04 юли 2007

България - слънце, пясък и строителни отпадъци


04 юли 2007“Дер Щандарт”
...
Незаконните строежи

В началото на летния сезон може да се дочуе тътен на чукове и друг вид строителна техника. Едновременно с това, може да се види как като че ли от нищото изникват десетки павилиони и малки капанчета. През изминалите години все по-често се дочуваха оплаквания от туристи, които обвиняваха менджмънта за изключително немарливо построените хотели, носещия се от строежите непоносим шум и прах. Приет наскоро от българския парламент закон цели да сложи край на цялото това дивашко застрояване. В началото на юни парламентът прие дискутирания години наред Закон за строителството по Черно море. В нормативния акт се предвижда налагане на забрана за извършване на строителни работи в Зона - А, която обхваща 100-метровата зона от брега на морето. Застроените и одобрените обаче до този момент сгради не попадат под ударите на закона. Едновременно с това се появиха и критики от страна на екозащитници, които изразиха възмущение, че новият закон ще влезе в сила едва от 1 януари 2008 г.

Въпрос на правосъдие

Нелегалното строителство е повод за предявяване на съдебни искове. Така община Царево, частен инвеститор и природозащитници изпаднаха в дълбоки спорове помежду си за бъдещето на курорта “Златна перла”. Според екоорганизациите намеренията за изграждане на подобен курорт върху територията на национален парк “Странджа” е противозаконно. Разгарът на скандала доведе до глобяване на “Краш 2000” и до издаване на заповед за спиране на строителните работи. “Краш 2000” и община Царево, които се застъпват за строежа, твърдят, че границите на парка не могат да се установят, което автоматично означава, че строителството трябва да продължи. Миналата седмица ВАС постанови решение в полза на общината и инвеститора, с което на практика отмени статута на “Странджа” като национален парк.

Прокуратурата предприема действия за отмяна на решението на ВАС за Природен парк "Странджа"

Аферата Странджа - развитие
04 юли 2007 | 17:01 | Агенция "Фокус"
София. Върховната административна прокуратура предприема действия за отмяна на решението на Върховния административен съд за Природен парк "Странджа". "Върховната административна прокуратура в изпълнение на задължението си по чл.127, т. 3 от Конституцията на Република България предприе действия за отмяна решението на Върховния административен съд от 29 юни 2007 г., с което Заповедта на Министъра на околната среда от 1995 г. за обявяване Природен парк “Странджа”, е прогласена за нищожна", съобщиха от Прокуратурата. По-нататък в текста се заявява: След внимателна преценка на всички материали съдържащи се в административното дело, Върховна административна прокуратура стигна до извода, че въпросното решение е неправилно, поради допуснати при постановяването му съществени нарушения на закона. С касационен протест, отправен до 5 чл. състав на Върховния административен съд, бе поискана отмяната му.
По повод публикация във в. “Труд” от 4 юли 2007 г. – “Борисов: Искам проверка в Царево” – Столичният кмет Бойко Борисов призова вчера прокуратурата да се самосезира за действията на кмета на Царево и тамошния общински съвет заради Природен парк Странджа”, както и по повод публикации със сходно съдържание в други вестници и електронни медии, се налага следното уточнение:
След постъпили сигнали за незаконно застрояване в Природен парк “Странджа” - /Ваканционно селище “Златна перла”/, на 14 юни 2006 г. Върховна административна прокуратура образува проверка за законност и възложи на Дирекцията за национален строителен контрол изясняване достоверността на тези сигнали. На основа констатациите на органите за строителен контрол, Върховна административна прокуратура разпореди и Окръжна прокуратура Бургас атакува с протести издадените от главния архитект на община Царево 10 разрешения за строеж на вилни сгради, панорамен бар и хотел, включени във Ваканционното селище “Златна перла”. РДНСК Бургас уважи протестите и отмени издадените незаконосъобразни разрешения за строеж. В момента се изчаква решението на Окръжния съд Бургас по жалбите на фирмата собственик на Ваканционното селище – “Краш-2000” срещу заповедите на РДНСК – Бургас.
Наред с това бе разпоредена и наказателна проверка, която се извърши от Окръжна прокуратура Бургас и послужи като основание за образуване на досъдебно производство, с оглед наличните данни за извършени престъпления по служба и документни престъпления. Разследването не е приключило, но е готова графологичната експертиза, която установява, че подписът в писмо изх. № НС-ЗП-5347/17.10.2005 г., издадено от името на зам. - министъра на МОСВ г-н Йордан Дардов, с което по същество се разрешава строителството на Ваканционно селище “Златна перла” е фалшифициран.
Върховната административна прокуратура предприе действия и във връзка с установяване законосъобразността на Заповед № РД-12/16. 02. 2006 г. на директора на Регионалната инспекция по околна среда и води /РИОСВ/ Бургас, с която бе разпоредено спиране на строителството на посоченото Ваканционно селище. Както е известно с решение от 26.06.2006 г. 3-членен състав на ВАС прогласи тази заповед за нищожна. По касационен протест на Върховна административна прокуратура, 5 членен състав на ВАС отмени цитираното съдебно решение на същия съд и остави в сила заповедта на директора на РИОСВ – Бургас. Това последно решение на 5 чл. състав на ВАС направи възможно реалното спиране на строителството във Ваканционното селище “Златна перла” край с. Варвара, община Царево. С констативен протокол от 17.11.2006 г. специалисти от РДНСК – Бургас са установили, че строителни и монтажни работи не се извършват и обектите не се захранват с ток и вода.

