На вниманието на Съдебните институции и медийните регулаторни органи в Република България
„... Внимавайте, имате само 30 секунди, за да изпратите своя SMS! Днес наградата ееееее, задръжте такаааааа - 42-инчов плазмен телевизор и 20 000 лева! Плазма и 20 000 лева! Те ви очакват, сега или никога!, Ооотваря се SMS, ооотваря се SMS ...”
Меко казано „скандален радиоводещ” - не очаквайте в следващите редове да наричаме лицето Борис Николов Цанков с умалитеното „Боби”.
От публикации в медиите през последните пет години става ясно, че в „трудовата” му биография има пет наказателни производства и около 40 граждански дела, а броят на измамените от него надхвърля ... 1000 души. Трийсет и седем от жертвите на водещия заведоха дела и го обвиниха в измама в размер на общо 136 000 лева. Далаверите са извършени между 2001 и 2003 г., когато Цанков е водещ на предавания и радиоигри в програмите на радио „Спорт” и радио „Вива”. Едва на 18 май 2004 г. обвинителният акт бе готов и внесен в Софийския районен съд. В периода 2003-2006 г. Цанков многократно е задържан и отново пускан на свобода. Междувременно, името му е свързано с наркобосове и престрелки, а срещу самия него са извършени два бомбени атентата. През 2006-2007 г. идват и първите, макар и условни, присъди.
През 2002 г. в пловдивската преса се появява разказ на бизнесмен, измамен с 4000 лева от Цанков чрез радиоиграта му „Хиляди в брой”. Според данни от НСБОП към юли 2003 г. срещу Цанков към началото на 2003 г. са постъпили над 800 жалби.
От 4 ноември до 12 декември 2002 г., пет седмици, Борис Цанков е спал в президентския апартамент в „Замъка Хранков”, платил е 12000 лева и е останало да плаща още 2500 за нощувки. За тях изпълнителният директор на хотела е подал жалба в Шесто районно управление на МВР. Това е съобщил собственикът на хотела Пламен Хранков. След като го изгониха от Радио Вива, той отишъл във варненското радио Браво. От 23 май до 14 април е бил там. За тези 3 седмици също са постъпили голямо количество жалби и в резултат той е бил изгонен. За трите седмици той е бил в луксозния хотел „Риц” в „Свети Константин и Елена”. Отново не е плащал нито своите нощувки, нито тези на бодигарда си. В резултат, на 23 април е бил арестуван от РДВР-Варна. Делото се води от майор Митев, но още на следващия ден Боби Цанков е освободен.
Червенкова срещу Цанков
Едното от най-известните дела срещу Борис Цанков е заведено от Ваня Червенкова, собственик на фирма за минерална вода. През август 2002 г. в столичен хотел Цанков я измамил, че има разрешение от Столичната община да изгражда билбордове. Тя му дала 50 000 лв. в брой на ръка, срещу обещанието да рекламира фирмата й чрез тези билбордове и в ефира на радио „Спорт”.
На 27 юли 2003 г. на централния пазар във Варна бизнесдамата бе простреляна от неизвестен стрелец. Тя получи пет куршума в тялото и главата, но като по чудо оживя. Първата й хипотеза, споделена с полицията, бе, че поръчител на покушението е именно Цанков. От предварителното разследване обаче не излезе абсолютно нищо, тъй като органите на МВР и следствието не успяха да разкрият нито стрелеца, нито неговия „работодател”.
На 14 май 2007 г. Борис Цанков е осъден на три години лишаване от свобода с пет-годишен изпитателен срок. Така наречения радио- и телевизионен водещ ще трябва и да изплати на Ваня Червенкова сумата от 50 000 лв. с лихвите от 2002 г. насам, както и да покрие разноските по делото.
