...Репортер-1: Ще ми дадеш ли разписка?(Избухва смях.)Хари: Разбира се, ще ти дам истинска разписка.За маршрута Хари: Ще отидеш със самолет или... Мисля, че с кола е по-добре.Репортер-1: По суша, да, по суша.Хари: От Англия. Ще минеш през дупката.Репортер-1: През тунела?Хари: Или през Ирландия.Репортер-1: През Ирландия. По-сигурно е.Хари: По-дълго пътуване е, но никой няма да задава въпроси.Репортер-2: Единственото ми притеснение е, че ние сме с английски паспорти, а децата ще имат български паспорти.Хари: Дори паспорти няма да имат. Те нямат документи - прекалено са малки... Трябва да регистрирате тези деца... И още нещо. Те трябва... Това, мисля, българските власти ще го проверят, дали децата ще стигнат Англия без проблеми, че ще имат дом. Имаше злоупотреби с деца. Неприятно ми е да ви кажа, не е добро начало за вас... Преди няколко години...Репортер-2: В какъв смисъл?Хари: Взимаха деца за органи... Такива неща.За самата "стока"Хари извиква снимка на дете на екрана на цифров фотоапарат и го подава на Репортер-2.Хари: Мисля, че е на една и половина години.Репортер-2: Една и половина години... И къде се намира тя?Хари: Недалеч от дома ми.Репортер-2: А родителите й?Хари: Българи са.
Хасан подчертава, че е български турчин, мюсюлманин, но не дълбоко религиозен
Той предпочитал да общува лично или по интернет. Често провеждал бизнес срещи на бензиностанцията, към която има и кафе-бар "Вива", непосредствено до aвтогара Варна.
Трафикантът показал на британците две деца от бедни семейства, предлагани за продажба на цена 60 000 евро всяко, които на екипът на Би Би Си тайно заснел.
Едното от тях е момиченце на две и половина години. То било доведено от мъж и жена, за които не се знае дали са нейни родители. Наричали детето Фатма. В телефонен разговор жената се представила като Дейзи, не е ясно името на мъжа.
Второто дете - Назир, е на същата възраст. То било доведено от двама мъже, които твърдели, че са негови баща и чичо.
Те обяснили, че майката не е с тях, но е съгласна момченцето да бъде продадено. Мъжете разказали, че са от бедно семейство, живеещо се на 5 км от Варна.
Хасан е предложил да заведе екипа на британската телевизия да види и други деца, предлагани за продажба.

"МВР срещу ВВС" или "Какво каза Хари"

Полицията задържа Хари само за два часа. После го пусна, защото не намира в какво да го обвини. Но подвежда под отговорност екипа на ВВС. От ВВС са подготвили писмо с извинение към МВР и са обещали продуцентът на предаването да бъде уволнен, съобщи пресаташето на ОДП-Варна Калинка Пенчева.

Българската полиция освободи Хасан, без да му бъдат предявени обвинения, и заяви, че ако той някога бъде обвинен, то ще бъде не за трафик на хора, а във връзка с по-малко престъпление - подтикване на родител да даде детето си за осиновяване.
Разследването на ВВС за трафик на деца е тенденциозно, тъй като такава практика във Варна не съществува. Това заяви на специална пресконференция шефът на Окръжна дирекция „Полиция” в морската столица комисар Веселин Петров. Комисар Петров от ОДП Варна заяви още, че Хасан няма престъпно досие в България, Великобритания или Ирландия, където е живял 9 години. Той обаче допълни, че е бил задържан веднъж в Германия по подозрения, че е замесен в трафик на проститутки, но не знае случаят да е стигал до съд. Според варненската полиция той е бил емоционално провокиран от двама журналисти.

Редакторът на предаването „Новините в десет” Крейг Оливър заявява:”ВВС застава напълно зад този репортаж. Той е изцяло в интерес на обществото и е направен по стриктните правила на корпорацията. Информирахме съответните български власти, включително полицията, и им предоставихме материал, който да им помогне при идентифициране на субектите на нашето разследване, доста преди да излъчим филма.

Екипът на телевизията е избягвал да контактува по време на работата си във Варна с местната полиция „поради ширещите се обвинения в корупция”.