Бойко, не се прави на шериф!

"Бойко Борисов: Момчета, не си играйте на революционери!

Повтарям на еколозите - не пред президентството. Приберете си призивите от интернет и вървете пред Народния театър, където съм ви разрешил. В противен случай полицията ще бъде длъжна да действа срещу вас и аз ще съм първият, които ще застане в нейна защита. Иначе не сме държава, казва кметът на София в редовния си седмичен коментар в "За града""

от Бойко Борисов | 13:06


Бате, айде разходи се по Витошка!!! Можеш да вземеш и Румен П. с тебе....

Още по темата:

Ясен месец я изгрява, я кой го знае
от Весела Ангелова

Естествено, пет минути преди протеста (образно казано) имаме промени. Наслаждавайте се:

Бойко Борисов: Момчета, не си играйте на революционери*!

За еколозите, които искат да протестират довечера срещу ликвидирането на Странджа като природен парк, искам ясно да повторя - вървете пред Народния театър, а не пред президентството. Това разреших и ясно ви обясних защо.

Приберете си призивите, които пускате в интернет за събиране пред президентството, защото нарушавате закона. Ако отдете там, полицията ще бъде в пълното си право да действа. Нещо повече - полицията ще бъде длъжна да действа. И аз ще съм първият, който ще се изкаже в нейна защита. Защото иначе не сме държава. Демокрация - да, но анархия - не!

За който не ме е разбрал, обяснявам отново. Гражданите имат право да протестират. По закон те са длъжни да уведомят мен като кмет на София за протеста си. Пак по закон аз съм длъжен да им разреша протеста. Но съм в правото си да определя мястото, на което този протест да се състои, като се съобразя с интересите на всички граждани.

Не одобрявам митинг на еколозите пред президентството днес по две причини.

Първо, на официално посещение в България е държавният глава на Германия. Не виждам защо някой - дори в името на правилна кауза - трябва да му се търкаля в краката.

Второ, софиянци също имат граждански права и не бива да бъдат наказвани. И в името на най-благородната кауза не бих позволил центърът на този двумилионен град да бъде блокиран.

Народният театър “Иван Вазов” е само на стотина метра от президентството. Протестът и там ще бъде видян и чут прекрасно. Така че моето решение не ощетява по никакъв начин протестиращите, а защитава интересите на всички граждани.

Момчета и момичета, не си играйте на революционери. Разбирам ви, че искате да обърнете внимание на обществото за беззаконията, които се правят. Но това не може да стане с незаконни действия. Каузата ви е благородна, не я обезценявайте.