Арестите
На 25 юни 2003 г. Цанков е арестуван по обвинение в измама. Водещият бил задържан веднага след предаването си по радио „Вива”. От прокуратурата заявяват, че Борис Цанков е обвинен в измама в особено големи размери, като по този текст законът предвижда до 20 години затвор. До ареста на водещия се стига след множество жалби в продължение на близо година от измамени слушатели на предаванията му. Потърпевшите разкриват, че той разигравал две схеми, с които е придобивал по измамнически начин големи суми. При първата лъжел слушателите, че ако му изпратят по пощата определена сума пари, ще ги обяви за победители в негова радиоигра и спонсорът ще изплати два пъти по-големи награди. По втората схема обещавал на слушателите с регистрирана на тяхно име фирма дългосрочна реклама, ако му платят лично.
Два дни след ареста, състав на Софийския районен съд постанови мярка за неотклонение „парична гаранция” в размер на 25 хиляди лева. На 3 юли Софийски градски съд намали на 12 хиляди лева паричната гаранция. След семица, пощенска служителка в софийска централна поща твърди, че от май до ноември 2002 г. обвиненият в измама е получавал дневно между 5000 и 30000 лева от парични игри по радио Спорт докато е работил там. Това съобщи в предаването си „България следобед” Дарик радио, позовавайки се на изявление на Ваня Червенкова.
Боби Цанков и Антон Милтенов - „Клюна”
Антон Милтенов (по прякор „Клюна”) и Борис Цанков са били съуправители на фирмата „РСБ Комюникейшън” АД, собственик на радио „Вива”. Ваня Червенкова твърди, че Милтенов лично й казал, че Цанков му дължи пари, които той ще си вземе „по какъвто и да било начин”. На пресконференция Червенкова разказа, че поискала срещата с Милтенов, за да научи от него вярно ли е, че е купил радио „Вива” и че Цанков работи за него. Според други публикации в пресата, Антон Милтенов - „Клюна” е близък с Цанков. Двамата често били виждани заедно в столични заведения.
На 28 октомври 2003 г. вечерта Антон Милтенов - „Клюна”, придружен от четири души охрана и Борис Цанков, е нанесъл побой на млад мъж в столично заведение, намиращо се в непосредствена близост до сградата на МВР. Милтенов е регистриран в полицията за опит за убийство, търговия с наркотици, кражби. „Клюна” е издирван и като поръчител на покушението срещу Илиян Версанов на 16 август 2002 г. в столичния квартал „Белите брези”. На 25 април 2004 г. в София е имало стрелба по автомобили, в които са пътували братът на наркобоса Милтенов - „Малкия Клюн” и Боби Цанков.
След множество неуспешни покушения, Антон Милтенов е убит при престрелка на 30 юли 2005 г. в центъра на столицата.
Бомбите
На 15 ноември 2003 г. малко преди 17:00 часа на столичната улица „Цар Асен” пред дома на Борис Цанков и родителите му избухва взривно устройство. В следствие на взрива са изпотрошени няколко прозореца на един от апартаментите на кооперацията. Жертви и ранени няма.
На 2 юни 2004 г. Цанков е привикан на разпит в Столична дирекция на вътрешните работи. След като напуска СДВР, Цанков отново става мишена на бомбен атентат пред дома си. Отървава се с незначителни наранявания по главата и още по-незначителни натъртвания и охлузвания по тялото.
Не така щастливо обаче се развиват събитията за бодигардовете на Цанков, които се оказват ... действащи офицери и шофьори от Националната служба за охрана. Вследствие на скандала, 13 служители на НСО са изгонени заради връзки с престъпния свят. Четирима са дисциплинарно уволнени, след като разпечатка от телефонните им разговори доказали, че имат отношения с Борис Цанков. Сред отстранените са и личните шофьори на президента Георги Първанов, на председателя на парламента Огнян Герджиков и на главния прокурор Никола Филчев. Подменени са и част от екипите на личната охрана на тримата. Девет души от НСО са принудени да напуснат по Закона за класифицираната информация. След по-малко от месец е уволнен и директорът на службата, ген. Димитър Владимиров.
