31 януари 2019

" 27 години дзен, унищожиха живота ми"

27 години дзен, унищожиха живота миПечат

И така, практикувах дзен-медитация 27 години, всеки ден и това разби живота ми.
Сега, като казвам „разби живота ми”, това не е нещо лошо, нито пък добро.
Виждате ли, след 27 години дзен, нещо да бъде „добро” или „лошо”
става наистина проблематично. Неща като „добро” или „лошо” губят своя смисъл.
Дори думи по един и същи начин дори и 27 години преди дзен, с изключение на това, че
аз не го знаех.
Това е същото, което казва и дзен-учителя Шунрю Сузуки в своята книга „Дзен-ум –
ум на начинаещ”. Той казва, че всеки един от нас се пробужда през цялото време,
с тази разлика, че хората просто не го знаят. Сега осъзнах, че той бе прав.
С други думи, не са ви нужни 27 години медитация, за да разрушите живота си,
защото това вече се е случило на всички вас. Сузуки също казва, че преди да
откриете просветлението вие си мислите, че това е нещо много специално,
но след това осъзнавате, че там няма нищо специално. Той бе много прав и за това.
Един от проблемите обаче, е когато вече имате това осъзнаване, то разрушава
живота ви, дори все пак това да не е наистина проблем, защото то никога
не се е случвало. И накрая, нищо не се е случило и дори не е имало и „на края”.
Факта, че там може да има „край” на нещо става наистина нелеп след 27 години
дзен, повярвайте ми.
Подлудявам жена си, защото говоря по този начин през цялото време,
което е една от многото причини, поради които казах, че дзен разби живота ми.
Например, жена ми ще ми каже нещо, което Опра Уинфри е казала по
телевизията, за това колко важно е за обвързаните двойки да комуникират помежду си,
а аз казвам: „О, тая Опра е такава глупава тъпанарка!”. И жена ми казва, че Опра
понякога има много добри попадения, а аз казвам, че понятието „добри” няма
никаъв смисъл и че Опра казва това, което казва, защото това кара хората да й
дават пари и това е всичко. Жена ми си мисли, че съм луд и не може да разбере
за какво всъщност говоря. Това е проблем, с който жена ми се оправя, така че
в края на краищата това не е проблем. Не е трудно да разбереш когато няма проблем.
Започвате да схващате такива неща след 27 години дзен.
Веднъж писах статия тук, в Unexplained Mysteries, казвайки на хората да спрат да
се притесняват за нещата, защото никой от нас няма за какво да се притеснява,
поради очевидния факт, че никой от нас не съществува. Незабавно, около
100 потребителя постнаха отговорите си, предполагайки че аз съм абсолютно
ненормален. Някои хора бяха изключително обидени от моето предположение,
 че те не съществуват, други наричаха статията „лъжливата теория”, дори и с
доста по-лоши имена, а ако не ми вярвате прочетете статията и гадните коментари
след нея.
Нека ви кажа нещо, ако искате наистина да натъжите хората, просто им кажете
предположението си, че те не са нещо реално, а само си мислят, че са. Повярвайте ми,
те ще ви бъдат наистина много ядосани. Но защо? Това е така, защото хората влагат
много голям смисъл в идеята за съществуването – едно реално, солидно съществуване.
Те го искат. Дори и живота им да е мизерен, скучен и ироничен, те ще се чувстват
застрашени ако предположите, че техния мизерен и скучен живот не е реален.
Интересното е, че ако хората са щастливи, изпълнени с радост и водят изпълнен
с възбуждащи приключения живот, то те няма да се чувстват застрашени от идеята,
че техния живот е фалшива илюзия. Няма да ги е грижа толкова много. Те така
или иначе са щастливи, защо да ги е грижа дали едно нещо е реално или не?
Все пак няколко от тези щастливите ще се натъжат ако им кажете, че те не
съществуват. Изведнъж, те са по-малко щастливи, защото ги е страх от идеята,
че не съществуват. Те искат тяхното щастливо съществувание да е реално.
Все пак, концепцията, че някои хора са щастливи а други нещастни е абсолютно
погрешна, защото техните особености и ценности нямат основно значение когато
мислите за тях. След 27 години дзен да кажеш: „Аз съм щастлив”, или: „Аз съм тъжен”
са празни изявления, които са едно отклонение – и това отклонение не е дори и
отклонение, защото в случая няма и какво да отклоняваме. Схванахте ли?
Може би се чудите как всичко това започна за мен. Когато бях в колежа, учейки
за журналист, се включих в един свободно избираем курс към философския факултет.
Беше курс само за 1 семестър, наречен „Дзен-медитация”. Около 90 минути седмично,
това което правехме идвайки в клас, бе да седнем върху една възглавница и да зяпаме
празната бялата стена. Всичко, което правехме бе да зяпаме стената и да се концентрираме
върху дишането си. Ако се появяха „мисли” бяхме инструктирани да ги игнорираме и да
ги оставим да се реят, те не трябваше да ни притесняват. След около 25 минути зяпане
в стената, ние се изправяхме и правехме някакъв вид – медитация разходка, която отнемаше
около 15 минути. Тогава отново сядахме долу и започвахме да зяпаме стената за още