Да, германският държавен глава протести не е виждал, разбирам. Това първо. Второ, значи ако двеста човека легнат на земята, ще блокират София и ще накажат софиянци. Ако двеста таксиджии обаче блокират София (с чие разрешение го направиха и що не бяха наказани, господин кмете?) това е достойно за уважение.

Законите, господин кмете, не могат да се прилагат избирателно. Значи, или ще арестуват равнопоставено с природозащитницте и таксиджиите, които блокират София без абсолютно никаво разрешение, или няма да арестуват хора, проявяващи гражданско неподчинение.

Докато не започнат да прилагат законите еднакво за всички, да глобяват дебеловратите ламборджинисти и кретените, строящи без разрешително, фалшификаторите на подписи и пр., просто нито полицаите, нито кметовете, нито който и да било друг имат правото да изтъкват, че били в правото си да арестуват група хора, на които по случайност им пука за Странджа. Законът не е лотария, в която, ако изтеглиш нужното билетче, ще важи или няма да важи за тебе, ясно?! След законът очевидно не важи за таксиджии, мутри и всякакви други, следователно не важи и за природозащитниците, така че, полицията, долу лапите!


Кметът на Царево се сети да спасява Странджа
Община моли за намеса на кабинета, полицията арестува екозащитници


Сн. в. "Дневник"

Кметът на община Царево Петко Арнаудов се моли на държавната администрация да реши проблема, създаден с обявяването на природен парк “Странджа” за незаконен от Върховния административен съд (ВАС). Обществената реакция срещу решението на ВАС по подадената от кметството жалба до съда, принуди общинското ръководство да се оправдава, че целта не е била да се ликвидира парка. Според кмета Петко Арнаудов, никъде в жалбата си общината не се е обявявала против националния парк, а е поискала да се определят точно границите му.

Делото във ВАС бе заведено именно от компания с интереси по тази част на Черноморието – фирмата "Краш 2000", чийто обект с ваканционни обекти край село Варвара беше обявен за незаконен и от община Царево. Решението на съда, което беше оповестено в края на миналата седмица е, че парк "Странджа" не може да е защитена територия, тъй като са налице много административни пропуски и нарушения при обявяването му за национален парк през 1995 г. Поради тази причина съдът обяви за нищожна заповед на министъра на околната среда, с която на основание на Закона за защита на природата (ЗЗП), е обявен природен парк "Странджа" с площ от 116 136 хектара.

Решението подлежи на обжалване пред петчленен състав на ВАС, но ако и той потвърди нищожността на министерската заповед, ще паднат ограниченията за строителство в отличаващия се с уникална природа парк. Министърът на околната среда Джевдет Чакъров заяви, че ще обжалват това решение.

Много незаконни строежи ще се появят в суматохата

Пред БНР адвокатът на Царево Евгени Мосинов уточни, че правният проблем се преценява спрямо нормите, които са важели към 1995 г., когато е издадена заповедта на министъра за създаване на природния парк. Мосинов коментира, че ВАС вече се е занимавал с подобен прецедент по отношение на “Камчийски пясъци” и тогава, както и в случая с парк “Странджа” се е произнесъл, че заповедта е трябвало да съдържа индивидуализация на имотите. Т.е. имотите е трябвало да се упоменават по номер и граници по кадастрална карта. Но това не е било направено.

Според кмета Петко Арнаудов, на в парка има около 40 хил. дка земеделски земи, които представляват около 5-6% от територията му. От общината предлагат всички тези земеделски земи да се изключат от защитената територия при новото конкретизиране на границите.

Пропуските на администрацията, допуснати в заповедта на екоминистъра през 1995 г., са незначителни и не могат да са основание за обявяването и в нищожна, коментира пред БНР Стефан Златаров, директор на природен парк “Странджа”. Такова е и мнението на единия от съдиите по делото, който се противопоставя на решението на тричленния състав на ВАС. Според Златаров зад съдийското решение стоят инвестиционните апетити. Той допусна, че в суматохата около създалото се положение ще възникнат много незаконни строежи, които след това ще се борят за узаконяване. До издаването на нова заповед могат да минат години и ще случи това, което се случва на север от парка, коментира директорът. Всички строителни апетити, които бяха спрени досега, ще се разраснат много бързо, каза Златаров.