В радио „Седем дни” с Владимир Кузов
На 3 юни 2004 г. сутринта (само една нощ след неуспешния атентат срещу него, Цанков е привикан в Четвърто териториално отделение на Столичната следствена служба за разпит. Няколко часа по-късно гръмна вестта, че Цанков е задържан във връзка с две стари дела срещу него - за измама в размер на 136 000 лв., и за длъжностно присвояване на техника от радио „Седем дни” (на стойност 76 311 лв.) през 2001 г., когато той е бил изпълнителен директор на радиостанцията. Седмица по-късно - на 10 юни, Софийският градски съд отмени определението на Софийския районен съд, с което на Борис Цанков му бе наложена най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража” и го изпраща вкъщи под домашен арест.
Последата информация за това дело е от 16 март 2006 г., когато Софийският градски съд (СГС) го отлага за 20 юни с.г. Причината е, че Цанков е задържан по други дела и не може се яви в съда. Свидетел по същото дело е Владимир Кузов, който през 2001 г. е управител на радио „Седем дни”. Владимир Кузов е бивш народен представител от Партия Атака, който през 2007 г. бе осъден на 3 години лишаване от свобода за извършане на хомосексуални действия с малолетно лице.
2006 г.: Wanted
На 27 февруари 2006 г. служители на Икономическа полиция Шесто РПУ арестуват Борис Цанков в жилището на родителите му на столичната ул. „Цар Асен”. Със съдебно определение в е извършено претърсване от полицейските служители. Цанков е откаран в районното управление, срещу него е образувано дознание по множество жалби за извършени измами.
На 2 март 2006 г. състав на Софийския районен съд оставя за постоянно в ареста Цанков. Той е уличен, че в продължение на месеци е измамил 10 души с различни суми на обща стойност 23 790 лв. Съдия Георги Ушев цитира свидетелски показания, според които обвиняемия Цанков се представял пред рекламодателите, които е измамил, за Иво Антонов. По делото има приложен специални разузнавателни средства използвани в мобилен телефон. За да наложи най-тежката мярка за неотклонение - задържане под стража, съдът се позова и на справка от Столичната следствена служба и СДВР, от които става ясно, че срещу Цанков има заведени следствени дела и 68 дознания - всичките за измама.
На пресконференция през май 2006 г. министърът на вътрешните работи Румен Петков демонстративно обяви, че Борис Цанков оглавява личния му списък от над 50 престъпници с висящи дела, срещу които ще се провежда ускорено и безкомпромисно разследване. За да подчертае своята решителност, шефът на МВР обеща да връчи тази папка и на главния прокурор, и на Станишев.
На 27 юни 2006 година Софийският районен съд за втори път официално осъди Борис Цанков на три години затвор условно с пет-годишен изпитателен срок по обвинение в измама на потенциален рекламодател на радио „Вива”. Ищецът по делото доказал, че е изпратил SMS от мобилния си телефон в предаване на радио „Вива”. След 5 минути на телефона му се обадил водещият Борис Цанков, който обяснил, че ще рекламира фирмата на потърпевшия по 10 пъти дневно до края на годината, ако получи в замяна 1500 лв. Водещият прибрал парите, а рекламата не била излъчена.
Кариерата на Боби
Борис Цанков е роден през 1979 г. в София, завършва СМУ „Любомир Пипков”. До колкото е известно, се е изявявал като водещ на измамни SMS-игри по Радио „7 дни”, Радио „Хит 7”, Радио „Сигнал плюс”, Радио „Спорт”, Радио „Вива”, Радио „Браво” - Варна, Радио „Практика”, Радио „Екстрийм” - Перник, ТВ „Канал 2001”, „Балкан - Българска телевизия”, Телевизия „СКАТ”, „BGTV” (България Кабел), Телевизия „7 дни” ...
Отново в ефир
И след всичко това, нашият герой Боби отново ще звучи в столичния радиоефир. Очаква се до броени дни, в ефира на София, лицензирано и съвсем легално да бъде възстановено излъчването на Радио „Хит 7”. Сайта на новата стара радиостанция вече с гордост обявява, че гвоздей в програмата му ще бъде „Шоуто на Боби Цанков” ...
Този обзор е съставен по материали от информационния поток в последните пет години: в. Банкеръ, в. Дневник, в. Новинар, в. Сега, в. Стандарт, Агенция Фокус и др.