25 минути. След това инструкторът биеше един звънец, което означаваше, че трябва
да спрем. Предполагаше се, че трябва да спрем да правим нищо и да започнем да
правим нещо отново. Тази част е доста странна. Тогава, той провеждаше дискусия
относно дзен и ние трябваше да четем книгата на Сузуки, „Дзен-ум – ум на начинаещ”.
Едно от наистина забаните неща за този курс бе, че имахме двама вярващи христиани.
Те правеха каквото се искаше от тях, за да заслужат мизерната колежанска стипендия,
включително и курса по дзен-медитация, но след това, по време на дискусията, казваха
неща като: „Всичко това е толкова нелепо! Защо хората не могат просто да си четат
Библията и да разберат както иска Исус от нас, да следват съветите му и да водят един добър,
морален живот?” И след това казваха нещо от рода на: „Всички бихме били по-добре ако
дадем живота си за Исус, а не да си губим времето да зяпаме в празната бяла стена!”.
По някаква причина тези коментарии караха всички да се смеят, дори и да са съгласни
с християните.
Все пак, всички мразеха този курс, не само христианите. Аз също го мразех и само
8 човека от общо 20 завършиха курса. Трябваше да призная християните – те завършиха
курса но никога не се отказаха от тяхната омраза към всичко това и никога не престанаха
да насърчават хората да „следват Исус”. Както и да е, да зяпаш бяла стена е изключително
трудно нещо и това подлудяваше хората. Никой не искаше да го прави, или да му се
наслаждава, дори и това да означаваше добавена по-висока степен към колежанската
диплома. Това, което е странно, бе че аз не само завърших курса, но поради накаква
причина продължих да медитирам, най-малко веднъж на ден и правех това последните
27 години – което и доведе до разрушаването на живота ми и което ме докара до
това да пиша луди статии като тази в Unexplained Mysteries.
Някои хора тук знаят, че съм написал доста коментарии в темата „World Events” във
форума и в случай, че се чудите nick-а ми е „IronGhost”. Заедно с това име, има и
една голяма снимка на окото ми. Във всеки случай, някои ми пратиха лични съобщения и
ме питаха защо винаги споря и вземам страната на либералите – те си мислят, че това е
някакво противоречие, защото след 27 години дзен, наистина не би трябвало да бъда
нито либерал нито консерватор, не би трябвало да бъда никакъв. Не е въпроса в това
дали някой е либерал или консерватор. Въпроса е в това да видиш, че някой не е нито
либерал, нито консерватор. Ако сте либерал, ами бъдете си такъв, ако сте консерватор,
тогава бъдете консерватор. Виждате ли за какво става въпрос? Схванахте ли?
Едно нещо е странно, че след 27 години дзен, аз все още мисля, че филма на Патерсън
за Голямата стъпка, който се появи в сайта, е истински, а не фалшив. Но какво общо
има това с всичко? След 27 години дзен, когато гледам филма за Голямата стъпка,
той ми прави впечатление на истински. Е, голяма работа? Но тогава някои хора казват:
 „Според теб Голямата стъпка не съществува наистина, защото нищо не съществува”.
И аз казвам: „И какво от това?”. Все още мисля, че филма наистина показва Голямата
стъпка. Може и да греша. Може и да е фалшив. Може това да е Боб Хейронимус
преоблечен като маймуна. Не това е важното тук. Важното е, че това може да е
истинската Голяма стъпка или може да е преоблечен като маймуна мъж на име
Боб Хейронимус. Просто трябва да го видите. Едно нещо е сигурно, дали това е
Боб Хейронимус или не, той не е по-различен от никой и може да постигне просветление,
без значение дали го осъзнава или не. Схванахте ли?
Имам добър приятел на име Майк, който е брилянтен компютърен специалист.
Той е родом от Северна Дакота. Когато Майк прави сложни математически изчисления,
той ги решава толкова бързо, все едно пише писмо. Майк си мисли, че аз съм луд и по
негови думи аз съм една „откачалка”. Майк е класическия пример за скептик и атеист –
той е истински материалист. Той не вярва във философията, освен ако това не е поведенческа
философия, защото всичко се отнася до един основен процес и му влияе, а другото е само
спекулация. И така, аз го попитах след като си мисли, че аз съм само една „откачалка” защо
си губи времето да говори с мен и да се мотае насам натам с мен? И Майк каза: „Е, ти си луд,
но ти знаеш, че си луд. Това е разликата да бъдеш малко луд.” И аз си помислих: „Ооо! Живота
на Майк също е бил разбит от дзен и късметлията дори не е трябвало да зяпа стената веднъж
на ден в продължение на 27 години!” Нито е пък трябвало и аз да го правя. Това се отнася и
за вас читателите. Както моя живот е бил разрушен от дзен. Някои от вас го знаят, някои не.
Но това няма значение дали го знаете, не защото ситуацията изглежда е същата. На дзен му
отне 27 години да разбие живота ми, но това не бе загуба на време. Това не бе нищо. Щеше
да се случи така или иначе. Но в края на краищата нищо всъщност не се е случило. Нищо НЕ Е
трябвало да се случи и нищо НЕ СЕ Е случило. Схванахте ли?