За да излезе от ситуацията, община Царево е изпратила молба до министъра на околната среда и водите да издаде заповед за забрана на строителството в парка, подобна на тази, която бе издадена за Иракли. А кметът Петко Арнаудов дори се ангажира, че и без такава заповед общината ще спре да издава строителни разрешителни, докато не се реши проблемът.

В спора се намеси столичният кмет и неформален лидер на ГЕРБ Бойко Борисов, според когото прокуратурата трябва да разследва дейността на кмета на община Царево и на тамошния общински съвет.

Полицията пълни ареста с природозащитници

Тридесет и пет еколози бяха арестувани в понеделник вечерта, защото блокираха кръстовището на ”Орлов мост” и на “Евлоги Георгиев” и “Драган Цанков” в столицата. Природозащитниците се обявиха срещу решението на ВАС за природен парк “Странджа”.

“След явния им отказ да се съобразят (еколозите – бел. ред.) с разпореждането, пресечката на двете пътни артерии е освободена, най-изявените протестиращи са отведени в Първо РПУ, като някои от тях оказали съпротива, а това наложило използването на белезници”, гласи обнародваното във вторник съобщение от пресслужбата на МВР. То започва с тревожната информация, че “при опита да бъде възстановен общественият ред е пострадал полицай”. Той обаче бил прегледан в “Пирогов” и “освободен”.

От МВР твърдят, че сред задържаните природозащитници имало и “петима известни на органите реда”, а до арестите се стигнало, след като еколозите “не се вслушали в нарежданията и това наложило изграждането на кордон около тях, както и предприемане на действия за освобождаване на кръстовището (“Орлов мост” – бел ред.)”.

Преди това “инспектор от специализираното подразделение веднага е направил опит да влезе в разговор с ръководителите на протеста, за да бъде изяснен незаконният характер на проявата, като на протестиращите е разпоредено да освободят незабавно платното за движение”, заявяват още от силовото министерство и допълват, че “неизпълнилите полицейското разпореждане са задържани и отведени в Първо РПУ за изясняване на обстоятелствата”.

По-късно в полицията бил получен и друг сигнал за блокиране на кръстовището на булевардите “Евлоги Георгиев” и “Драган Цанков”. “Отново незабавно натам са насочени полицейски служители. На събралите се там около 100 души, блокирали второто натоварено кръстовище, е обяснено за пореден път, че проявата е незаконна и им е разпоредено да освободят платното. След явния им отказ да се съобразят с разпореждането, пресечката на двете пътни артерии е „освободена”, продължава съобщението.

Обезвредените защитници на българската природа, прибрани в районното, са на възраст основно от 18 до 42 години, 28 мъже и 7 жени. “От тях двама са посегнали на полицаи, а към момента един от тях е с мярка задържане за 24 часа и още е в РПУ”, заявяват от МВР и завършват, че всички доведени за неизпълнение на полицейско разпореждане са дали писмени обяснения по случая и са предупредени на основание. чл.56 от ЗМВР, на повечето са съставени актове, на други са връчени призовки, след което са освободени.

Бойко Борисов е на “правилната” страна

"Протестът на природозащитниците срещу заличаването на природен парк "Странджа" е правилен", каза кметът на София Бойко Борисов във вторник след среща с участници в снощната акция. Той дори се ангажира да настоява пред премиера Сергей Станишев в МС да се внесе план за управлението на природния парк “Странджа” и той да бъде утвърден преди обжалването на съдийското решение.

Срещу решението на ВАС се обяви и Съюзът на ловците и риболовците в България. Над Странджа преминава един от най-важните прелетни миграционни пътища – Via Pontika, които нареждат България сред водещите европейски страни по биоразнообразие, уточняват от съюза.