Данъци 2007/2008

Брутно възнаграждение2007 г.2008 г. (плосък данък 10%)

800 лв. на трудов договор
осигуровки* 12.425%99.40 лв.99.40 лв.
ДОД111.14 лв.70.06 лв.
400 лв. на трудовдоговор + 400 лв. на граждански (с 35% нормативно признати разходи за 2007 г.)
осигуровки*76.09 лв.90.30 лв.**
ДОД83.46 лв.70.97 лв.
800 лв. на гражданскидоговор (с 35% нормативно признати разходи за 2007 г.)
осигуровки*52.78 лв.81.20 лв.**
ДОД57.79 лв.71.88 лв.
*В примера размерът на осигуровките, които са за сметка на лицето, е запазен на сегашното ниво, за да е видим ефектът от промяната на данъка.
**Отпадането на нормативно признатите разходи означава и плащане на по-високи осигуровки.

Данъчноосигурителна тежест върху доходите по трудов договор 2007/2008*

(Данъци)
Брутен доходНетен доход след облагане с данък и осигуровки 2007/2008Разлика в чистия приход
200 лв.175.15156.6- 18.55
250 лв.215.15195.75- 19.4
300 лв.249.93234.9- 15.03
350 лв.284.08274.05- 10.03
400 лв.318.23313.2- 5.03
450 лв.352.39352.35- 0.04
500 лв.386.54391.5+ 4.96
600 лв.454.85469.8+ 14.95
700 лв. 522.90548.1+ 25.2
800 лв.589.46626.4+ 36.94
900 лв.656.01704.7+ 48.69
1000 лв.722. 57783+ 60.43
1500 лв.1064.801174.5+ 109.7
2000 лв.1444.801566+ 121.2


*Стойностите са сметнати на база въвеждане на 10% плосък данък, планирано намаление на пенсионната вноска с 3% и разпределяне на осигурителната тежест в съотношение 60:40 за работодател и работник.

27 юли 2007

Записки по българска история и некои съображения

Някои, иначе интелигентни люде, често бъркат обезелитяването на България с т. нар. османско присъствие по нашите земи! То не само че не е политически коректно да се говори така, а дори и за обезглавяване на българския елит и т.н. от страна на Османската империя отварят уста. А даже и децата знаят, че според някои западни, източни и местни източници, Баташко клане не е имало! (Хем ми става весело, хем тъжно...)
Аз лично подържам следните разсъждения:
1. Българската аристокрация и цветът на нацията не е изклан от османските турци. Доколкото си спомням османлиите само са покорили и обединили (в рамките на Османската империя разбира се) разпокъсаните български части с главни центрове Видин и Търново.
2. Цветът на българската нация и аристокрацията, всякакви там боляри, боили и т.н. са били изклани основно по време на насилственото покръстване от княз Борис Първи.
3. Именно това обезелитяване е основната причина за приказката за българите в ада дето сами се пазели. С други думи, понеже нямаме елит, ако някой малко се издигне в обществото, другите веднага му правят мръсно, щото си мислят “Бе къде си тръгнал, байно, като си от нашта черга. Айде обратно у овеса…”
...

"К" като качество и като Китай

460 хил. китайци умират всяка година от отравяне

Пекин забрани токсична съставка в пастите за зъби, а бившият директор на държавната агенция по храните и лекарствата беше екзекутиран заради корупция