https://www.parallelreality-bg.com/statii/filosofia/asternphilosophy/205-27-.html

Кен Корцзак

30 януари 2019

Какво е коучинг? Имате ли нужда от коучинг? В кои ситуации е възможен? Съвети.






Коучинг – дефиниция, ползи и инструменти

Коучинг – дефиниция, ползи и инструменти
Понятието “коучинг” все по-усилено навлиза в професионалния жаргон и в личните разговори.
Мениджърът X ползва коуч, за да се научи да делегира отговорности и да подобри презентационните си умения…
Приятелят ми Y се възползва от услугите на коуч, защото се чувства неудовлетворен от начина на живот, който води, струва му се че професионалния му избор е неправилен, но не може сам да прецени как да подходи и да разпознае сам талантите си…
Компанията Z нае коуч, който да се занимава с екипа им по продажби, защото нивото на стрес там е голямо и текучеството е достигнало двуцифрено число за последната година…

Какво е коучинг?
Коучингът е разговор или серия от разговори между двама души – коуч и клиент. Отговорността на коуча е да се фокусира върху индивидуалната ситуация на клиента, да му помогне да изясни ценностите и приоритетите си, да формулира целите, които ще допринесат за материалното и душевното му благополучие и да го насърчава в процеса на постигането им.
В кои ситуации коучът може да ми бъде полезен?
Коучингът може да е полезен в следните ситуации:
Направата на житейски план, осъзнаването и формулировката на цели и задачи.
Намирането на начини за намаляване на стреса в ежедневието ни или освобождаване на време за активности извън прекия професионален и семеен живот.
Постигане на баланс между времето и енергията, които отделяме за работните си задължения и личните си приоритети.
Подобряване на способностите за общуване.
Побряване на познанията за себе си – какво е важно за конкретния клиент, какво не е, какви са вярванията, които са ръководили житейските избори на клиента до сега и т.н.
Подобряване на самодисциплината и мотивацията.
Подобряване на здравословните и двигателни навици.
Какво определят ползите коучинг клиентите?
Ползите от коучинга, според проучване направено от Price Waterhouse Coopers и поръчано от Международната коучинг федерация могат да се обобщят като:
Подобрено самочувствие – 80%
По-добри комуникационни умения – 72%
Подобрени междуличностни отношения – 71%
По-ефективно професионално представяне – 70%
Положителен ефект върху връзките – 73%
Подобрено съотношение между работата и личния живот – 63%
В проучването са участвали 2165 клиента, които са ползвали коучинг услуги от 64 страни.
Имам ли нужда от коуч ако съм на професионален кръстопът?

Разгледайте следните твърдения:
Като звънне часовника сутрин, ми идва да си покрия главата с възглавницата и да не ставам, за да ходя на работа.
Не смятам, че работното ми място ме стимулира да давам най-доброто от себе си, да уча и да се развивам.
Не се чувствам себе си, докато работя.
Нямам търпение да свърши работния ден, за да се отдам на по-приятни занимания.
Усещам, че имам таланти, които не познавам и съответно не съм развил, но не знам как да ги идентифицирам и да започна да печеля от тах.
Често се чувствам изморен и смятам, че усилията, които отделям, за да си свърша работата до голяма степен са отговорни за това състояние.
Ако си мислите или споделяте с приятели поне едно от тези твърдения, значи най-вероятно е време да преосмислите кариерното си развитие и да се подготвите за важни решения и избори. Коучът може да ви помогне в тези процеси като структурира пътя към вътрешното ви познание, задава ви правилните въпроси, помага ви да съзададете план за действие и ви окуражава в изпълнението му. Ролята на коучът е спомагателна и насърчителна. Ролята на клиента е да поеме отговорност за кариерното си развитие, професионалната си удовлетвореност и собственото щастие.
Кариерният коуч е адвокатът на клиента в процеса на осъзнаване на различните му умения и таланти. Коучът вярва, че работата трябва да носи удовлетворение и радост, вярва, че всеки има специални качества, които трябва да идентифицира и да развие, вярва че всички имат право да бъдат щастливи и да стават сутрин заредени с енергия и положително настроение. Коучът ще ви бъде съветник и опора, ще ви помогне да откриете талантите си и да начертаете планове как най-добре да ги използвате, за да растете професионално и да поддържате стандарта на живот, към който се стремите.

Как да направя оценка на текущото си състояние?
Някои от личните коучове ползват следния инструмент, за да определите заедно до колко сте удовлетворени от различните сфери от живота си. Отделете си половин час, за да направите това упражнение и да помислите върху нуждата от промяна в различните области:
Оценете, по скала от 0 до 100%, нивото на удовлетвореност от тези компоненти от вашия живот:
Заобикаляща среда – дом, работна среда.
Здраве и енергия
Финанси
Кариера
Лично израстване
Романтичен живот
Семейство и приятели
Хобита и свободно време
След като дадете оценка, помислете за праг, над който можете да кажете че сте удовлетворени от съответната сфера – например оценка над 70% е достатъчно добра за мен на този етап от живота ми и няма нужда да инвестирам там.
След това обърнете внимание на другите компоненти, на които сте дали по-ниски оценки. Какво можете да направите, за да се повиши нивото ви на удовлетвореност? Какви цели бихте си поставили? Как бихте следели за изпълнението им? Ако ги постигнете, ще бъдете ли по-щастливи? Имате ли нужда от личен коуч, който да ви напъства и насърчава в процеса?

https://www.novavizia.com/kouching-definiciya-polzi-i-instrumenti/

Пет начина да свалим стреса и да бъдем щастливи

5 начина да постигнете щастие в живота си

Които са подкрепени от науката

5 начина да постигнете щастие в живота си





















1.Природата

Според проучванията обикновената разходка в гората, както и всеки допир
с природата под каквато и да е друга форма, намалява сърдечния ритъм 
и подобрява настроението. А когато в живота ви липсва стрес, 
той със сигурност е по-щастлив.
2. Сънят
В REM-фазата на съня хормоните на стреса са склонни да се понижават.
Доказано е още, че липсата на адекватен сън вреди и на имунитета. 
Затова е важно да отделяте достатъчно време за почивка –
между 6 и 8 часа всяка нощ.
Едва ли за някого е изненада, но по време на оргазъм се освобождават 
ендорфини – вещества, които ви карат да се чувстватещастливи и спокойни.
3. Секс
4. Музиката
Изследванията показват, че музиката ви прави по-оптимистични и позитивни.
Тя също така отпуска мускулите и освобождава стреса. Музикалните ритми се 
синхронизират с мозъка ви, правейки ви по-щастливи.
5. Йога
Тъй като стресът е може би най-големият враг на щастието, 
йогата може да се окаже спасител в случая, тъй като тя много ефективно намалява напрежението. Тя ви отпуска и увеличава чувството на щастие.

https://www.tialoto.bg/a/9-lifestyle-and-travel/58136-5-nachina-da-postignete-
shtastie-v-zhivota-si/