Сексуалността в България

Сексът започва на 12 години

Всеки трети тинейджър е правил секс за първи път с проститутка, дрогиран по време на групова оргия или след дълго самозадоволяване с порнографски материали. Това съобщи психологът Ани Владимирова, която е основател на първия електронен сайт за онлайн консултации. Изследването е направено сред 4000 реални потребители на сайта, които са получавали помощ от специалистите през последните две години. Младежите у нас започват да правят секс на 12-13-годишна възраст. Всеки трети български младеж между 16 и 25 години има проблеми с ерекцията, сочат данните от проучването.

Според специалистите тийнейджърите не влагат емоции в отношенията си, което допълнително променя отношението им към секса. Това поведение е характерно не само за градовете, но и за селата. В по-малките населени места младежите намират проститутки сред ромите или учениците в интернатите, допълни Владимирова. Според нея проблемът се крие в липсата на адекватна комуникация в семейството и подмяната на стойностите в съвременното общество.

Психологът сподели, че хората вече много спокойно и открито говорят за секс, а в същото време 60-70% от мъжете и жените не са удовлетворени от сексуалния живот, който водят. Обикновено проблемите в секса зависят от характера и социалния живот на човека. Проблемите с ерекцията при мъжете във възрастта 25-40 години се дължат или на неуспешните първи опити, или на по-големи очаквания. Доц. Филип Куманов, завеждащ ендокринно-полови заболявания в Клиниката по еднокринология и герентология на Александровска болница, смята, че ранното започване на сексуален живот при мъжете води до сериозни проблеми в бъдеще не само по отношение на ерекцията.

Специалистите смятат, че е много важна ролята на родителите - да се говори открито за секса и половите контакти. Не бива да се разчита на информацията, която тийнейджърите получават от интернет. Много често децата не само, че не могат да намерят общ език с родителите си, но те дори не ги уважават и се срамуват от тях, показват наблюденията на психолозите. Другата основна причина е копирането на един по-различен, пазарен ценностен модел – „да си купиш всичко, което поискаш”. Достъпността на дрогата, порнографските материали и платената любов допълнително спомагат за промяната на поведението сред младежите.

От еректилна дисфункция - мъжете не могат да получат ерекция или да я задържат достатъчно дълго време, страдат и около 20% от мъжете между 40 и 60-годишна възраст, сочат данните на специалистите. Еректилната дисфункция е по-характерна за мъжете на отговорни постове, за тези, които имат по-големи очаквания от секса, за по-самовзискателните и по-големите перфекционисти, показват наблюденията. IT-специалистите са другата основна прослойка, при която често има сексуални проблеми. Причината за това е виртуалното задоволяване и пренасищане на сетивата.

19 юни 2007

Най-скъпи градове

София се оказа най-евтиният град в Европа

Москва втора поредна година води световната класация по скъпотия

Втора поредна година Москва е водещият град в света по скъпотия за гостите си, а София се оказва най-евтината европейска столица. Това показват данните от традиционната класация на британската Mercer Human Resource Consulting, която сравнява цените, плащани от чужденците в 143 града в света.
Проучването сравнява разходите за над 200 стоки и услуги, сред които тези за жилище, транспорт, храна, облекло, стоки за дома и развлечения. За основа се взимат цените в Ню Йорк, който тази година е на 15-о място, и в 14 града са отбелязани по-високи стойности на цените. В Москва например ценовият индекс е с 34.4% по-висок от този в Ню Йорк, в класирания на второ място Лондон - с 26.3%, в третия Сеул - с 22.4% и т.н.
Разходите в Москва са се увеличили с близо 11% за една година и според авторите на проучването това се дължи на нарастване на стойността на рублата спрямо долара, което заедно с увеличаващите се наеми е повишило разходите на пребиваващите в руската столица. В класацията тази година има значителни размествания особено в Европа заради силното евро и слабия долар. Сеул и Токио, които бяха двата най-скъпи града в света през 2005 г., сега са съответно на трето и четвърто място. Най-евтиният град в света вече пета поредна година е парагвайската столица Асунсион.