„... Внимавайте, имате само 30 секунди, за да изпратите своя SMS! Днес наградата ееееее, задръжте такаааааа - 42-инчов плазмен телевизор и 20 000 лева! Плазма и 20 000 лева! Те ви очакват, сега или никога!, Ооотваря се SMS, ооотваря се SMS ...”
Меко казано „скандален радиоводещ” - не очаквайте в следващите редове да наричаме лицето Борис Николов Цанков с умалитеното „Боби”.
От публикации в медиите през последните пет години става ясно, че в „трудовата” му биография има пет наказателни производства и около 40 граждански дела, а броят на измамените от него надхвърля ... 1000 души. Трийсет и седем от жертвите на водещия заведоха дела и го обвиниха в измама в размер на общо 136 000 лева. Далаверите са извършени между 2001 и 2003 г., когато Цанков е водещ на предавания и радиоигри в програмите на радио „Спорт” и радио „Вива”. Едва на 18 май 2004 г. обвинителният акт бе готов и внесен в Софийския районен съд. В периода 2003-2006 г. Цанков многократно е задържан и отново пускан на свобода. Междувременно, името му е свързано с наркобосове и престрелки, а срещу самия него са извършени два бомбени атентата. През 2006-2007 г. идват и първите, макар и условни, присъди.
През 2002 г. в пловдивската преса се появява разказ на бизнесмен, измамен с 4000 лева от Цанков чрез радиоиграта му „Хиляди в брой”. Според данни от НСБОП към юли 2003 г. срещу Цанков към началото на 2003 г. са постъпили над 800 жалби.
От 4 ноември до 12 декември 2002 г., пет седмици, Борис Цанков е спал в президентския апартамент в „Замъка Хранков”, платил е 12000 лева и е останало да плаща още 2500 за нощувки. За тях изпълнителният директор на хотела е подал жалба в Шесто районно управление на МВР. Това е съобщил собственикът на хотела Пламен Хранков. След като го изгониха от Радио Вива, той отишъл във варненското радио Браво. От 23 май до 14 април е бил там. За тези 3 седмици също са постъпили голямо количество жалби и в резултат той е бил изгонен. За трите седмици той е бил в луксозния хотел „Риц” в „Свети Константин и Елена”. Отново не е плащал нито своите нощувки, нито тези на бодигарда си. В резултат, на 23 април е бил арестуван от РДВР-Варна. Делото се води от майор Митев, но още на следващия ден Боби Цанков е освободен.
Червенкова срещу Цанков
Едното от най-известните дела срещу Борис Цанков е заведено от Ваня Червенкова, собственик на фирма за минерална вода. През август 2002 г. в столичен хотел Цанков я измамил, че има разрешение от Столичната община да изгражда билбордове. Тя му дала 50 000 лв. в брой на ръка, срещу обещанието да рекламира фирмата й чрез тези билбордове и в ефира на радио „Спорт”.
На 27 юли 2003 г. на централния пазар във Варна бизнесдамата бе простреляна от неизвестен стрелец. Тя получи пет куршума в тялото и главата, но като по чудо оживя. Първата й хипотеза, споделена с полицията, бе, че поръчител на покушението е именно Цанков. От предварителното разследване обаче не излезе абсолютно нищо, тъй като органите на МВР и следствието не успяха да разкрият нито стрелеца, нито неговия „работодател”.
На 14 май 2007 г. Борис Цанков е осъден на три години лишаване от свобода с пет-годишен изпитателен срок. Така наречения радио- и телевизионен водещ ще трябва и да изплати на Ваня Червенкова сумата от 50 000 лв. с лихвите от 2002 г. насам, както и да покрие разноските по делото.