28 януари 2019

Съвети за здравословно хранене

СЕДЕМ СЪВЕТА ЗА ЗДРАВОСЛОВНО ХРАНЕНЕ


image
Здравословното хранене е тема, която е винаги актуална, тъй като употребата на вредни храни оказва голямо влияние върху енергията, с която разполага човек, неговото настроение и тегло. Наднорменото тегло е един от най-утвърдените съвременни проблеми, а наднорменото тегло или затлъстяването може да доведе до по-сериозни заболявания като диабет тип 2, някои видове рак, сърдечни заболявания и инсулт. В Англия този проблем е също утвърден и Националната здравна система предлага няколко метода, с които човек би могъл да подобри начина си на хранене.
  1. Един начин за здравословно хранене е яденето на точното количество калории според това колко се движи чоек. Това балансира енергията, която се консумира с енергията, която се използва. Консумирането на широка гама от храни е важно за балансираната диета и приема на всички нужни хранителни вещества. Препоръчва се мъжете да приемат 2500 калории на ден, а жените около 2000 калории на ден. Повечето възрастни консумират повече калории, отколкото имат нужда и е препоръчително да ги ограничат.
  2. Консумирайте ястия, в които има скорбиялни въглехидрати. Препоръчително е тези ястия да са малко над една трета от храната, която ядете. Скорбиялните въглехидрати включват картофи, хляб, ориз, тестени изделия и зърнени храни. Избирайте пълнозърнести сортове (или яжте необелени картофи), когато можете, защото те съдържат повече фибри, което създава чувство за ситост за по-дълго време. Често срещано е вярването, че въглехидратите водят до пълнеене, но те съдържат по-малко от половината калории, които се съдържат в мазнините. Това е една от причините да обръщате внимание на това колко мазнини използвате като добавка към тези храни, защото често сосовете и маслото, които се използват за приготвянето, съдържат огромно количество калории.
  3. Яжте много плодове и зеленчуци. Препоръчително е да се изяждат най-малко пет порции от различни плодове и зеленчуци всеки ден. Това е по-лесно, отколкото звучи, като не е трудно да замените междинните си хранения с плодове или зеленчуци. Неподсладен 100% плодов сок, зеленчуков сок и смути могат да се считат за максимум една от пете порции на ден. Не се опитвайте да консумирате голямо количество сокове и смутита, за да заместите повече порции, защото това няма да свърши работа. Препоръчително е да се консумира една чаша сок от 250 мл, защото повечето сок няма фибри, а значително количество фруктоза бързо навлиза в кръвта.
  4. Яжте повече риба. Хубаво е да се ядат поне две порции риба седмично, включително поне една порция от риба, която е богата на мазнини. Рибата е добър източник на протеини и съдържа много витамини и минерали. Рибите, които са са богати на мазнини съдържат омега-3 мазнини, които могат да помогнат за предотвратяване на сърдечни заболявания. Рибите, които са наситени с мазнини, са сьомга, скумрия, пъстърва, херинга, прясна риба тон, сардини, сардели. Рибите, които не са наситени с мазнини, включват пикша, писия, колин, треска, консервирана риба тон, скейт, хек. Ако редовно ядете голямо количество риба, опитайте се да бъдете колкото се може повече разнообразни в избора си. Можете да избирате между пресни, замразени и консервирани, но не забравяйте, че консервираната и пушената риба може да е с високо съдържание на сол.
  5. Всеки се нуждае от малко мазнини в храненето си, но е важно да се обърне внимание на количеството и вида на мазнините. Има два основни типа мазнини: наситени и ненаситени. Твърде много наситени мазнини могат да увеличат количеството холестерол в кръвта, което увеличава риска от развиване на сърдечни заболявания. Средно човек трябва да приема не повече от 30g наситени мазнини на ден. Средната жена трябва да приема не повече от 20g наситени мазнини на ден, а за децата това количество е още по-малко. Наситените мазнини се намират в много храни като твърдите сирена, торти, бисквити, колбаси, крем, масло, свинска мас, пайове. Опитайте се да намалите приема на наситени мазнини и избирайте храни, които съдържат ненаситени мазнини като растителните масла, рибата и авокадото. Когато ядете месо, избирайте това с по-малко мазнини и отрсранявайте видимите мазнини.
  6. Редовното консумиране на храни и напитки с високо съдържание на захар увеличава риска от затлъстяване и разваляне на зъбите. Захарните храни и напитки, включително алкохолни напитки, често имат висока енергийна стойност и а ако се консумират прекалено често, може да допринесат за увеличаване на теглото. Избягвайте захарни газирани напитки, алкохолни напитки, зърнени закуски със захар, торти, бисквити, сладкиши. Тези продукти съдържат добавена захара. Добавената захар е захарта, която трябва да се избягва, а не захарта, която се намира естествено в плодовете. Етикетите могат да помогнат, за да прецените дали е добре да консумирате продукта. Повече от 22.5g от общите захари на 100g означава, че храната е с високо съдържание на захар, докато 5g от общата захар или по-малко на 100g означава, че храната е с ниско съдържание на захар.
  7. Препоръчително е да се яде по-малко сол – не повече от 6g на ден за възрастни. Храненето с твърде много сол може да повиши кръвното налягане. Хората с високо кръвно налягане са по-склонни да развият сърдечни заболявания или да получат инсулт. Дори ако не добавяте сол към храната си, все още може да ядете твърде много. Около три четвърти от солта, която ядем, вече е в храната, която купуваме като закуски, супи, хляб и сосове. Четете етикетите, за да се ориентирате за количеството сол. Повече от 1.5g сол на 100g означава, че храната е с високо съдържание на сол. Възрастни и деца над 11 години трябва да ядат не повече от 6g сол (около чаена лъжичка) на ден. За по-малките деца количеството е още по-малко.
Здравословното хранене не се изчерпва с тези съвети, но те са добър начин да започнете да се замисляте. Здравословния начин на живток включва и подбиране на времето за хранене, спортуване и регулиране на стреса. 
http://zdravalnik.bg/sedemsavetazazdravoslovnohranene/?gclid=Cj0KCQiA7briBRD7ARIsABhX8aDQGYW7bHuTkXcI6s3aPBEIqLlXI4Bn5fh37VWancWA9sVtmG_XtTwaApPwEALw_wcB

Как може да развиете емоционалната си интелегентност







21 начина да развиете 

емоционалната си интелигентност



21 начина да развиете емоционалната си интелигентност
© pixabay.com



Емоционалната интелигентност означава способността на човека да възприема, оценява и управлява собствените си емоции, да ги разграничава и да ги определя правилно.