място през 2007 място през 2006 град държава
1 1 Москва Русия
2 5 Лондон Англия
3 2 Сеул Южна Корея
4 3 Токио Япония
5 4 ХонконгХонконг
6 8 Копенхаген Дания
7 7 Женева Швейцария
8 6 Осака Япония
9 9 Цюрих Швейцария
10 10 Осло Норвегия
11 13 Милано Италия
12 12 С. Петербург Русия
13 15 Париж Франция


14 17 Сингапур Сингапур
15 10 Ню Йорк САЩ
16 18 Дъблин Ирландия
17 24 Тел Авив Израел
18 21 Рим Италия
19 21 ВиенаАвстрия
20 14 Пекин Китай

България е с най-ниската минимална заплата в ЕС


България е с най-ниската минимална заплата в ЕС, обяви вчера европейската статистическа агенция Евростат. У нас минималното възнаграждение е 92 евро - многократно по-скромно от това в Люксембург (1570 евро) и 22 евро по-малко от румънското. Малко по-добре стои страната ни, ако се вземе предвид реалната покупателна способност на тези пари. В този случай изпреварваме Румъния с 12 евро и сме предпоследни в Европа. България е с лоши показатели и що се отнася до процента служители, които работят на минимална заплата. У нас 180 лева получават 16% от работещите по данни от 2005 г., докато в повечето държави този процент е под 5. Тук компания ни прави Франция, където 16.8 на сто от работещите получават най-ниското възнаграждение за страната. То обаче е несравнимо по-високо даже от средната ни заплата - 1254 евро.

14 юни 2007

Тони Блеър жестоко откровен към медиите

В речта си в сградата на Ройтерс Тони Блеър показа колко е доволен от медиите в края на кариерата си като премиер на Великобритания.


Отиващият си британски премиер наруши табутата и каза какво мисли за съвременната британска журналистика

Свободните медии са жизненоважни за свободното общество. Погледнете само в кои страни няма свободен печат и ще разберете колко е вярно това? Но част от свободата се състои също и в това да имаш право да говориш свободно за медиите. Както всеки друг човек, аз също имам пълното право да говоря.

Вината

Не смятам да държа реч за това кой е виновен и кой не. Това, за което искам да говоря, е промяната, която настъпва в отношенията между политиката, обществения живот и медиите в резултат на променящата се комуникационна среда, в която всички работим. Няма виновници - това е факт, но според мен последиците от тази промяна не са в полза на обществения живот и имаме нужда от сериозен и задълбочен дебат, чрез който да решим как да регулираме тази тенденция, така че да подсигурим бъдещето си.
Първото, което искам да направя в моя анализ, е да призная вината си. В ранните дни на Новата лейбъристка партия полагахме твърде много усилия да се харесаме на журналистите, да ги убедим, да ги оставим доволни. В наша защита мога да кажа само, че след 18 г. в опозиция, през които бяхме подложени на жестоки нападки от страна на някои представители на медиите, не виждахме алтернатива. Точно такова отношение обаче често подклажда именно онези негативни тенденции в развитието на средствата за масова комуникация, за които ще говоря сега.
За публиката също е трудно да знае и да се ориентира във всички факти. Ще посоча само доклада "Хътън" (разследване за "задкулисни игри" около смъртта на оръжейния експерт Дейвид Кели, за който имаше съмнение, че се е самоубил, защото е бил посочен от правителството като източник на информация за иракските оръжия), продължило шест месеца, през които аз като министър-председател и други министри бяхме подложени на безпрецедентен обществен разпит и взиране. Решението бе омаловажено, защото не се хареса на критиците ни. Но това бе пример за даване на отчет, а не за отбягване.
Светът на комуникациите, както и всичко останало се променя вследствие на напредналите технологии и става все по-раздробен и по-разнопосочен.
Централните новини на радиотелевизионните компании Би Би Си и Ай Ти Ен навремето бяха гледани и слушани от 8-10 млн. души. В момента зрителите им са точно наполовина. В същото време има 24-часови канали, които отразяват събитията в момента, в който те се случват.