Арестите
На 25 юни 2003 г. Цанков е арестуван по обвинение в измама. Водещият бил задържан веднага след предаването си по радио „Вива”. От прокуратурата заявяват, че Борис Цанков е обвинен в измама в особено големи размери, като по този текст законът предвижда до 20 години затвор. До ареста на водещия се стига след множество жалби в продължение на близо година от измамени слушатели на предаванията му. Потърпевшите разкриват, че той разигравал две схеми, с които е придобивал по измамнически начин големи суми. При първата лъжел слушателите, че ако му изпратят по пощата определена сума пари, ще ги обяви за победители в негова радиоигра и спонсорът ще изплати два пъти по-големи награди. По втората схема обещавал на слушателите с регистрирана на тяхно име фирма дългосрочна реклама, ако му платят лично.
Два дни след ареста, състав на Софийския районен съд постанови мярка за неотклонение „парична гаранция” в размер на 25 хиляди лева. На 3 юли Софийски градски съд намали на 12 хиляди лева паричната гаранция. След семица, пощенска служителка в софийска централна поща твърди, че от май до ноември 2002 г. обвиненият в измама е получавал дневно между 5000 и 30000 лева от парични игри по радио Спорт докато е работил там. Това съобщи в предаването си „България следобед” Дарик радио, позовавайки се на изявление на Ваня Червенкова.
Боби Цанков и Антон Милтенов - „Клюна”
Антон Милтенов (по прякор „Клюна”) и Борис Цанков са били съуправители на фирмата „РСБ Комюникейшън” АД, собственик на радио „Вива”. Ваня Червенкова твърди, че Милтенов лично й казал, че Цанков му дължи пари, които той ще си вземе „по какъвто и да било начин”. На пресконференция Червенкова разказа, че поискала срещата с Милтенов, за да научи от него вярно ли е, че е купил радио „Вива” и че Цанков работи за него. Според други публикации в пресата, Антон Милтенов - „Клюна” е близък с Цанков. Двамата често били виждани заедно в столични заведения.
На 28 октомври 2003 г. вечерта Антон Милтенов - „Клюна”, придружен от четири души охрана и Борис Цанков, е нанесъл побой на млад мъж в столично заведение, намиращо се в непосредствена близост до сградата на МВР. Милтенов е регистриран в полицията за опит за убийство, търговия с наркотици, кражби. „Клюна” е издирван и като поръчител на покушението срещу Илиян Версанов на 16 август 2002 г. в столичния квартал „Белите брези”. На 25 април 2004 г. в София е имало стрелба по автомобили, в които са пътували братът на наркобоса Милтенов - „Малкия Клюн” и Боби Цанков.
След множество неуспешни покушения, Антон Милтенов е убит при престрелка на 30 юли 2005 г. в центъра на столицата.
Бомбите
На 15 ноември 2003 г. малко преди 17:00 часа на столичната улица „Цар Асен” пред дома на Борис Цанков и родителите му избухва взривно устройство. В следствие на взрива са изпотрошени няколко прозореца на един от апартаментите на кооперацията. Жертви и ранени няма.
На 2 юни 2004 г. Цанков е привикан на разпит в Столична дирекция на вътрешните работи. След като напуска СДВР, Цанков отново става мишена на бомбен атентат пред дома си. Отървава се с незначителни наранявания по главата и още по-незначителни натъртвания и охлузвания по тялото.
Не така щастливо обаче се развиват събитията за бодигардовете на Цанков, които се оказват ... действащи офицери и шофьори от Националната служба за охрана. Вследствие на скандала, 13 служители на НСО са изгонени заради връзки с престъпния свят. Четирима са дисциплинарно уволнени, след като разпечатка от телефонните им разговори доказали, че имат отношения с Борис Цанков. Сред отстранените са и личните шофьори на президента Георги Първанов, на председателя на парламента Огнян Герджиков и на главния прокурор Никола Филчев. Подменени са и част от екипите на личната охрана на тримата. Девет души от НСО са принудени да напуснат по Закона за класифицираната информация. След по-малко от месец е уволнен и директорът на службата, ген. Димитър Владимиров.