Концепцията, че можем да развиваме способността си да идентифицираме, разбираме и управляваме емоциите си, се върти в пространството от известно време, а през последните години набира особена популярност.
Как да бъдем емоционално интелигентни?Черпим опит от книгата EQ Applied: The Real-World Guide to Emotional Intelligence. Нека да споделим наученото – няколко простички и практични съвети, които да използвате в ежедневието си. Отнемат само няколко минути дневно.

1. Питайте и разсъждавайте
Отделете известно време тази седмица, за да зададете няколко въпроса. След това ги задайте на някого, на когото имате доверие.
Как моето настроение се отразява върху моите мисли и вземането на решения?
Как бих (би) описал моя начин на общуване и ефекта от него върху околните?
Какво в отношението на другите ме повлиява? Защо?
Трудно ли признавам, че съм направил грешка? Защо и защо не?
Кои са силните ми страни? А кои са слабостите?
Помислете над отговорите. Използвайте ги, за да разберете по-добре себе си и своите емоции.

2. Използвайте своя "емоционален" речник
Колкото по-конкретни сте, толкова по-добре ще разберете от къде извират проблемите ви. Използвайте точните думи, за да описвате своите емоции.

3. Направете пауза
Ако усещате, че започвате емоционално да оформяте своите отговори в дадена ситуация, направете пауза. По възможност излезте на разходка. Щом си дадете време да се успокоите, върнете се и решете как да продължите.

4. Използвайте трика с трите секунди
В определени моменти съжалявате, че сте казали нещо. За да избегнете това занапред, използвайте 3-секундното правило. Преди да изречете нещо, задайте си въпроса: трябва ли това да бъде казано, аз ли трябва да го кажа, сега ли трябва да го кажа.

5. Коригирайте тона
Има значение какви са тонът и силата на гласа ви, когато говорите.

6. Помислете, преди да стартирате разговор на чувствителни теми

7. Поглед в бъдещето
Ако емоциите ви напират и искате да кажете нещо, но се колебаете, използвайте погледа в бъдещето. Как казаното ще се отрази в бъдеще на живота ви?

8. Учете се от негативните емоции
Какво ви казват те? Мотивират ли ви да правите промени?

9. Извлечете поука от емоционалното отвличане
„Емоционално отвличане“ е ситуация, при която напълно сте загубили контрол над емоциите си. Когато попаднете в такава ситуация, опитайте се да изследвате случващото се, като си зададете следните въпроси:
Защо реагирах така?
Какво бих променил, ако можех?
Какво мога да си кажа следващия път, когато имам нужда от по-ясна мисъл?10. Научете се да казвате „не“.

10. Търсете обратна връзка
И то конкретна. Например отговор на въпроса – Какво е онова, което правя, което ме дърпа назад?

11. Превърнете критиката в конструктивна обратна връзка

12. Извлечете поука от похвалите
Следващия път, когато някой ви похвали, благодарете му искрено. След това се запитайте:
Какво мога да науча от тази похвала?
Какво направих добре, с което заслужих похвалата? Как мога да го повторя?
Кой ми помогна да постигна този успех? Мога ли да му се отблагодаря?

13. Практикувайте емпатия
Когато някой ви каже, че се бори с личен проблем, слушайте го внимателно. Устойте на желанието да съдите човек или ситуация, да прекъсвате или пък да споделяте лични преживявания, които са сходни.

14. Хвалете другите хора

15. Борете се със страховете си чрез знание
Стремете се да идентифицирате ситуациите, в които другите използват страха, за да повлияят на вашите действия и чувства.

16. Научете се да казвате „Съжалявам“
Когато се научите да признавате своите грешки и да се извинявате, развивате качества, като скромност и искреност.


https://profit.bg/svezho/21-nachina-da-razviete-emotsionalnata-si-inteligentnost/

26 януари 2019



"Работи" ли глобалното затопляне през зимата? 2

"Работи" ли глобалното затопляне през зимата?

При всеки по-голям студ и сняг или новина за такива в съседни нам държави, се появява въпросът "А къде е глобалното затопляне?"