Китайското държавно ръководство забрани на местните компании да използват диетиленгликол като суровина в пастата за зъби, съобщи агенция Синхуа.
Това е токсично вещество, което се използва масово като разтворител, пояснява БГНЕС. Ограничението е свързано и с промените в стандартите за производство на хранителни стоки и лекарствени средства в Китай.
Редица държави забраниха продажбата на пасти за зъби с това вещество, аргументира се представител на китайската главна администрация за контрол върху качеството, инспекцията и карантината.
В САЩ според данни на американски средства за масова информация е можело да бъдат внесени около 900 хил. тубички с опасната паста за зъби китайско производство.
Диетиленгликолът се използва и за пълнеж в спирачни хидравлични приспособления, както и в текстилната промишленост за обработка и оцветяване на тъканите, обяснява РИА "Новости".
Световните медии коментират, че Китай затяга контрола върху качеството на храните заради предстоящите догодина летни олимпийски игри в столицата Пекин.
Тези дни държавната телевизия излъчи разследване за производител на закуски, който
замесвал тестото с картон и свински сланини в съотношение 60:40
Той събирал кашони от улиците, киснел ги в сода каустик в един леген, после накълцвал разтворената суровина със сатър, овкусявал я с подправки... и минути по-късно димящите пелмени (дзяодзъ) се изнасяли за продан.
Аз самият не ги ям, споделя предприемчивият китаец пред журналистическия екип, който снимал със скрита камера.
Междувременно бившият китайски директор на държавната агенция по храните и лекарствата Чжън Сяо, който имаше ранг на министър, бе екзекутиран заради корупция.62-годишният висш чиновник, който ръководеше администрацията през периода 1998-2005 г., бе осъден в края на май.
Той бе признат за виновен, че е присвоил 6,4 млн. юана (620 хил. евро), като подкупи от фармацевтични предприятия.
460 хил. китайци умират всяка година,защото дишат замърсен въздух и пият мръсна вода, сочи изследване на Световната банка, огласено в началото на този месец.БГНЕС цитира британския финансов всекидневник "Файнаншъл таймс", че правителството в Пекин е поискало данните да не се публикуват, защото могат да предизвикат социално напрежение.
Затова институцията отбелязва, че някои данни за физическата и икономическата цена на замърсяването са пропуснати заради несигурността на методите за изчисление и прилагането им.
Все пак здравната цена на замърсяването е 394 млрд. юана, или 51,8 млрд. долара, като всеки загубен живот се оценява на 1 млн. юана.
Смъртните случаи, причинени от диария и ракови заболявания заради консумацията на мръсна вода, струват 66 млрд. юана, което означава, че за година умират 66 хил. души.

Хранително отравяне - все по-често

В повечето случаи натравянията в резултат на некачествени или престоели храни не са опасни. Понякога обаче те все пак могат да бъдат дори животозастрашаващи или да доведат до поява на хронично заболяване. Какво можем да направим в домашни условия. Слабите натравяния, съпроводени със спорадични повръщане или диария, които не продължават повече от 24 часа, обикновено могат да се преодолеят у дома с помощта на някои навременно взети мерки:- Не яжте твърда и трудносмилаема храна, а поемайте много течности.- Малките, но чести глътки бистри течности, най-добре вода, дават възможност на организма да не се дехидратира.- Избягвайте питиета, които съдържат алкохол, кофеин или захар.- В аптеките се предлагат медикаменти без рецепта, които помагат за рехидратирането на организма. Най-добре е все пак да се консултирате със своя лекар или с фармацевта.- Спортните напитки са подходящи, но само при възрастни и то при условие, че са разредени с вода, тъй като съдържат твърде много захар, а тя може да засили проявите на диарията.- След като мерките против дехидратирането на тялото започнат да дават резултат, може да се приеме и малко храна - най-добре ориз, зърнени култури, овесени ядки, както и в малки количества немазно месо, което в никакъв случай не бива да бъде пържено.- Повечето случаи на хранително натравяне не изискват приемане на медикаменти против диария, но те все пак могат да са от полза, ако се спазват инструкциите от листовката. Не се препоръчва децата с хранително натравяне да приемат такива лекарства, освен ако не са препоръчани от лекар.Кога да потърсим помощ от специалистСвържете се със своя личен лекар, ако:- Гаденето, повръщането или диарията продължат повече от 2 денонощия.- Възрастта на страдащия е под 3 г.- Симптомите на хранителното натравяне са съпроводени от втрисане.- Признаците на натравяне възникнат след завръщане от пътуване на дълга дестинация.- И други от околните, които са консумирали същата храна, имат признаци на хранително натравяне.- Болният не може да задържа течностите, които поема.- Не настъпи подобрение, независимо че в продължение на 2 денонощия сте взели описаните по-горе мерки в домашни условия.- Болният страда от заболяване, което е свързано с отслабена имунна система - например СПИН, рак (или продължаваща химиотерапия), бъбречно заболяване.- Налице са симптоми за нарушения в нервната ситема като заваляне при говор, слабост в мускулите, раздвоено виждане, затруднения при преглъщане.