Пазарът

Вестниците се борят за своя дял от все по-свиващия се медиен пазар. Много от тях преминаха онлайн, хората могат да ги четат в деня, в който излизат, а не на следващия. Рекламодателите започват да се оттеглят от печатните издания и да рекламират в интернет. Съществуват около 70 млн. блога, всеки ден се създават 120 000 нови блогове. Младите все по-малко ще се осведомяват от традиционните източници. В същото време се наблюдава сливане на видовете медии и преливане на един вид в друг.
Новините се превръщат в безплатно и свободно достъпно благо, което всеки може да получи онлайн. Реалистично погледнато, тази тенденция може само да се задълбочава.
Всеки забелязва тези тенденции. По-малко очевидни са последиците от тях. Новините се предлагат 24 часа на ден, седем дни в седмицата, в реално време. На другия ден вестниците не дават актуална информация. Те трябва да откриват новини, да са с една крачка пред събитията. Или да предлагат коментари.
Днес, ако нещо се случи, журналистите искат от нас реакция в реално време. Често трудното е да събереш две и две, да сглобиш фактите, а не да ги съобщиш. Една грешка може да превърне драматичното положение в кризисно. През 60-те години се е случвало кабинетът да се оттегли на двудневно съвещание, преди да излезе с изявление по даден важен въпрос. Такова нещо не може да се случи днес - още по обяд на първия ден кабинетът ще трябва да си е събрал багажа. Днес всичко е въпрос на минути. Не можеш да си позволиш да реагираш дори със секунда закъснение.
Ще кажа нещо, което обикновено няма да чуете от нито един политик или обществена фигура, но повечето от тях знаят, че това е самата истина: голяма част от работата ни - освен истински важните решения, които ни се налага да вземаме - се състои в това да се опитваме да останем в крак с темпото на медиите и с тяхната хиперактивност. На моменти не можеш да ги настигнеш. Попитайте който и да е военен, бизнесмен, граждански служител, спортист, всеки, който е начело на някаква организация, дори в областта на благотворителността - те ще ви кажат същото.
Впускаме се в пространни дебати защо хората са така цинично настроени спрямо политиците и обществения живот. В тези дебати от политиците се очаква да признаят, че вината е тяхна и да се самобичуват публично.
Колкото и невероятно да ви звучи, повечето политици наистина се захващат с политика, защото искат да служат на обществото и в по-голямата си част съвестно се опитват да постъпват правилно.

Политиката

Според мен истинската причина за цинизма е точно в начина, по който си взаимодействат днес представителите на политическия свят и медиите.
Ние, политиците, се опитваме да замажем предполагаемата си вина. Затова аз въведох брифингите, публикуване на протоколите от заседанията, месечните пресконференции, Закона за достъп до информацията и т.н. Не че имаше полза от кое да е от тези неща. Причината беше в това, че те не бяха насочени към разрешаването на основния проблем: начина, по който се отразяват политическите събития.
Истината е, че в резултат на променящия се контекст, в който се налага да работят медиите на ХХI век, средствата за масова информация са изправени пред една конкуренция, която не може да бъде сравнена с нищо досега. Те не са двигателят на тази промяна, те са нейна жертва.
За да оцелеят при тези обстоятелства, медиите отдават все повече значение на "въздействието". То придава облик, прави ги различни, кара хората да ги забележат. Естествено, точността също е важна, но въздействието е на първо място.
Това води до сериозни последици. Първо, дава се приоритет на скандалните истории. Новините рядко се смятат за важни, ако не нагнетяват ситуацията повече, отколкото я осветляват. "Уотъргейт" бе ярък пример на журналистика, но може да се напише докторска дисертация за последиците за журналистиката от разкриването на нечия конспирация.
Второ, критикуват се мотивите, а не преценките на политиците. Не е важно, че някой е сгрешил, важното е дали го е направил от нечисти подбуди.
Трето, страхът да не пропуснат новина означава, че всички медии се впускат вкупом, когато надушат някаква новина. В това отношение те са като див звяр, който разкъсва на парченца хората и техните репутации. Никое средство за комуникация не би посмяло да се отлъчи от глутницата.
Четвърто, коментарите на новините излизат едва ли не на предно място пред съобщаването им. И например, когато някой политик каже нещо, коментарите за казаното от него заемат толкова място, колкото и самото изказване. Получава се така, че не е важно какво казват политиците, важно е какво медиите им слагат в устата.
Тук идва и петият момент - размиването на границите между коментар и новина. Коментарът е заслужаваща уважение част от журналистиката. (Тук дава като лош пример в."Индипендънт"). Но се предполага, че той се поднася отделно. Фактите и мненията трябва да бъдат ясно разграничени. Голяма част от средствата за информация днес редовно ги смесва.