Глобалното затопляне е тук и няма намерение да си "ходи" най-малко в следващите няколкостотин и дори няколко хиляди години.
Първо, да уточним какво е "свършило" глобалното затопляне за последните сто и петдесет години, откакто Човечеството е изкопало от земната кора и е изхвърлило в атмосферата огромни количества въглероден диоксид.
Кръгло един градус. Вече има и години или поредица от месеци, в които глобално на планетата ни температурата е по-висока от тази от началото на индустриалната ера с кръгло един градус.
Ако живеехме в идеален, математически свят, температурите биха се повишили равномерно с един градус: летните максимуми в България, зимните минимуми, средните месечни и т.н. Тоест, абсолютният максимум не би бил 45 градуса, а 46, най-ниската температура в село Хикс в Трънско нямаше да е минус 33, а минус 32.
В реалността нещата са коренно различни.
Първо: въпросният глобален градус не е равномерно разпределен. Тропичните и екваториални зони са се затоплили най-малко, на места - почти незабележимо.
Същевременно Арктика е по-топла с няколко градуса, а в някои периоди на зимата - с двуцифрено число градуси.
Тези промени водят до напълно непредсказуемо поведение на циркулационните модели. Северен Сибир изстива по същия или почти същия начин, както преди, а в същото време Арктика е перманентно по-топла. В резултат, установеният и стабилен хиляди години циркулационен зимен модел се оказва в напълно непозната територия и се държи по "нездрав", "трескав", нехарактерен за обичайните си поведения начин. Няма как да е другояче - при положение, че основният леден фризер се оказва понякога с 15-20 градуса по-топъл от намиращия се на юг все още стабилно охладен континент.
В резултат, студена арктична въздушна маса може да се спусне далеч по-на юг от обикновено, точно както и уникално топли за Арктика такива достигат твърде често най-северните райони около Полюса, а Ледовитият океан остава все по-дълго без лед или с все по-малко лед.
Затова и, колкото и парадоксално да звучи за някого, един силен студ, невиждан от 50 години, какъвто имахме през февруари 2012 година, е повече или по-малко следствие точно от глобалното затопляне.
Атмосферата става по-"нервна" и непредсказуема като поведение, но все пак горещите периоди са много повече и по-повторяеми, в сравнение с аномално студените.
Проста равносметка: за последните 8 години в България имахме две студени зими (тези 2012 и 2017) и 5 меки - всички останали. Въпреки, че настоящата зима започна рано, а декември беше с нормални температури, към момента се очертава твърде мек завършек на януари, а световните централи предвиждат и мек последен зимен месец - февруари.
Обърнете внимание: В новините от началото на месеца се говори за рекордно дебел сняг на места, предимно в планините, но на практика липсват вести за рекордни студове, поне що се касае за Европа. Най-близките места, където има такива, са Канада и Сибир, евентуално за кратко северната част на Европейска Русия и част от американските щати.
Точно това е резултатът от глобалното повишение на температурите. Ако някъде обичайната температура е минус 10 а сега вече минус 5, то там все така ще вали сняг, но заради повишената способност на въздуха да съдържа в себе си водни пари, когато е по-топъл, снеговете са повече, а при специални условия - много повече.
Все пак, ако обаче, температурата в някои части на Балканите е била минус 2 през януари, а сега е плюс 2 или плюс 3, там вече при равни други условия вали не снаг, а дъжд. На това ставаме свидетели в момента в България - поне в източната и южната и част. Следва да се има предвид, че тези сравнения са съвсем опростени и от тях не следва, че вече няма да вали сняг или че няма да има големи студове. Просто подобни явления, гледани като статистика за еднакво, достатъчно дълъг период бавно, но неотклонно ще стават по-редки.
https://vremeto.dir.bg/novini/raboti-li-globalnoto-zatoplyane-prez-zimata

26 юни 2017

Защо „спрях“ с Личностното развитие?