Незабавно потърсете Бърза помощ, ако е налице дори един от следните симптоми:- Болният не може да се държи на краката си или има сериозни проблеми със зрението.- Налице са остри болки (крампи), които не преминават до 10-15 минути.- Ако се наблюдава подуване на стомаха или корема.- Кожата и/или очите започнат да пожълтяват.- Болният повръща кръв или има такава в изпражненията.- Ако се появят сериозни проблеми в дишането, говора или преглъщането.- Ако се появят подувания на някои стави или зачервени петна по кожата.- Ако не сте наясно как бихте могли да помогнете на болния.Като правило хранителното натравяне, макар и свързано със значителен дискомфорт, преминава сравнително бързо - до 48 часа и след това по малко страдащият може да се върне към нормалния си ритъм на живот. Все пак трябва да се знае, че средните и силни хранителни натравяния, особено при закъсняла намеса на специалист, могат да доведат до продължителни или хронични заболявания и в отделни случаи дори до смърт.

Филмите на Уолт Дисни вече без пушачи

Американската филмова компания Дисни обяви, че в предстоящите й филми няма да бъдат показвани хора, които пушат.
"Компания Уолт Дисни се ангажира да не окуражава представянето на пушещи хора във филмите си и да предлага послания от обществен интерес срещу пушенето върху DVD-тата си ", се казва в писмо на Дисни до американския конгрес.
Дисни не подкрепя присъствието на пушачи на екрана и в продукциите на компаниите Тъчстоун и Мирамакс.

26 юли 2007

Ще платите глоба дори и ако не смените мобилния си оператор

На 1 януари 2007 г. в България трябваше да е стартирала услугата “преносимост на мобилните номера“, което е едно от задълженията за страната ни в изпълнение на Директива на ЕС и договора ни за членство. При неизпълнение държавата може да отнесе сериозна санкция от Брюксел, заради неспазване на договора за членство.
На 3 януари трябваше да е възможно всеки притежател на мобилен телефон да сменя мобилния си оператор запазвайки досегашния си номер. Тази услуга трябва да облагодетелства потребителите и да премахне една от досегашните пречки пред свободната конкуренция на този пазар, но все още не се случва. В момента няма нито нормативна, нито техническа възможност това, да се случи дори с минимално закъснение. Според изявления на Николай Кичев, представител на “М-тел”, услугата може реално да стартира към края на 2007 година, след като компанията отказа да подпише споразумение с Глобул и Вивател, които сториха това в началото на януари. Компанията смята, че причината за това е празнота в законодателството, но очевидно е, че това са оправдания, а истинската причина е в липсата на воля за това у най-големия ни мобилен оператор.
По всичко изглежда, че държавата ни ще бъде санкционирана от Европейския съюз, заради неизпълнение на членско задължение. Европейската комисията вече е изразила в писмо притеснение от факта, че се бави предоставянето на потребителите на мобилни услуги възможността да преминават към друг оператор без да сменят номера си. Твърде вероятно е България да бъде подведена под съдебна отговорност пред Съда на европейските общности и да бъде наложена солена глоба.
Кой ще плати глобата - М-тел, Глобул или Вивател? Не, българският данъкоплатец чрез бюджета на държавата. Спонтанно възниква въпросът - чия е вината за тази ситуация? На М-тел ли, който не се съгласи да подпише споразумение преди да бъдат приети съответните промени в закона за далекосъобщенията, регламентиращи реда и условията за преносимостта на номерата. От морална гледна точка – да, но не и от правна. Цялата правна и политическа отговорност естествено е у държавните институции в лицето на Парламента и Комисията за регулиране на съобщенията, които протакат законодателното регулиране и се опитват да постигнат консенсус между трите мобилни оператора, какъвто няма до момента. Няма и да има, защото интересите на трите оператора в тази ситуация са твърде несъвместими.
Държавата трябва да наложи решение и то бързо и решително.
Защото парите, с които ще се заплати глобата не принадлежат на хората, които представляват институциите, а на всички български граждани!
Въвеждането на преносимост на номера означава, че ако един абонат иска да смени мобилния си оператор, той ще може да го направи, като запази досегашния си номер, заедно с префикса към него. Тоест, ако сте клиент например на “Глобул”, а искате да станете абонат на “Мобилтел”, то “Глобул” и “М-тел” са задължени преместването да стане безболезнено. Тоест да станете клиент на “М-тел” и да запазите същия номер.

ООН с резолюция срещу събарянето на антифашистките паметници

  ООН прие резолюция срещу героизирането на нацизма. В нея изрично се осъжда оскверняването и събарянето на монументи, в памет на хората, ко...