Баланс

Последствията са, че в новините няма баланс. Всичко е или черно, или бяло - хората, проблемите, събитията. Животът обикновено е сив, но този цвят отсъства от палитрата на средствата за масова информация.
Неправителствените организации и научните общности знаят, че няма надежда изобщо да влязат в новините освен ако не предложат нещо сензационно.
Мисля, че отношенията между политици и медии са сериозно накърнени и имат нужда да бъдат нормализирани.
Написах тази реч след много колебания. Знам, че някои ще обявят, че говоря глупости. Но също така знам, че бях длъжен да кажа тези неща.

* Речта е произнесена при откриването на новата централа на Агенция "Ройтерс" в Лондон. Публикуваме я със съкращения.



Контраатака

А ако бяхме подкрепили войната в Ирак?

Саймън Келнер, гл. редактор на "Индипендънт"

Нашата редакционна политика и ценности бяха разкритикувани от премиера Блеър. В своето изказване, което засегна различните аспекти на политиката и медиите, той посочи нашия вестник като пример за ерозията на взаимоотношенията между гражданите и държавата. И ние в интерес на нашите журналисти и особено на нашите читатели решихме, че неговите твърдения не могат да останат без опровержение.
Не можем да не сме поласкани от обстоятелството, че от всичките британски медии Блеър посочи по име само нашето издание. Напротив, ние дори се чувстваме реабилитирани заради нашето принципно несъгласие с неговата политика в Ирак (или в Близкия изток, както свойствено се изрази той. Обърнете внимание, че той не използва думата Ирак), което очевидно го е ядосало.
Ние не се ровим в чуждите боклукчийски кофи. Ние уважаваме правото на публичните хора на частен живот. Но след 10 години от управлението на Тони Блеър, 10 години пиар и контрапиар, съмнителни досиета, предупреждения, погребване на лоши новини, манипулации и дезинформации - ние смятаме, че необходимостта от интерпретиране и коментиране на официалните версии на ставащото е важно както никога. И ние сме убедени, че нашите читатели са в състояние да различат новини от мнения.
Очевидно е, че Блеър се нервира не от това, че ние решително отстояваме някои мнения, а фактът, че той не е съгласен с нашата позиция. Ако бяхме подкрепили нахлуването в Ирак (както например одобрихме намесата в Косово и Сиера Леоне), дали щеше да критикува нашия стил на журналистика? Разбира се, че не. Ние нямаме намерение да се извиняваме за нашето несъгласие с политиката в Ирак, което е най-голямата външнополитическа глупост в наше време, но и занапред ще търсим сметка на Блеър и неговото правителство.
Независимо от това ние приветстваме приноса на Блеър в тази важна дискусия. Той е прав, че отношенията между пресата и политическата върхушка трябва да се поправят. Неговото изказване за особената роля на вестниците в тази бързо променяща се медийна среда поражда спорове, които сега текат в нашата редакция и вероятно във всички други британски издания. Времената, когато вестниците бяха просто дъска за обяви, които съобщават за събитията от предишния ден, безвъзвратно отидоха в миналото, като черно-бялата телевизия.
Разбира се, че новините все още са гръбнакът на съдържанието, което предлагаме на своите читатели, но ние смятаме, че днес нашата аудитория изисква нещо повече. Трудно е да си представим какъв вестник има предвид Блеър в своите платонически небесни сфери, но мисля, че ние със сигурност можем да твърдим, че нашето издание не е такова.

*Главен редактор на в."Индипендънт"

ООН с резолюция срещу събарянето на антифашистките паметници

  ООН прие резолюция срещу героизирането на нацизма. В нея изрично се осъжда оскверняването и събарянето на монументи, в памет на хората, ко...