http://www.magistrala.net/zashto-spryah-s-lichnostnoto-razvitie/
Отдавна исках да напиша собствено мнение за личностното развитие и има ли то почва у нас.
Едно предупреждение, не четете целия материал защото е дълъг и може да срине илюзорното възприятие за света, което имате в момента! 🙂
За начало искам да отбележа няколко детайла за мен, за да е ясно, че не пиша ей така неща безпочвено.
От 1988 година на миналия век се занимавам с бойни изкуства под една или друга форма, като се събраха над 20 години опит в тази област.
Притежавам няколко майсторски степени в разни изкуства и високи ученически такива в други. Но това не е толкова важно, черен или бял коланът все служи, за да не ти паднат гащите :).
След като попремина първоначалния възторг и вляние на филмите и малко порастнах, разбрах, че нещата не са само хватки, удари и хвърляния. 🙂 Някъде по средата на този период обаче започнах и да се интересувам и от частите включващи лечение и развитие на човека като цялостна система – душа, дух и тяло.
Накратко като обобщения разбрах следните неща:
  1. Малко алегория, но вие ще ме разберете. Не може да отидеш при дебел диетолог, или пък да отидеш да се учиш от някого на шпагат и той да не го може, нито да го прилага. Разбрахте какво имам предвид.
  2. Без поддръжка на физическото тяло по азиатски системи не става – забравяме за фитнеси (по-голяма глупост и загуба на време и пари няма), всякакви западни препоръки за хранене (90 дневната диета ми причини доста проблеми, които още оправям).
  3. Без енергия не става (няма да се впускам в подробности). И то такава, че да можете да я задържите в физическото тяло, за да я ползвате.
  4. Лозунгите (модерно казано мотивация, разбираш ли :)) не помагат.
  5. Действието поражда напредък, нищо друго. Четенето на книги, гледане на клипчета и прочие са полезни неща донякъде.
  6. Знанието е два типа – за знаене и за правене. Животът ни на тази Земя е извънредно кратък, за да се занимаваме с първия тип, който е напълно безмислен. Първият тип не дава нищо, вторият дава резултати за неописуем напредък.
  7. По Пътят си на развитие срещнах много гурута, доморасли специалисти и прочие сти. Като тръгнем от мотивационни треньори, коучуве (каквото и да значи на български, да не се бърка с кочове), лични треньори, консултанти, „специалисти“ по ТЕС, основатели на фирми (често наричани академии, университети и прочие), „успелите“, бели братя, дъновисти, маниаци по паневритмия, посланници на промяната, специалисти по Метода Силва, специалисти по регресия, вегетарианци, учредители на партии еднодневки и какви ли още не…
    Оказа се, че нито един от тях не прилага и не използва нещата, които съветва другите и за които им взима не малко пари. Няма да споменавам имена, че ще стане революция, но приемете, че са над 99,99%.
  8. Всеки човек / животно и каквото и да е същество постъпва по какъвто и да е начин само и единствено поради собственото си възприетие за света.
  9. Диетите са вредни неща, режимите полезни.
  10. Не трябва да се яде пред и 11:00 часа сутрин.
  11. Трябва да се медитира сериозно.
  12. Задължително тряба да се почива
  13. Трябва да имаме Вяра (в каквото искате, но тя е горивото за всичко).
  14. Бог, не е това, което всички казват, че е.
  15. Почти 100% от книгите, съветите за позитивно мислене и прочие не работят и не вършат работа в български условия.
  16. Разбрах защо молитвата не работи и никога не е работела.
  17. Разбрах разликата между ритуалното християнство и това, което трябва да бъде.
  18. Хората не обичат да се променят, нищо, че говорят за развитие (включително и аз). Човек съм все пак и нищо човешко не ми е чуждо.
  19. Какво е Чувство за собствена значимост и колко е опасно.
  20. Разликата между чувства и емоции. Емоциите са изключително вредни, чувствата не.
  21. Винаги имаме избор (но не както си мислите, а като ментално състояние).
  22. Какво е виждането за което говорят древните и колко безпогрешно е то.
  23. Книгите за личностно развитие и семинари отразяват виждането, чувствата и емоциите на други хора и те са правилни, но само и единствено за тях самите.
  24. Всички 100% от водещите семинари у нас или каквито и да са били обучения ви вляят без да ви питат и манипулират със средствата на НЛП и различни хипнотични подходи. Накратко вие 2 часа сте в транс и всичко е яко и после ден, два три. И след това пак на работа от 8 до 5. :).
  25. Всеки сънува собствения си сън и така му е добре.
  26. Ситуациите идват при нас защото сме ги предизвикали. Ни повече, ни по-малко.
И още доста неща, но тези засега стигат. 🙂
Как и защо разбрах тези неща ще се опитам да разясня по-нататък в материала.
Първо искам да отговоря на въпроса – Защо „спрях“ с Личностното развитие?
„Спрях“ защото се оказа, че както ни го диктуват книги на Джо Витале, Дънов, Карнеги, Наполеон Хил и какви ли още не просто не работят в български условия. И никога няма да проработят, независимо кой какво ви говори.
Оказа се, че решението винаги е било в нас, но се иска работа, за да проработи. И като имам предвид решение искам да отбележа, че става дума за всичко – здраве, материално балгополучие, късмет и каквото още си представите.
Тогава и спрях да ходя на всякакви конференции, семинари, уъркшопове, ченълинги, йогически не знам какви си неща, медитации, мотивационни презентации и каквото още се сетите.
Дори мога да ви разкажа за малък експеримент.
Зададох въпроса в Фейсбук за прословутия семинар на Юли Тонкин с какво промени той живота на тези, които са били там.
И то го зададох защото знам, че доста хора от листата ми с приятели бяха там – дали едни пари и прекарали някакво време.
Знаете ли какво стана? Никой нищо не каза. Изпокриха се в дън земя. 🙂
Ето още един малък пример:
Става дума за среща с Милен Михайлов, който развива Силва Метод – УлтраМайнд ЕСП Систем (каквото и да значи на български) или нещо подобно нещо у нас. Абе с една дума яката работа.
Видяхме се с идеята за направа на уебсайт (аз това правя основно). Пред мен се появи доволно мьекащ и кьекащ човечец (което не казвам дали е лошо или добро), който категорично отказа да заплаща каквото и да е за мои услуги, експертиза, консултации и време, а вместо това ми предложи бартер – отстъпка от 10% от цената на неговите семинари (от онази яката работа). 🙂
А в същото време обясняваше колко е велик той самия и системата и как семинарите са пълни. Един вид пъплят по улиците орди от хора с надежда последна за място в тези тъй велики обучения.
Но пък за срещата бе щедър, почерпи количка. 🙂
Не ми е идеята да ви казвам къде да ходите и къде не – парите, времето, живота и глупостта са си ваши. Рано или късно ще си платите за решенията си по един или друг начин. 🙂
И така „спрях“ с развитието си защото разбрах и „видях“ (както биха казали древните, затова е в кавички), че манталитета български е непробиваем и няма как да стане с „положително мислене“ :). И на българите триковете от Запада няма да помогнат.