В радио „Седем дни” с Владимир Кузов
На 3 юни 2004 г. сутринта (само една нощ след неуспешния атентат срещу него, Цанков е привикан в Четвърто териториално отделение на Столичната следствена служба за разпит. Няколко часа по-късно гръмна вестта, че Цанков е задържан във връзка с две стари дела срещу него - за измама в размер на 136 000 лв., и за длъжностно присвояване на техника от радио „Седем дни” (на стойност 76 311 лв.) през 2001 г., когато той е бил изпълнителен директор на радиостанцията. Седмица по-късно - на 10 юни, Софийският градски съд отмени определението на Софийския районен съд, с което на Борис Цанков му бе наложена най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража” и го изпраща вкъщи под домашен арест.
Последата информация за това дело е от 16 март 2006 г., когато Софийският градски съд (СГС) го отлага за 20 юни с.г. Причината е, че Цанков е задържан по други дела и не може се яви в съда. Свидетел по същото дело е Владимир Кузов, който през 2001 г. е управител на радио „Седем дни”. Владимир Кузов е бивш народен представител от Партия Атака, който през 2007 г. бе осъден на 3 години лишаване от свобода за извършане на хомосексуални действия с малолетно лице.
2006 г.: Wanted
На 27 февруари 2006 г. служители на Икономическа полиция Шесто РПУ арестуват Борис Цанков в жилището на родителите му на столичната ул. „Цар Асен”. Със съдебно определение в е извършено претърсване от полицейските служители. Цанков е откаран в районното управление, срещу него е образувано дознание по множество жалби за извършени измами.
На 2 март 2006 г. състав на Софийския районен съд оставя за постоянно в ареста Цанков. Той е уличен, че в продължение на месеци е измамил 10 души с различни суми на обща стойност 23 790 лв. Съдия Георги Ушев цитира свидетелски показания, според които обвиняемия Цанков се представял пред рекламодателите, които е измамил, за Иво Антонов. По делото има приложен специални разузнавателни средства използвани в мобилен телефон. За да наложи най-тежката мярка за неотклонение - задържане под стража, съдът се позова и на справка от Столичната следствена служба и СДВР, от които става ясно, че срещу Цанков има заведени следствени дела и 68 дознания - всичките за измама.
На пресконференция през май 2006 г. министърът на вътрешните работи Румен Петков демонстративно обяви, че Борис Цанков оглавява личния му списък от над 50 престъпници с висящи дела, срещу които ще се провежда ускорено и безкомпромисно разследване. За да подчертае своята решителност, шефът на МВР обеща да връчи тази папка и на главния прокурор, и на Станишев.
На 27 юни 2006 година Софийският районен съд за втори път официално осъди Борис Цанков на три години затвор условно с пет-годишен изпитателен срок по обвинение в измама на потенциален рекламодател на радио „Вива”. Ищецът по делото доказал, че е изпратил SMS от мобилния си телефон в предаване на радио „Вива”. След 5 минути на телефона му се обадил водещият Борис Цанков, който обяснил, че ще рекламира фирмата на потърпевшия по 10 пъти дневно до края на годината, ако получи в замяна 1500 лв. Водещият прибрал парите, а рекламата не била излъчена.
Кариерата на Боби
Борис Цанков е роден през 1979 г. в София, завършва СМУ „Любомир Пипков”. До колкото е известно, се е изявявал като водещ на измамни SMS-игри по Радио „7 дни”, Радио „Хит 7”, Радио „Сигнал плюс”, Радио „Спорт”, Радио „Вива”, Радио „Браво” - Варна, Радио „Практика”, Радио „Екстрийм” - Перник, ТВ „Канал 2001”, „Балкан - Българска телевизия”, Телевизия „СКАТ”, „BGTV” (България Кабел), Телевизия „7 дни” ...
Отново в ефир
И след всичко това, нашият герой Боби отново ще звучи в столичния радиоефир. Очаква се до броени дни, в ефира на София, лицензирано и съвсем легално да бъде възстановено излъчването на Радио „Хит 7”. Сайта на новата стара радиостанция вече с гордост обявява, че гвоздей в програмата му ще бъде „Шоуто на Боби Цанков” ...
Този обзор е съставен по материали от информационния поток в последните пет години: в. Банкеръ, в. Дневник, в. Новинар, в. Сега, в. Стандарт, Агенция Фокус и др.