Често казвам една моя сентенция.
Мисли положително, не бъди положителна овца.
Разрешавам да ме цитирате :).
Предварително се извинявам за това, че може би не сте ме разбрали или лошо се изразявам, но за много от нещата няма как да се използват думи. Просто трябва да се преживее.
И така нека минем малко по точките.
Разяснение по точка 1
Когато виждаш как известни имена и звезди в родния бранш с личностно развитие, персонално треньорство и какво ли още не, че бъркат и се опитваш да помогнеш и те отказват да възприемат се чудиш дали да плачеш или да се смееш. Дори имаше един уникален израз – Да, ще те изслушам. Тоест тя великата (за жена персонален треньор става дума).
Друг бисер от много известен „гуру“, често явяващ се в умопомрачителен небръснат вид (сигурно е яко, както биха казали някои). Та случката с него бе много забавна.
Отива човекът на свиждане на болното си дете в болницата. Обаче в коридора го среща медицинска сестра и направо му вдига скандал при това с доста висок тон какво и как да става. Имате предвид, че става дума за човек, който учи другите, нали? Само подсещам.
И така човекът започна да се жалва в Фейсбук каква била тя, такава, онакава. Интересно обаче, че не се е сетил какъв е той?! Защо е предизвикана тази ситуация с медицинската сестра и защо той е част от нея.
Опитах се да му помогна като му обясних, че това е урок и нещо той не е разбрал, за да стане такава агресия и конфликт. Реакцията му беше повече от шокираща, цитирам – Не знам какъв тъпак трябва да си, за да говориш така за детето ми, като е много болно. Най-интересното е, че не съм коментирал детето му, а само това, че той не е разбрал ситуацията.
Та тези два примера ми дадоха яснота, че всички страдат от една болест (не съм намерил име още, ако намеря може да спечеля Нобелова награда), която е заразна и покосява всичко живо, което учи другите :).
Разяснение по точка 2
Ако приемем, че тялото е батерия и се нуждае от енергия. С продънена батерия сме заникъде. Или както се казва отиваш при лекар за белия дроб, той пушач и страда от сума проблеми. 🙂 Абсурдно нали? 🙂
Няма как да страдате от здравословни проблеми и да твърдите, че разни енергии минават през вас, космоса ви говори, вселената, бог и прочие.
Представете си, че Бог ви гледа отгоре и вие искате сила и здраве и той ви пусне високи волтове през вас. А вие сте с няколко бастуна и зле, директно ще станете ангелче. Няма и да разберете какво е станало :).
Разяснение по точка 3
Без да събирате и запазвате енергия няма да стане. Изберете си една или друга система и практикувайте. С времето ще станат нещата. Ако имате сила и дисциплина :).
Разяснение по точка 4
Само с приказки без действие няма да стане.
Разяснение по точка 5
Не казвам да не четете и да не гледате клипчета. Имам предвид да не е само това. Недейте да четете как се правят лицеви опори :). Просто направете няколко!
Разяснение по точка 6
Недейте да си чешете езика и да си правите мисловна четка кой какво е казал или препоръчал. Или да си губите времето с информация.
Четете и гледайте неща, които можете да приложите веднага или след определен подготвителен период.
И какво като знам стихотворения, какво като съм гледал филм или съм бил на театър?! И какво от това? По-здрав ли съм след това, по-успешен?! Имам може би повече късмет? 🙂
Разяснение по точка 7
Само говорят, не си давайте парите и времето за глупости!
Разяснение по точка 8
Факт, вгледайте се в света и хората около вас и ако е дошъл момента ще разберете. 🙂
Разяснение по точка 9
Абсолютно! Дългосрочната промяна носи дългосрочни резултати, краткосрочната (диетата) носи краткосрочни резултати!
Разяснение по точка 10
Това е така поради простата причина, че органите и системите във физическото тяло имат часове на активност през денонощието. И това е знание, което е доказано през хилядолетията.
Стомахът е активен сутрин. Има се предвид, че това му е времето за собствена профилактика и поддръжка. Все едно си миете ръцете. Чувството на глад, което изпитвате е породено от профилактиката и е фалшиво.
Тогава стомахът се свива и ние го тъпчем с храна! Неправилно!
Имайте предвид, че закуската е измислена преди два века и то в Европа!
Разяснение по точка 11
Редовната медитация ще ви даде качества за концентрация и управление на дишането и потока на мислите.
Ще ви помогне и за много други неща, които ще разберете от собствен опит ако практикувате редовно (нали помните, знание за правене и да ви кажа няма да важи за вас ;)).
Разяснение по точка 12
Редовната почивка ще даде на тялото и ума време за рестарт и преразпределение на ресурсите. Ще помогне и за сваляне на напрежението. И оттам на здравето ви. 😉
Излизайте сред природата, но осъзнато! Не за да се наплюскате на полянката, това може и у вас да си го правите. 🙂
Разяснение по точка 13
Вярата, че нещо е възможно ще помогне :). Каквато и практика да правите. Просто вярвайте от сърце!
Разяснение по точка 14
Древно и всеобхватно нещо / същество от зората на времето с нечовешко съзнание даващо безгранична любов! 😉 Трудно се описва с думи.
Разяснение по точка 15
Прочетете Народопсихологията на Марко Семов и може би ще разберете. Вижте произведенията на Иречек и как е избягал с 300 от България. 😉 Тук работят други системи.
Разяснение по точка 16
Въпрос на практика. Но паленето на свещ у вас или в църква няма да доведе до нищо :). Само приход за църквата и разход за вас. 🙂
Молитвата няма как да работи без редовно да работите върху себе си.
Разяснение по точка 17
Като стигнете определено ниво на развитие (ако стигнете) ще разберете. И да ви го кажа няма да ви върши работа.
Разяснение по точка 18
Факт! Иска се действие и излизане от зоната на комфорт.
Разяснение по точка 19
Спрях да се обиждам, много ми е енергоемко! Прочетете Четирите Споразумения от Дон Мигел Руис и ги приложете за един месец в живота си. Гарантирам ви само плюсове за вас. 🙂
Разяснение по точка 20
Като стигнете определено ниво на развитие (ако стигнете) ще разберете. И да ви го кажа няма да ви върши работа.
Разяснение по точка 21
В каквато и да е ситуация ВИНАГИ имате избор на това какво и как да мислите и оттам какви да са емоциите ви. Защото емоциите пораждат болести.
Ако се научите да правите съзнателен избор ще напреднете доста!
Разяснение по точка 22
Като стигнете определено ниво на развитие (ако стигнете) ще разберете. И да ви го кажа няма да ви върши работа.
След като разбрах и осъзнах горепосочените истини, които са именно такива. И то независимо вие какво мислите или ви се иска. Направих следното – махнах от приятелите с във Фейсбук голяма част от тези родни звезди и напуснах техните групи за вдъхновения, мотивации и какво ли още не, а на други дадох unfollow.
Това са някои неща научени по Пътя ми в този Живот. Споделям ги и дано са ви полезни :).

ООН с резолюция срещу събарянето на антифашистките паметници

  ООН прие резолюция срещу героизирането на нацизма. В нея изрично се осъжда оскверняването и събарянето на монументи, в памет на хората, ко...